Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
ایران امروز

«کارنامه سیاه دولت دهم در بخش مسکن»

2013 August 05

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

مسوولیت «محمود احمدی‌نژاد» به عنوان رییس جمهوری در حالی پایان یافت که در مورد هشت سال عملکرد دولت‌های نهم و دهم انتقادهای بسیاری وجود دارد.  در طی هشت سال گذشته کشور در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با مشکلات گوناگونی روبرو شد.

دولت احمدی‌نژاد که با شعار عدالت محوری بر سرکار آمد نتوانست عدالتی برای مردم ایران به ارمغان آورد. اقتصاد ایران در طی سالهای گذشته رو به نابودی گذاشت تا حدی که درصد زیادی از مردم ایران از تامین هزینه های ضروری زندگی خود عاجزند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی از بحران های اساسی که در چهار سال اخیر و با عدم مدیریت صحیح دولت ایجاد شد دامن حوزه مسکن را گرفت و آمارهای اخیر از ۵. ۵ برابر شدن قیمت مسکن در دولت احمدی‌نژاد خبر می دهند.

رشد باورنکردنی قیمت مسکن در دولت عدالت محور

بر اساس آخرین آمار اعلام شده، متوسط قیمت هر متر مربع خانهٔ مسکونی در ایران از سال ۱۳۸۴ تا نیمه اول سال ۱۳۹۲، بیش از ۳۲۰ درصد رشد داشته و از ۳۰۶ هزار تومان به ۹۸۰هزار تومان رسیده است.

اجاره ماهانه یک واحد ۱۰۰ متری نیز از ۱۴۹هزار تومان در سال ۱۳۸۴ به ۵۲۸هزار تومان در نیمه اول سال جاری افزایش داشته است. این آمار مشخص می‌کند که متوسط اجاره ماهانه در ایران در دورهٔ هشت‌ساله دولت «محمود احمدی‌نژاد» بیش از ۳۵۴ درصد رشد داشته است.

در همین مدت قیمت زمین و خانهٔ کلنگی نیز، از هر مترمربع ۲۵۱هزار تومان به ۴۵۵هزار تومان افزایش یافته است. جالب آنکه با وجود کاهش متوسط قیمت هر مترمربع زمین در سال ۱۳۸۸ به ۱۸۰هزار تومان، قیمت خرید و اجاره مسکن روند رو به رشد خود را حفظ کرده است.

m1

البته در حالی که میانگین رشد هشت ساله قیمت زمین و خانه کلنگی در سراسر ایران حدود ۸۱ درصد است، این رقم برای شهر تهران بالغ بر۵۵۷ درصد برآورد شده است.

همچنین در ابتدای سال جاری «علیرضا مقتدایی» مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران “ایسنا” اعلام کرد که مسکن، مقام اول نرخ تورم در کشور را دارد.

یکی از بحران‌های اساسی که در چهار سال اخیر و با عدم مدیریت صحیح دولت ایجاد شد دامن حوزه مسکن را ایران گرفت و آمارهای اخیر از ۵. ۵ برابر شدن قیمت مسکن در دولت احمدی‌نژاد خبر می‌دهند

مقتدایی تاکید کرد که هزینه مسکن، بیشترین سهم را در سبد خانوار ایرانی به خود تخصیص داده و با بیشترین تورم روبرو بوده است.

پیش از این نیز «مصطفی قلی خسروی»، رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک ایران اعلام کرد که رشد قیمت مسکن از نرخ تورم پیشی گرفته است. قلی خسروی گفت که در ۳۳ سال بعد از انقلاب اسلامی، این سومین جهش بزرگ مسکن بوده است.

این در حالی ست که هفته گذشته «محمود احمدی‌نژاد» رییس جمهور پیشین ایران در طی ارائه چهارمین گزارش خود به مردم که به صورت زنده از تلوزیون جمهوری اسلامی پخش می شد، مدعی شد در دولت وی تعداد مسکن از تعداد خانوارها پیشی گرفت گفت: همیشه تعداد خانوارها نسبت به مسکن یک ممیز خرده ای بود اما امروز به زیر یک رسیده است.

