Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
دایره‌ی شکسته

«من هم مثل شما-بخش نخست»

2013 July 31

مهشب­تاجیک / رادیو کوچه

یکی از عمده­ترین معضلاتی که جوامع را درگیر خود می­کند، واپس­زدگی و عقب راندن مشکلات مربوط به گروه­های متفاوت است. یکی از این گروه­ها که به طور عمومی در جامعه نادیده گرفته می­شوند، معلولین هستند. از ابتدایی­ترین قدم­ها برای شناخت این افراد، آماری نمودن آن­ها و تشخیص نیازهایشان است که همیشه نادیده گرفته می­شود. اگرچه آمار مربوط به این افراد مشکلات واقعی آن­ها را به­طور بنیادین ریشه­کن نخواهد نمود، اما می­تواند تشکیل شبکه­ی منسجمی بدهد تا به این ترتیب مشکلات را از ریشه شناخت و شروع به حل­شان نمود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بخشی از هر جامعه­ای به دلایل گوناگون که شامل حوادث، سوانح و یا حتا به صورت مادرزادی و زیست­شناختی است، دچار معلولیت می­شوند و یا هستند. در گذشته­ها به دلیل عدم بهداشت و فراگیر نبودن امکانات بهداشتی و پزشکی سهم معلولین هر جامعه­ای بیشتر از اکنون بود. امروز اما به دلیل همین پیشرفت­ها و حتا دست­آوردهای جدید در پزشکی مادران باردار این توانایی را دارند که از نقص­ها و اختلالات کودکانشان مطلع شوند و آن کودک را به دنیا نیاورند که مباحث اخلاقی و ممنوعیت­ها و منع­های مربوط به این مسئله مباحث گسترده­ای هستند که در این مقال نمی­گنجد. امروزه اما با توجه به تمام این پیشرفت­ها و وسایل و تجهیزاتی که برای معلولین و آسایش آن­ها در نظر گرفته شده است، باز هم بخش عظیمی از این گروه در جوامع نادیده گرفته می­شوند و نیازهایشان به عقب پس رانده می­شود. معلولین مختلف با هر درجه از معلولیت مانند انسان­های دیگر نیازها و تمناهایی دارند که به­طور عمومی توجهی به آن نمی­شود. در کشورهای پیشرفته وضع معلولین مناسب­تر است و به آنان توجه بیشتری می­شود و نیازهایشان با توجه به عوامل متعددی که شامل نیازهای ابتدایی حیات آنان است تا حتا طراحی­های شهری برای دسترسی سهل آنان در نظر گرفته می­شود. در کشورهای غیرپیشرفته اما مانند مابقی عوامل معلولان و شناخت و رفع نیازهایشان جای چندانی ندارد.

20130730 dayereye shekaste- Tajik- man ham mesle shoma- part 1ax 1

به نظر می­رسد معلولین همیشه در معرض نگاه­های دوگانه­ای هستند که زندگی را برای آنان بغرنج­تر می­کند. آنان از یکطرف با مشکلی که برایشان پیش آمده درگیر هستند و باید سعی کنند تا خود و زندگی­شان را به یک تطبیق منطقی برسانند. از سمت و سوی دیگر در جامعه با نگاه­های ترحم­آمیز افرادی مواجه هستند که معلولان را با نقص­شان نمی­پذیرند. واقعیت این است که هرکس صرف­نظر از مشکلاتی که با آن دست به گریبان است باید که بتواند از یک زیست نرمال و عادی برخوردار باشد و حداقل امکانات در اختیارش باشد تا بتواند نیازهای ابتدایی خویش را برطرف کند. یکی از عمده مشکلاتی که معلولان در سطوح محتلف با آن دست به گریبان هستند، مسایل جنسی آنان است. هرکس که در یک جامعه وجود دارد، مستقل از تمام مشکلاتی که دارد باید نیازها و تمایلات جنسی خود را جوابگو باشد. نیاز به دقیق شدن به این مسئله و بررسی­های جدی آن یکی از اساسی­ترین نیازهای افراد معلول است و این سوال که وقتی در جامعه افراد غیرمعلول با نگاه­های ترحم­آمیز با این افراد برخورد می­کنند و از سویی دیگر حاضر به رفع نیازهای خود با این افراد نیستند و آن­ها را پس می­زنند و طرف دیگر ماجرا که یک معلول و نیازهای جسمی­اش وجود دارد چه باید کرد؟ آیا افراد معلول به دلیل این مسئله تنها باید همدیگر را پیدا کنند و نیازهایشان را از طریق همدیگر مرتفع نمایند؟ آیا این مسئله باعث تکدر خاطر آنان می­شود؟ آیا به این ترتیب اگر فرد مناسب خود را پیدا نکنند باید که نسبت به اساسی­ترین نیازهای خود بی­توجه باشند و در نهایت آیا­ها و اماها و اگرهایی که در کنار هم هستند تا نیازهای این بخش از جامعه بی­جواب بماند.

20130730 dayereye shekaste- Tajik- man ham mesle shoma- part 1ax 2

امروزه یکی از عوامل بسیار زنده و موثر برای توسعه­ی یک ملت، دیدن و اهمیت دادن به گرو­های متفاوت است که وجود دارند و زندگی می­کنند. رسیدگی به خواست­ها و نیازهای ایشان می­تواند تاثیر عمده­ای بر پیشرفت­های همه جانبه­ی آن ملت داشته باشد. همانطور که به زوایای دیگر زندگی یک معلول مثل، چگونگی رفع نیازهای حیاتی­اش همانند خانه و سرپناه و شغل اهمیت داده می­شود، باید که به نیازهای این­چونینی هم اهمیت داده شود. به طور کلی طراحان اقتصادی همیشه در تئوری­های خود نیروهای معلول را به عنوان نیروهایی که می­توانند با دستاوردهای خود، به چرخه­ی اقتصادی کمک نمایند و همچنین مستقل بتوانند خود را اداره کنند تعریف می­کنند. این عملکرد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در چرخه­های دیگر نیز در نظر گرفته می­شود اما چیزی که همیشه در این میان فراموش می­شود، نیازهای ابتدایی است. با توجه به نوع نظامی که در بسیاری از کشورها حاکم است و نیازهای جسمی از کمترین میزان اهمیت برخوردار است وضعیت معلولین واضح و مبرهن است. نکته­ی اساسی در این میان این است که گاهی افراد معلول با توجه به شکل معلولیت­شان خودشان نمی­توانند این نیازها را رفع کنند. چه راهکارهایی باید اندیشید تا بتوان راه برون­رفت از این مشکلات را برای آنان پیدا نمود؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,