Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
ایران امروز

«دولت جدید و امید برای پایان کابوس تحریم‌ها»

2013 July 24

روشنک آسترکی / رادیو کوچه

روابط بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده امریکا سی و اندی سال است که با تنش‌های پیدا و پنهان زیادی روبرو بوده است. مناقشات میان این دو کشور در سالهای اخیر و با بالاگرفتن بحث بر سر پرونده هسته‌ای ایران، شدت بیشتری پیدا کرد. عدم توانایی تیم ایرانی در قانع کردن آژانس هسته‌ای مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران باعث شد تحریم‌های زیادی از سوی امریکا و بعد اتحادیه اروپا بر علیه ایران صادر شود که در رکود اقتصادی و انزوای ایران در عرصه بین الملل هم بی‌تاثیر نبوده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در مدت کوتاهی پس از یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی «حسن روحانی» به عنوان رییس جمهوری منتخب روند تحولات از کاهش تنش میان دو کشور و همچنین امیدواری برای بهبود روابط خبر می‌دهد.

سنت شکنی کنگره امریکا و استقبال ایران

طی هفته‌های اخیر کنگره ایالات متحده مجموعه جدیدی از تحریم‌های سختگیرانه را علیه ایران در دست بررسی داشت. این طرح جدید در صورت تصویب بخش معادن و ساخت‌وساز ایران را در سال آینده در فهرست سیاه قرار خواهد داد چرا که مقام‌های آمریکایی می‌گویند این دو بخش از صنایع ایران ارتباط تنگاتنگی با سپاه پاسداران دارد.

این طرح هم‌چنین قصد دارد ترتیبی دهد تا ایران تا سال ۲۰۱۵ تمام درآمدهای حاصل از صادرات نفت خود را از دست بدهد.

هرچند قرار بود این طرح تا پیش از تعطیلات ماه آگوست در کنگره امریکا به تصویب برسد اما روزنامه واشنگتن پست روز جمعه، ۲۸ تیر ماه گزارش داد که کنگره آمریکا «سنت‌شکنی» کرده و برخلاف سال‌های گذشته، لایحه تشدید تحریم‌ها علیه تهران را هنوز به کاخ سفید ارسال نکرده است.

o1

گفتنی است این خبر بلافاصله پس از آن منتشر شد که ۱۳۰ عضو کنگره ایالات متحده در نامه‌ای به «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا، از او خواستند با «حسن روحانی»، برنده انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران که به زودی دولت را در دست می‌گیرد، وارد مذاکره شود. این نامه اگرچه موضع مشخصی در رابطه با تحریم‌ها علیه تهران و یا حتی بحث حمله نظامی به ایران ندارد، اما بر حل و فصل دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران تاکید دارد و از آقای اوباما می‌خواهد که انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران را فرصتی برای رسیدن به توافق هسته‌ای با تهران درنظر بگیرد.

در مقابل این اقدام کنگره امریکا، «عباس عراقچی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته اول مردادماه از تصمیم کنگره ایالات متحده مبنی بر تعویق انداختن ارسال طرح افزایش تحریم‌ها علیه تهران و درخواست اعضای این کنگره از دولت «باراک اوباما» برای مذاکره با ایران استقبال کرد و آن‌ را نشانه‌ای از «واقع‌بینی بیشتر» سیاستمداران آمریکا دانست و افزود: «این‌ها علائمی هستند از حرکت سیاست در آمریکا به سمت عقلانیت و واقع‌بینی بیشتر. امیدواریم این حرکتی که آغاز شده با اقدامات عملی همراه شود».

