Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
یررسی سوژه یک فیلم

« فیلم سنگ اول، آیینه‌ای برای دیدن خودمان»

2013 July 28

شهرزاد کریمی / رادیو کوچه

«احتمال لوث شدن قصه فیلم»

 

فیلم ایرانی «سنگ اول» با بازی «محسن تنابنده» و کارگردانی «ابراهیم فروزش» فیلم نسبتن خوش ساختی است که با نگاهی متفاوت به جامعه نگاه می‌کند.

گذشته از پایان فیلم که با پیام‌های طول قصه هم‌خوانی کافی ندارد و احتمالن به دلایل خاص مثل گیشه یا فیلترینگ ارشاد این چنین طراحی شده، کلیت قصه حرف تازه‌ای را در یک قالب نسبتن مذهبی بیان کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

داستان فیلم برگرفته از یکی از قصه‌های «هوشنگ مرادی کرمانی» است. مردی به نام «حسن‌علی» در روستایی کوچک و دور افتاده با همسر و دو فرزندش زندگی می‌کند. مجموعه کابوس‌هایی که او شب‌ها می‌بیند باعث می‌شود تا به فکر آخرت بیفتد. در همین راستا روزی در قبرستان محقر روستا با زنی برخورد می‌کند که قبر شوهرش را اشتباه گرفته است. حسن علی به فکر خرید سنگی برای قبر خودش می‌افتد. کاری که در روستای دورافتاده آن‌ها هیچ‌گاه معمول نبوده است. این سنگ با این که در شروع قصه نمادی از مرگ است، کم‌کم برای مردم روستا عاملی حسادت زا می‌شود.

20130728_sang aval _shahrzad_radio koocheh (1)

زنان روستا شوهران‌شان را برای این که سنگ برای‌شان نمی‌خرند ملامت می‌کنند و کودکان شعر سنگ قبر حسن علی را در دفترچه‌های مشق می‌نویسند و برای پدران‌شان می‌خوانند. البته اتفاقات قصه با تکیه بر طنز بودن اندکی اغراق‌آمیز است ولی با فضای کار هماهنگ.

بازی بسیار خوب محسن تنابنده و البته بازی‌گیری نسبتا مناسب از بازیگران غیرحرفه‌ای که بیشتر آن‌ها به نظر می‌رسد محلی باشند در مجموع شکل و فرم خوبی به کار داده است.

اما از همه این‌ها که بگذریم مسئله برخورد با اولین‌ها در جوامع سنتی مسئله اصلی فیلم است. مردمانی که از یک طرف با تمام قوا با ورود آن مقابله می‌کنند و از سویی دیگر آن را در نهان با تمام وجود می‌خواهند. مسئله همیشه در این جوامع و حتا جوامع پیش رفته اولین بودن‌هاست و سطح تحمل و پذیرش این موضوع.

20130728_sang aval _shahrzad_radio koocheh (2)

جالب تر این که فیلم به دلیل این که در قالب محتوای مرگ و آخرت سوژه را مطرح می‌کند دچار بی‌مهرهای سایر فیلم‌ها قرار نگرفته و برعکس از تلویزیون دولتی هم پخش شده است.

این فیلم یک نمونه بسیار خوب از فرهنگ‌سازی در جوامع سنتی و آیینه ای است برای مردمانی که برای ورود فرهنگ جدید، هر چند موثر و مفید مانع‌تراشی کرده و گاهی علنن مقابله می‌کنند.

به هر حال این فیلم مطمئنن ارزش یک بار دیدن را دارد. حداقل به دلیل سوژه متفاوت آن که تا به حال به درستی منعکس نشده.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


 1. ali
  1

  ممنون از مقاله ی زیباتون
  الان گشتم فیلم رو پیدا کردم

  از اینجا

  http://nos.etudfrance.com/?p=1070