Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
خاویر سولانا

«در مذاکرات سازمان ملل، شورای امنیت و اتحادیه اروپا نقش دارند»

2013 August 05

خبر/رادیو کوچه

«خاویر سولانا» با اشاره به روی کار آمدن افراد جدیدی در ایران، چین، آمریکا و آلمان به عنوان رهبران این کشورها و ایجاد بستر جدید اظهار امیدواری کرد تا حل مساله اتمی ایران آسان تر شود.

ْبه گزارش «خبرگزاری ایسنا» «خاویر سولانا»، مسوول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه چهاردهم مردادماه در گفت‌گو با این خبرگزاری گفت:«  فکر می کنم دستیابی به توافق بین المللی بسیار مهم است زیرا این مساله برای جامعه بین المللی از اهمیت به سزایی برخوردار است»

وی همچنین افزود: «به خاطر داشته باشید که ما درباره نظر من صحبت نمی کنیم بلکه درباره شورای امنیت و کشورهای مهمی نظیر ایران صحبت می کنیم که باید راهکاری پیدا کنند. مایلم تاکید کنم که باید به سرعت وارد عمل شد. طرف ها باید از فرصت ها استفاده کنند و امروز یک فرصت فراهم شده است. مذاکرات باید در مقاطعی شاهد تغییر باشد تا به نتیجه برسد و به نظرم اکنون یکی از این نقاط تغییر محقق شده است».solana

«سولانا» همچنین گفته است از آن جا که ایران با آمریکا روابط دیپلماتیک ندارد، باید هر دو طرف تلاش کنند. کانالی ارتباطی ایجاد کنند تا از این طریق فرایند مذاکرات پیش برود. با این همه در پایان کار، راه کار مورد توافق باید مورد قبول اعضای شورای امنیت و اتحادیه اروپا باشد، زیرا آن ها نیز در فرایند مذاکرات نقش دارند.

در این گفت‌گو «سولانا» در مورد «روحانی» نیز گفت: « با شناختی که از دکتر روحانی دارم، او را فردی هوشمند و روشنفکر می‌دانم. دکتر روحانی فردی است که می‌توان با او به مذاکره نشست. دستیابی به توافق اجباری نیست اما روحانی فردی است که با روشنفکری نظرات طرف مقابل را درک می‌کند و این امر برای وقوع مذاکرات، اساسی است. وقتی می‌خواهیم مذاکره کنیم باید نظر طرف مقابل را درک کنیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,