Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
سال‌روز درگذشت ‌«محمدرضاشاه پهلوی»

«جنگ با تاریخ»

2013 July 27

 شهرزاد کریمی/ رادیو کوچه

امروز مصادف است با سی و سومین سال‌روز درگذشت «محمدرضاشاه پهلوی». در سی و سه سال گذشته هیچ‌گاه نه از سوی طرف‌دارانش و نه از سوی مخالفینش فراموش نشد. هزاران بار تاریخ توسط هر دو گروه شخم خورد و دوباره خوانی شد و گاهی هم جور دیگر خوانی شد. گاهی در مقام مقایسه با «آیت‌اله خمینی» قرار گرفت و گاه «مصدق» و گاه…

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برای تاریخ خوانان این روزها، دیدن همه تاریخ یک دوره و اتفاقات آن سخت شده است. گویا هر کدام به نسبت اعتقادات گروهی یا احیانن سیاسی خود تصمیم دارند به هر قیمتی که شده تاریخ را آن گونه که دوست دارند ببینند. در این موضوع البته فقط به خود بسنده نمی‌کنند. ذهن فیلترگذاری خود را با بقیه تقسیم می‌کنند.

20130727_tarikh1_koocheh

در این گونه مواقع تصور من از این آدم‌ها این است که گویا در یک بازار عینک‌فروشی قدم می‌زنم و هر کسی می‌خواهد عینکی که خودش ساخته به زور به من بدهد که باید دنیا را این گونه را ببینی. مخالفت کردن با آن‌ها نتیجه‌اش می‌شود مورد توهین قرار گرفتن و پرتاب شدن لنگ کفش و گوجه‌فرنگی به سر و رویت.

مثلی هست که می‌گوید تاریخ سیاه و سفید نیست. ولی این واقعیت ندارد. یا لااقل به طور کامل واقعیت ندارد. تاریخ، هم سیاه دارد و هم سفید و هم خاکستری. خاکستری‌هایی که همه مدلی در آن یافت می‌شود. از تیره‌ترین خاکستری که به نوک‌مدادی می‌زند تا کم‌رنگ‌ترین خاکستری که به سفید تمایل دارد. سیاست و تاریخ همیشه همین گونه بوده و هست.

روزگاری در مدرسه تاریخ به ما می‌آموختند و معلم تاریخ اگر کمی با وجدان و البته آگاه بود یواشکی چیزهای دیگر هم در کنار درس تاریخ نوشته شده در کتاب، برای ما می‌گفت. وگرنه همان محتویات کتاب برای بچه‌ها می‌شد حجت. یادم می‌آید اولین معلم تاریخی که باعث شد من متوجه شوم بسیاری از مواد درس تاریخ جهت‌دار و گاهن دروغ است از نصف سال ممنوع الکار و پس از آن تا سال‌ها از او خبری نشد. بعدها او را دیدم که مغازه‌ای باز کرده بود و برای خودش پفک فروشی می‌کرد.

20130727_tarikh2_koocheh

اولین بار این گونه آغاز کرد:

این کتابی است که قرار است من به شما تدریس کنم. ولی واقعیت این است که نصف بیشتر این تاریخ طوری نوشته شده که ذهن شما شستشو داده شود. من در کنار مطالب این کتاب حرف‌های خودم و تاریخی که از منابع معتبر خوانده‌ام به شما خواهم گفت. این شما هستید که انتخاب می‌کنید چه چیزی درست و چه چیزی غلط است و من هم شب‌ها با وجدان خودم در آرامش بیشتری خواهم بود.

کتاب‌های تاریخ در دبیرستان و راهنمایی بسیاری از مسائل تاریخی خصوصن تاریخ معاصر را جهت‌دار و گاهی به غلط به بچه‌های ایران انتقال داد. ولی قطعن این همیشگی نخواهد بود و تاریخ بارها و بارها قضاوت خواهد شد. این درسی بزرگ برای مردان سیاسی این روزگار است که بدانند و بفهمند که کوچک‌ترین رفتار و عمل‌شان در معرض قضاوت و داوری قرار خواهد گرفت.

«محمدرضاشاه» هم فارغ از هر نگاه سیاسی و ایدئولوژیک انسانی خاکستری است. عده‌ای در تیره جلوه دادن رنگ خاکستری و یا حتا سیاه جلوه دادن آن تلاش می‌کنند و عده ای در خاکستری روشن و یا سفید دیدن او. ولی کار تاریخ هنوز تمام نشده.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    با پوزش, من که متوجه نشدم این مقال در دفاع و یا رد موضوع بود, بهر حال در مورد محمد رضا پهلوی نه من و نه دیگرانی که اسمن و رسمن کباده کش آن دوره اند نمیتوانند قضاوتی درست بنمایند چون همگی ما در آن دوره بنحوی سیاسی و یا اقتصادی با آن رژیم در کلنجار و یا همراهی بودیم. محمد رضا پهلوی شاهنشاه آریا مهر خدایگان سروش آریا مهر وووو همگی القابی بودند که من و شما باو دادیم و او را از نام ساده محمد رضا پهلوی بدور نمودیم. او نیز انسانی همسان انسان های دیگر با همان افزایش و کاستی شخصیتی بود . ما از یک جوان که بگفته مرحوم جم در موقع صحبت با فوزیه گونه هایش سرخ میشد و دارای کمبود های عاطفی ناشی از تعلیم های سخت انظباتی رضا شاه بود با گذاردن هندوانه هائی چندین در زیر بغل اورا بمرحله خدائی رساندیم و دیدیم رفتار اطرافیان را بجز تنی چند که او را در اوج بیماری تنها گذاردند و خود به دنبال کاسبی خود رفتند. سخن در این میان زیاد است و محل کم ولی بدانیم که ما ها در طول تاریخ همیشه بدنبال قهرمانی بوده ایم که جلو بیافتد و ما بدنبالش و هر گاهپیدا نکردیم با دودور کردند انسانی معمولی را به آنچه دوست داریم تصویر نموده ایم. بنگرید عاقبت طلبه آزاده ای بنام سید علی خامنه ای وسرانجامش در مقام ربوبیت.