Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
سفیر اندونزی در ایران

«ایرانیان، در لیست سیاه اندونزی»

2013 July 31

خبر / رادیو کوچه

«دیان ویرنگ‌جوریت» سفیر اندونزی در ایران، در مصاحبه‌ای که روز سه‌شنبه هشتم مرداد منتشر شد، گفت: «الان حدود پنج‌هزار ایرانی در اندونزی در مکان‌های شبه زندان نگهداری می‌شوند، ۴۰۰ نفر در زندان هستند و ۴۷ نفر هم به خاطر حمل مواد مخدر محکوم به اعدام شده‌اند». وی افزود: «ما دوست نداریم مردم کشوری به جای گردشگری برای ما تولید مشکل کنند. متاسفانه ایران چهارمین کشور در لیست سیاه اندونزی بعد از افغانستان، پاکستان و سریلانکا به خاطر مسایل پیش آمده است».

وی که در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا سخن می‌گفت، اظهار کرد: «اندونزی با بیش از هفده هزار جزیره دارای طبیعت بکر و زیباست. سالانه چند هزار ایرانی به عنوان توریست به اندونزی سفر می‌کنند، اما متاسفانه برخی مواقع از ایران و کشورهای همسایه به اندونزی می‌آیند و از امکانات ورود آسان استفاده می‌کنند تا از آن‌جا به طور غیرقانونی به استرالیا بروند و یا برای اهدافی جز تفریح وارد این کشور می‌شوند».

Wirengjurit

سفیر اندونزی در ایران ادامه داد: «ما ابتدا شرایط سفر به اندونزی را برای ایرانی‌ها تسهیل کردیم، اما بعدا با مشکلاتی مواجه شدیم و سعی کردیم قوانین سخت‌گیرانه‌تری از جمله رزرو هتل یا در اختیار داشتن بلیط بازگشت و غیره را اعمال کنیم. اما این‌ هم فایده‌ای نداشت. از هر ۱۰ نفر ایرانی که به اندونزی می‌آیند، پنج نفر آن‌ها باز نمی‌گردند».

در هفته‌های گذشته، «کوین راد» نخست‌وزیر استرالیا نیز از اندونزی خواسته بود تا شرایط اعطای ویزا به شهروندان ایرانی را سخت‌تر کند.

بیش از پنج‌هزار ایرانی در شش‌ماه اخیر از طریق دریا و عمدتا از مبدا بنادر اندونزی وارد استرالیا شده‌اند. هر ساله طی چندین حادثه در مسیر میان اندونزی تا جزایر کریسمس استرالیا که با قایق‌های غیر استاندارد و مسافر بیش از ظرفیت پیموده می‌شود، مواردی از غرق‌شدن پناه‌جویان گزارش می‌شود.

بیشتر بخوانید:

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,