«محمود احمدی‌نژاد» انجام کارهای عمرانی در کشور به صورت عادلانه را از دیگر اقدامات این دولت نام برد.

m2

وی با اشاره به پروژه های مهر ماندگار گفت: در این پروژه تعریف شده بود که تمام پروژه هایی که پروژه های ملی و بالای 50 درصد است را تمام کنیم و امروز اکثر آنها به اتمام رسیده و برخی از آن ها نیز به حدود 85 تا 92 درصد کار رسیده است و تا یک سال و نیم آینده پروژه برای افتتاح وجود دارد و با این کار، کارهای بسیار سنگینی را از روی دوش دولت آینده برداشته ایم.

طرح شکست خورده مسکن مهر

طرح مسکن مهر در ابتدا در قالب بند د تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که این طرح که در حقیقت شامل اجاره بلند مدت زمین جهت احداث مسکن است، در طرح جامع مسکن نیز پیشنهاد شده بود. اما حجم پیشنهاد شده در آن طرح بسیار کمتر بود که توسط محمود احمدی‌نژاد و به صورت غیر کار‌شناسانه از ۲۰ هزار واحد در سال به ۵/۱ میلیون واحد در سال افزایش یافت.

طرح مسکن مهر علی‌رغم هزینه هنگفتی که در بر داشته است نه تنها به خانه‌دار شدن مردم ایران کمک نکرد بلکه به یکی از گره‌های کوری بدل شده که اکنون باید دولت حسن روحانی در راه گشایش آن همت کند

مبنای اصلی مسکن مهر بر این امر مبتنی است که ارزش زمین، بخش قابل توجهی از هزینه تمام شده مسکن را به خود اختصاص می‌دهد. این سهم در کل کشور در دوره ۳۵ ساله برابر ۴۰ درصد و در دهه اخیر برابر ۴۵ درصد بوده است. همچنین در استان تهران این سهم به حدود ۶۰ درصد بالغ می‌شود. بنابراین با حذف یا کاهش ارزش زمین از هزینه تمام شده مسکن، می‌توان تا حدود زیادی هزینه مسکن را کاهش داد. بنابراین طرح مسکن مهر بر اجاره بلند مدت زمین جهت احداث مسکن مبتنی است.

اما نکاتی که در این میان در نظر گرفته نشد آن است که ارزش زمین در شهرهای مختلف دارای اختلافاتی فاحش است. به عبارت دیگر ارزش زمین در کلان شهر‌ها رقم بسیار بالایی است و به همین دلیل مسکن مهر در کلان شهر‌ها (در حقیقت شهرهای جدید مجاور کلان شهر‌ها) جوابگو خواهد بود و البته این امر خود موجب افزایش تمایل به مهاجرت به این شهر‌ها خواهد شد.

این پروژه البته مشکلات جدی دیگری نیز در عرصه اقتصاد ملی، مدیریت شهری، برنامه ریزی توسعه شهری و… ایجاد نموده است که در مقالات متعددی مورد بحث واقع شده است. اما متاسفانه دولت و به ویژه وزیر مسکن و شهرسازی دولت دهم، بار‌ها در جلسات غیررسمی اعلام کرد که معتقد است «با اجرای پروژه مسکن مهر می‌توان اشتباه بودن تئوری‌های اقتصادی را اثبات نمود.»

m3

به هر حال طرح مسکن مهر علیرغم هزینه هنگفتی که در بر داشته است نه تنها به خانه دار شدن مردم ایران کمک نکرد بلکه مشکلات زیادی را نیز ایجاد کرده است و به یکی از گره های کوری بدل شده که اکنون باید دولت حسن روحانی در راه گشایش آن همت کند.

«بیت الله ستاریان» اقتصاد دان و استاد دانشگاه درباره اولویت های دولت یازدهم در ساماندهی بخش مسکن اظهار کرده است: دولت ها نمی توانند برای بخش مسکن برنامه کوتاه مدت انجام دهند تا هرچه سریعتر به نتیجه برسند. بنابراین نباید این انتظار وجود داشته باشد با روی کار آمدن دولت جدید هر چه زودتر کوه مشکلات و چالش های این بخش رفع شود.

وی افزود: برنامه ریزی در بخش مسکن باید برای یک دوره مشخص بطور مثال 10 سال انجام شود. براین اساس دولت جدید باید در اولین گام یک برنامه بلند مدت با توجه به نیازهای این بخش ارائه کرده و بر مبنای آن تصمیم گیری کند تا در طی این دوره مشخص شده نیازهای سالانه بخش مسکن و نیازهای انباشته پاسخ داده شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,