Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
دایره‌ی شکسته

«من هم مثل شما-بخش دوم»

2013 August 01

مهشب ­تاجیک / رادیو کوچه

در برنامه­ی پیشین مطرح شد که معلولین همیشه در معرض نگاه­های دوگانه­ای هستند که زندگی را برای آنان بغرنج­تر می­کند. آنان از یکطرف با مشکلی که برایشان پیش آمده درگیر هستند و باید سعی کنند تا خود و زندگی­شان را به یک تطبیق منطقی برسانند. از سمت و سوی دیگر در جامعه با نگاه­های ترحم­آمیز افرادی مواجه هستند که معلولان را با نقص­شان نمی­پذیرند. واقعیت این است که هرکس صرف­نظر از مشکلاتی که با آن دست به گریبان است باید که بتواند از یک زیست نرمال و عادی برخوردار باشد و حداقل امکانات در اختیارش باشد تا بتواند نیازهای ابتدایی خویش را برطرف کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی از عمده مشکلاتی که معلولان در سطوح محتلف با آن دست به گریبان هستند، مسایل جنسی آنان است. هرکس که در یک جامعه وجود دارد، مستقل از تمام مشکلاتی که دارد باید نیازها و تمایلات جنسی خود را جوابگو باشد. نیاز به دقیق شدن به این مسئله و بررسی­های جدی آن یکی از اساسی­ترین نیازهای افراد معلول است. این تصور غلط که ما فکر کنیم زنان و مردانی که از معلولیت خاصی رنج می­برند، نیازهای جسمی ندارند و در مورد مسایل مربوط به سکس فکر نمی­کنند، واکنش اشتباهی است که باعث می­شود این نیازها به عقب رانده شود و توجهی به آنان نشود.

20130801- dayereye shekaste- Tajik- man ham mesle shoma - part 2ax 1

از آن­­جا که نوع معلولیت در افراد متفاوت است و میزان مشکلاتشان نیز با توجه به همین موضوع تفاوت می­کند، نمی­توان از راهکارهای یکسان برای برطرف نمودن این مشکل استفاده کرد. به طور مثال افرادی که دارای مشکلات بینایی و یا شنوایی هستند مسایلی متفاوت از افرادی دارند که مشکلات مربوط به دست و یا پا دارند. که زمان­هایی پیش می­آید که افراد معلول با افرادی که دچار این مشکلات نیستند آشنا می­شوند و قصد برقراری ارتباط دارند. از آن­جا که گاهی هر دو طرف نیازها و حساسیت­های یکدیگر را نمی­شناسند این ارتباط­ها در همان پایه­های ابتدایی با مشکل مواجه می­شود. زیرا افراد معلول نسبت به معلولیت­های خود حساسیت­های ویژه­ای دارند و افراد غیرمعلول هم گاهی توان شناخت و ارتباط با این مسئله را ندارند و نمی­توانند خود را با این حساسیت­ها تطبیق دهند. فردی که دچار ضعف­های شنوایی است گاهی احتیاج دارد که کلمات و جملات برای او چندین بار تکرار شود و اگر این شناخت در طرف مقابل نباشد منتهی به نتایج مطلوبی نخواهد شد.

مهمترین مسئله­ای که در این ارتباط اهمیت ویژه­ای دارد پذیرش حق حاکمیت هر فرد بر بدن خود و همچنین مسئله­ی آزادی جنسی است. این مسئله باید برای تمام افراد جامعه جا بیفتد که بدانند افراد با هر مشکلی اجازه دارند راجع به این مسایل صحبت کنند. عدم داشتن یک زندگی نرمال به زعم دیگران نباید دلیل بر این باشد که افراد مجبور به سانسور خودشان باشند. از طرفی دیگر ارزش­های اجتماعی و نگرش مردم باعث نشود که افراد معلول فشارهای روانی شدیدی را متحمل شوند. همچنین باورهای عرفی بعضی از جوامع به گونه­ای است که به طور کلی این مباحث را پس می­زند و این مسئله مشکلات افرادی را که دست در گریبان مشکلات دیگری نیز هستند دو چندان می­کند. بحث درباره­ی فرهنگ جنسی مرتبط با معلولان از آن رو مهم است که موضوع در نهایت مسئله­ای انسانی است که رشد فرهنگ آن به بحث حول تمام جنبه­های مرتبط با آن نیاز دارد. این مسئله باعث می­شود بسیاری از موضع­گیری­های کلیشه­ای مرتفع شده و چنین افرادی ناچار به تحمل تنهایی­های اجباری نباشند. بی­طرفی در فرهنگ جنسی و به پاک کردن این مسئله در تمام افراد توهمی بیش نیست.

20130801- dayereye shekaste- Tajik- man ham mesle shoma - part 2ax 2

ما باید بدانیم و بپذیریم ترس و شرم و عدول از مطرح کردن مباحث جنسی در تمام گروه­ها و همچنین معلولان با توجه به نگاه­های حاکم به این مسئله تنها باعث خواهد شد مکاشفات فردی و تجربیات و کشف­ امکانات از دست برود و محدودیت­های شناختی از خود و اطراف زندگی را سخت­تر نماید. فرهنگ جنسی هم مانند دیگر بخش­های فرهنگی جامعه­ی ما نیاز به تجدد دارد و این مسئله امکان­پذیر نمی­شود مگر اینکه این نیاز در تمام طیف­ها در نظر گرفته شود و هیچ گروهی نه سانسور شود و نه دست به خودسانسوری بزند.

از مهمترین مسایلی که معلولان در این ارتباط با آن دست به گریبان هستند، بی­دانشی و یا تشویشی است که به دلیل محرومیت از شناخت بدن و دانش جنسی دچارش می­شوند. این مسئله در کل یک جامعه ممکن است اتفاق بیفتد اما معلولان به دلیل مشکلاتی که در ارتباط با معلولیت خود دارند و گاهی دچار سرخوردگی می­شوند ممکن است بیشتر در معرض آن قرار بگیرند. همچنین خویشتن­داری و ترس و عدم اعتماد به نفس کافی نیز باعث می­شود آن­ها نیازهایشان را مطرح نکنند و در یک دایره­ی بسته به دنبال رفع نیازهای خود باشند. صحبت و مطرح کردن مشکلات به وسیله­ی خودشان و همچنین سعی در کسب اطلاعات می­تواند آن­ها را به جلو و مسیر درست هدایت کند و با رفتار جنسی مناسب مشکلات در این زمینه را برای خود حل نمایند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,