Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
محصول تحولات دهه هشتاد در افغانستان

«فضای مجازی و تجربه‌ای نو»

2013 July 25

الهه ساحل / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فیس بوک و تویتر دو اصطلاحی که محصول تحولات دهه هشتادافغانستان است.

در مراکز و حومه شهرهای بزرگ افغانستان کمترکسی را می شود سراغ کرد که صفحه‌ای اجتماعی  فیس بوک و یا هم تویتر نداشته باشد.

این فضای مجازی چقدر در زنده‌گی روزمره این مردم تاثیرگذار بوده است؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

استفاده از فیس بوک و تویتر چه نقشی در منسجم نمودن شهروندان افغان و بیان خواست‌های شان در برابر دولت داشته و دارد؟

«هوشنگ هاشمی» یکی از فعالان اجتماعی و از جوانانی که معتقد است تاثیر فضای مجازی و صفحات اجتماعی بر زنده‌گی مردم افغانستان کم‌سابقه بوده است.

عکس: الهه ساحل / رادیو کوچه

عکس: الهه ساحل / رادیو کوچه

اما «فیصل کریمی» استاد رسانه‌های آنلاین در دانشگاه هرات به این باور است که هنوز رسانه‌های مجازی در افغانستان به پیمانه رسانه‌های دیداری و شنیداری مانند رادیو و تلویزیون تاثیر گذار نیستند. وی دلیل این همه را همگانی نبودن این فضا برای مردم کشور می‌داند.

آقای کریمی هم‌چنان چالش‌های فراروی استفاده از  انترنت را درافغانستان چنین برشمرد: «ملی نبودن انترنت، گران بودن انترنت و عدم آگاهی مردم کشورم از قدرت نفوذ و تاثیر گذاری فضای مجازی است .»

حضور زنان نیز در این صفحات روز به روز بیشتر می شود اما معصومه یکی از کاربران فیس بوک در ولایت هرات معتقد است که حواشی صفحات اجتماعی درجامعه افغانی از تاثیرگذاری آن  کاسته است و کارآیی فیس بوک و تویتر در افغانستان مانند جوامع پیشرفته نیست .

اما آنچه خیلی کاربران این صفحات مجازی به آن باور دارند همانا فضای آزادی بیان مطلق وبدون قید وبندآن است. شهناز یکی از دانشجویان دانشگاه هرات و یکی از کاربران شبکه فیس بوک به این عقیده است که همه می توانند در این صفحات عقاید خود راآزادانه بیان کنند .

در این سال‌ها کاربران صفحات مجازی افشاگری‌های زیادی را در برابر عمل کرد دولت انجام داده‌اند. آقای کریمی از تاثیر این همه در مبارزه علیه عمل‌کردهای دولت خوش‌بین است و می‌گوید در این مدت تلاش‌های زیادی در این فضای مجازی صورت گرفته است .

استفاده از انترنت در افغانستان سابقه طولانی ندارد. شبکه‌های مخابراتی خصوصی بعد از فعال نمودن بخش مخابراتی  اقدام به راه‌اندازی انترنت بی‌سیم نیز کردند.

اما نقش و تلاش کاربران برای انتخابات پیش رو در این فضای مجازی چه خواهد بود ؟ «فیصل کریمی» دراین مورد می‌گوید. استفاده از انترنت و فضای مجازی در این انتخابات تجربه نوپای خواهد بود . و کاندیدا تلاش بیشتری دراین فضا انجام خواهند داد از تبلیغات و ارایه شعارهایشان تا تشویق برای روز رای دهی .

اما به راستی در دورترین نقطه و در پیچ و خم جاده‌های خاکی و دور از شهر چه تصوری از اصطلاحاتی مانند فیس بوک و تویتر در ذهن شهروندان افغانستان وجود دارد؟ حضور در فضای مجازی آیا تجربه موفقی برای افغان‌ها خواهد بود؟ چه نیروی می‌تواند جهت دهنده و تاثیرگذار در فضای مجازی در افغانستان باشد؟ جواب همه این پرسش‌ها را گذر زمان خواهد داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,