Saturday, 18 July 2015
24 February 2020
با هدف دیدار با طرف‌های درگیر

«سفر کاترین اشتون به مصر برای میانجی‌گری»

2013 July 29

خبر / رادیو کوچه

در پی بالا گرفتن درگیری‌ها در مصر و ادامه خشونت‌ها در این کشور که روز جمعه گذشته، ده‌ها کشته بر جای گذاشت، «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۹ جولای برای گفت‌وگو با طرف‌های درگیر، به مصر سفر کرد.

وی در این سفر، با «ژنرال عبدالفتاح السیسی» فرمانده ارتش، «عدلی منصور» رییس دولت انتقالی و برخی از مقامات حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخوان المسلمین دیدار خواهد کرد.

«خبرگزاری دولتی منا» گزارش داد که ارتش با صدور بیانیه‌ای، تظاهرکنندگان حامی آقای مرسی را تهدید کرده که اگر از حقوق قانونی خود مبنی بر ابراز عقیده صلح‌آمیز و مسوولانه پا فراتر بگذارند، عکس‌العمل قاطعی نشان خواهد داد.

Catherine-Ashton_pics_390

درگیری میان هواداران «محمد مرسی» رییس جمهوری برکنار شده مصر با نیروهای امنیتی این کشور که در پی تظاهرات گسترده موافقان و مخالفان آقای مرسی در روز جمعه صورت گرفت، دست‌کم ۷۲ کشته بر جای گذاشت.

در مقابل، گروه اسلام‌گرای اخوان المسلمین نیز اعلام کرد که هوادارانش، روز جمعه به خیابان‌ها می‌آیند. هم‌زمان اعلام شد که بازداشت آقای مرسی برای پانزده روز تمدید شده تا بازجویی‌های وی به اتهام ارتباط با گروه حماس در جهت سازماندهی حمله به یک زندان در سال  ٢٠١١ انجام شود. در قوانین مصر، ارتباط با یک گروه خارجی در فعالیت‌های امنیتی داخلی از مصادیق خیانت به کشور محسوب می‌شود که مجازات سنگینی در بر دارد.

ارتش، به اخوان المسلمین ۴۸ ساعت ضرب‌الاجل داده بود تا همبستگی ملی را بپذیرد و به روند گذار سیاسی مصر و انتخابات آتی بپیوندد. این اولتیماتوم روز شنبه به پایان رسید.

به دنبال ناآرامی‌هایی که پس از سقوط محمد مرسی در سوم جولای، روی داد، تا کنون بیش از سیصد تن کشته شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,