Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
به اتهام براندازی

«فرمانده سابق ارتش ترکیه به حبس ابد محکوم شد»

2013 August 05

خبر/ رادیو کوچه

دادگاهی در ترکیه احکام ۲۷۵ متهم به براندازی را صادر کرد. بر اساس حکم این دادگاه ژنرال ایلکر باشبو، فرمانده سابق ارتش به حبس ابد محکوم شده است.

به گزارش «اسکای نیوز»، دادگاه ترکیه روز دوشنبه پنجم اوت حکم برائت ٢١ متهم پرونده جنجالی ارگنکون را صادر کرد و سایر متهمان به ١٠ تا ٢٠ سال زندان محکوم شدند.

«ژنرال باشبو» که در سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ فرمانده ارتش ترکیه بود تا بحال هشت جلسه دادرسی داشته و برای او درخواست حبس ابد شده است. ژنرال باشبو این اتهام‌ها را رد کرده بود.

torkye

مخالفان دولت این دادگاه را ادامه سیاست حزب اسلام‌گرای حاکم برای مبارزه با سکولارها و ارتش می‌دانند و آنها معتقدند دلایل و شواهد برای اتهام‌های مطرح شده کافی نیست.

در کیفرخواست اولیه که نزدیک به سه هزار صفحه بود و در سال ٢٠٠٧ صادر شد، دستگیرشدگان به اقدام برای برگرداندن کشور به «روزهای هرج و مرج، تاریکی و ناامنی» متهم شده بودند.

پرونده ارگنکون مربوط به ٢٧۵ نفر است که ژنرال های بازنشسته ارتش، وکلا، روزنامه نگاران، استادان دانشگاه و فعالان لائیک و سکولار را دربر می گیرد. آنها طی پنج سال گذشته متهم شده‌اند که با تشکیل سازمانی مخفی برای سرنگونی حکومت برخاسته از حزب عدالت و توسعه تلاش کرده‌اند.
دولت ترکیه روز شنبه باردیگر فرماندهان جدیدی را در بالاترین رده‌های نیروهای مسلح در این کشور منصوب کرد که نشان از نگرانی دولت و کنترل مداوم ارتش دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,