Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
دایره‌ی شکسته

«آزار پیدا و پنهان-بخش دوم»

2013 July 28

مهشب­ تاجیک / رادیو کوچه

 در برنامه­ی پیشین مطرح شد که تعریف تجاوز جنسی شامل عمل‌های گوناگونی می‌شود که به طور عام تعریف یکسانی دارد اما این تعاریف همیشه مصداق عمل اتفاق افتاده نیست. اصل عمل تجاوز تعدی به حریم بدن دیگری است. زمانی که فردی به صورت آگاهانه و به عمد با به کارگیری زور فیزیکی و یا فشار روانی قربانی خود را مورد تعدی قرار می‌دهد و حتا او را تحقیر می‌کند عمل تجاوز انجام گرفته است. در کشورهای متفاوت اما نوع انجام این عمل و گستردگی و شکلش با یکدیگر تفاوت دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

همچنین بسته به نوع ارتکاب این عمل نوع مجازات فرد خاطی هم فرق می­کند. همانطور که گفته شد تجاوز شامل شکل­های گوناگونی است. از تجاوز به کودکان و زنان گرفته تا زندانیان سیاسی که عوامل حکومتی برای نشان دادن قدرت، این عمل را با آن­ها انجام می­دهند. یکی دیگر از مسایلی که تعریف تجاوز با آن درگیر است، محدود کردن این تعاریف به رابطه­ی دو جنس مخالف است، در صورتی­که مردان جوان و نوجوان هم از این اتفاق مستثنا نیستند و مورد آزارهای جنسی قرار می­گیرند.

20130728- dayereye shekaste- Tajik- azare peyda va penhan- part 2ax 1

در بسیاری از کشورها در گذشته از رفتارهای خشونت آمیزی که انجام می­گرفت به تجاوز برداشت نمی­شد. برای مثال در گذشته­ها سکس­های دهانی اجباری به تجاوز تعریف نمی­شد و یا در بسیاری از کشورها رفتارهایی که شوهران با زنان خود انجام می­دادند که در حال حاضر هم در کشورهای زیادی وجود دارد، باز هم به تجاوز تعریف نمی­شود و پیگرد قانونی هم ندارد و یا زنان روسپی که از طرف خریدارهای خود با رفتارهایی سخت و تعدی مورد آزار قرار می­گرفتند، ولی هیچ منع رفتاری در برابر یک زن تن­فروش وجود نداشت و آن­ها در این رابطه به هیچ عنوان محق شناخته نمی­شدند.

کم­کم در کشورهایی که جنبش­های به خصوص زنان و دفاع از آزادی­ها و مرزهای مربوط به آنان و تعویض قوانین­شان که راه دموکراسی را می­پیمودند به این منجر شد که قوانینی وضع شود که از زنان شوهردار، زنان روسپی و مردانی که مورد تجاوز قرار گرفته بودند نیز حمایت شود. مسئله­ی مهم در تجاوزات این است که حدود ده تا پانزده درصد مردان هستند که مورد تجاوز قرار می­گیرند و مابقی که درصد بالایی را تشکیل می­دهد، زنان هستند، اما دوره­های درمانی افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته­اند یکسان است و به هیچ عنوان شامل جنسیت نمی­شود و در این رابطه باید کلیشه­ها شکسته شود و به زنان و مردان توجه یکسانی نمود.

20130728- dayereye shekaste- Tajik- azare peyda va penhan- part 2ax 2

یکی از عمده مسایلی که در خشونت از نوع تجاوز باعث آزار مضاعف می­شود، تهمت و افترایی است که به قرانی این حادثه زده می­شود. بنا به نگاه­های سنتی که در گذشته­ها وجود داشته و کماکان هنوز هم ادامه دارد، تجاوز تنها مسئله­ی خشونت به قربانی نبوده است، بل­که در موارد بسیاری برای انتقام­­ها از یک خاندان انجام می­گرفته است. با این­کار در واقع تجاوز کنندگان قدرت خود را به تجاوز شوندگانی اعلام می­کردند که تنها یک ­نفر از آن­ها که عمومن زنان بودند برای این­کار انتخاب می­شد. از آن­جا هم تربیت­های سنتی و مردسالارانه دختر را به عنوان مفعول و پذیرنده تربیت می­کنند، که باید مراقب خود باشد تا زمان تقدیم­ش به صاحبان اصلی فرا برسد، در فرایند تجاوز در واقع دختر مانند کالایی است که دست خورده شده و قدر و قیمت خود را از دست داده است و به این شکل صاحبان اولیه­ی خود را دچار ضرر و زیان نموده است.

در این میان بسیاری از رفتارها که در حوزه­ی آزادی­های فردی انسان­ها گنجانده می­شود، برای دیدگا­های سنتی رفتارهایی ناپسند است که مردان را اغوا می­کند، بنابراین فردی که مورد تجاوز قرار گرفته به عنوان خطاکار ابتدایی شناخته می­شود که خود را درست محافظت ننموده است. این مسئله در جوامعی با نگاه مردسالارانه درواقع پیش­داوری است که انجام می­گیرد و تنها بر اساس جنسیت افراد را به جای حمایت محکوم می­کند. تجاوز به عنوان یک خشونت آشکار که در بسیاری از موارد پنهان می­ماند، باید که تابوشکنی شود، افرادی که مورد این خشونت واقع می­شوند باید حمایت شوند و مراقبت تا بتوانند به زندگی عادی خود بازگردند و جوامع باید بپذیرند که با پنهان کردن مشکلات نمی­توانند آن­ها را پس بزنند و یا به عقب برانند و این مسئله باعث می­شود تنها قربانیان بیشتری در چنگال افراد خاطی گرفتار ­­آیند که در واقع قربانی کلیشه­ها و خط قرمزهایی می­شوند که باید زودتر شکسته شود.

بیشتر بخوانید:

«آزار پیدا و پنهان-بخش نخست»«آزار پیدا و پنهان-بخش نخست»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,