تحریم‌ها کمر اقتصاد را شکسته است

تحریم‌های اقتصادی علیه ایران که در دو سال گذشته به بالا‌ترین سطح خود رسیده ، کشور را با مخاطرات بسیار زیادی روبرو کرده است. اثر تحریم‌ها نه تنها به افزایش قیمت‌ها در بازار منجر شد بلکه ضربات مهلکی به اقتصاد کلان ایران وارد کرد. از جمله می‌توان به مختل شدن صنایع در کشور به دلیل عدم توانایی در واردات کالای اولیه و همچنین تبادل کالاهای مصرفی بی‌کیفیت و حتی مسموم با نفت خام اشاره کرد.

ایران که در دوران اصلاحات به صادر کننده گندم تبدیل شد، امسال نیاز به بیش از دو میلیون تن گندم دارد که بنا بر گزارش‌ها این کسری را از کشور قزاقستان و روسیه تامین کرده است. این در حالیست که گندم کاران ایرانی دو سال پیاپی است که برای تولید و دریافت مزد خود از دولت با مشکلات زیادی مواجه هستند.

o2

یکی دیگر از اثرات تحریم‌ها به مخاطره افتادن سلامت جامعه است. گزارش‌ها حاکی از واردات حجم زیادی برنج از کشور هند است که برخی منابع مدعی‌اند این برنج‌ها آلوده به آرسنیک هستند. دهک‌های کم‌درآمد جامعه به دلیل عدم درآمد کافی مجبور به مصرف برنج خارجی هستند، و واقعیت این است که برنج هندی با وجود تردید در سلامت کامل وارد سفره‌های ایرانی شده است.

منابع خبری داخلی اوایل خردادماه ۱۳۹۲ به نقل از «حسن تامینی»، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در مورد برنج‌های وارداتی آلوده نوشتند: «این معضل را به وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی تذکر دادیم. اما مسئولان این وزارتخانه تاکنون اقدامی انجام نداده‌اند و هم‌اکنون این برنج‌ها در بازار به فروش می‌رسند.

همچنین در آخرین اظهار نظر نسبت به علت بدهی ایران به بانک جهانی، «بهروز علیشیری» جانشین نماینده ایران در بانک جهانی، روز یکشنبه ۳۰ تیرماه گفته است که تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی باعث شده است که پرداخت اقساط وام‌های ایران به بانک جهانی به تاخیر بیفتد.

بانک جهانی هفته گذشته اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران بیش از ۶ ماه است اقساط وام خود را به این بانک پرداخت نکرده است و به همین دلیل این کشور را در وضعیت «عدم ایفای تعهدات» قرارداده است. بانک جهانی میزان بدهی ایران را نزدیک به ۶۹۷ میلیون دلار اعلام کرده که بازپرداخت اقساط ۷۹ میلیون دلار آن به تاخیر افتاده است.

o3

به هر حال گفتنی است که عدم اتخاذ سیاست صحیح در مذاکرات هسته‌ای از سوی تیم ایرانی بهانه‌ای شد تا تحریم‌های سنگینی علیه ایران تصویب شود. تصویب این تحریم‌ها از یک سو و ناتوانی در مدیریت اقتصادی کشور در شرایط بحرانی تحریم از سوی دیگر، اقتصاد کشور را به ورطه نابودی کشانده است.

بسیاری امیدوارند با روی کار آمدن دولت «حسن روحانی» و رویکرد جدید جمهوری اسلامی در برخورد با پرونده هسته‌ای، روابط ایران با غرب بهبود یافته و اقتصاد کشور نیز سروسامانی بگیرد.

بسیاری از تحلیلگران روی کار آمدن دولت جدید را آخرین فرصت برای جمهوری اسلامی قلمداد می‌کنند تا با اخذ سیاست‌های صحیح، ایجاد یک تحول در ساختار مدیریتی کشور و همچنین با ایجاد یک اتحاد و عزم ملی بوسیله برداشتن برخی موانع سیاسی و اجتماعی در کشور و جلب اعتماد و رضایت عمومی جامعه، بحران فراگیر در کشور و حاکمیت را کنترل کرده و به بازسازی ویرانه‌هایی که یادگار دولت‌های نهم و دهم است بپردازد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,