Saturday, 18 July 2015
29 November 2020
در گفت‌و‌گو با «هاله باقر زاده»

«وخامت وضعیت جسمانی محمدعلی طاهری در سلول انفرادی»

2013 August 10

بشر را حقوقی است ارزنده‌تر

 ز کمبود آن شد پراکنده‌تر

هم او را مقامی برازنده‌تر

شد از آن حقوق بشر زنده‌تر

 فرشید آریان / لندن / رادیو کوچه

«محمدعلی طاهری» محقق، دگراندیش و بنیان‌گزار عرفان حلقه  و طب‌های مکمل فرادرمانی  درسلول انفرادی بند ۲۰۹  زندان اوین در شرایط وخیم و بسیار نگران کننده جسمی قرار دارد. این نهمین اعتصاب غذای نامبرده در ۲۷ ماه گذشته است که اکنون وارد چهارمین هفته خود شده است. علت تمام اعتصاب غذاهای وی در این مدت اعتراض به بی‌عدالتی، حکم و جرایم واهی منسوب به او از سوی قوه قضائیه است. آقای طاهری  امروز به دلیل از سر گذراندن اعتصاب غذا‌های پیاپی، شکنجه‌های جسمی و روحی مکرر و مداوم، عفونت گسترده در ناحیه فک و دندان، در وضعیت بسیار وخیم و نگران کننده‌ای از نظر جسمی به‌سر می‌برند. به همین منظور با هاله باقرزاده یکی از فعالان حقوق بشر و مسترف عرفان حلقه مصاحبه‌ای کردیم که ذیل می‌آید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

20130810_mohamadali-taheri2_koocheh

خانم باقرزاده می‌تواند خودتان را معرفی کنید  و برای ما توضیح بیشتری بدهید که چه پیش آمده؟

  با  سلام هاله باقرزاده هستم مستر عرفان کیهانی و فعال حقوق بشر.

  استاد محمدعلی طاهری از تاریخ چهاردهم اردیبهشت ١٣٩٠ توسط نیروهای اطلاعات سپاه دستگیر و تا به امروز به غیر از یک هفته مرخصی در آغاز سال ١٣٩١ در بند دو الف زندان اوین به‌مدت ۲۸ ماه در سلول انفرادی به سر می‌برد. لازم به ذکر است که  قبل از این دوره طولانی مدت زندان، ایشان یک‌بار در فروردین ۱۳۸۹، به مدت ۶٨روز برای بازجویی در بند دو الف زندان اوین زندانی بودند. در طی این بازداشت‌ها آقای طاهری تحت شکنجه‌های روحی و جسمی شدید برای اعترافات تلویزیونی و اقرار به ارتداد قرار گرفتند.

وضعیت ناعادلانه و فشارهای زیاد وارده  بر وی، او را بارها و بارها مجبور به اعتراض و اعتصاب غذا کرده است. در اثر این اعتصاب غذاها و شکنجه‌های شدید، وی چندین بار به بیمارستان انتقال داده شد و هم اکنون نیز گمانه‌ها بر این است که حال ایشان رو به وخامت نهاده و در بیمارستان تحت مراقبت‌های ویژه هستند. هم اکنون به علت وجود شرایط بسیار غیر بهداشتی در زندان اوین فک، دهان و دندان ایشان دچار عفونت حاد شده است.

خانواده‌ی آقای طاهری نیز در تمامی این مدت از این فشار‌ها مصون نبودند و به طور مرتب  ممنوع الملاقات و یا  مورد تهدید قرار  گرفته‌اند.

20130810_mohamadali-taheri_koocheh

 می‌توانید بگوید اتهامات وارده بر محمدعلی طاهری چیست و چرا ایشان دست به اعتصاب غذا زده‌اند؟

اتهامات وارده بر ایشان در ابتدا از جمله ارتداد، اقدام بر علیه امنیت ملی، بدعت در دین  و ایجاد فرقه عرفان  کاذب، کلاهبرداری و تماس با نامحرم بوه است. سپس پرونده‌ی آقای طاهری توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست «قاضی پیرعباسی» در دست بررسی قرار گرفت و در نهایت اتهام واهی کلاهبرداری و تماس با نامحرم به ایشان وارد شد و وی به هفت سال زندان، ٩٠٠ میلیون تومان جریمه نقدی و ۶۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

اتهامات معلق دیگری در پرونده ایشان باقی مانده است که در صورت لزوم و پس از ایجاد سکوت در بین هوادارانشان به آن‌ها رسیدگی خواهد شد در این صورت می‌توان شاهد محکومیت تازه دیگری در پروسه حقوقی  ایشان بود.

تا بحال چه فعالیت‌های برای آزادی ایشان انجام شده؟

پس از دستگیری نخست، کمپین حمایت از  آقای طاهری شکل گرفت که  تنها در طی چند روز بیش از چهل‌و‌پنج هزار امضا کننده از آن حمایت کردند. به علت فشار ناشی از این کمپین بر اطلاعات سپاه ، سایت این کمپین مورد حمله‌ی سایبری نیروهای سپاه پاسداران ایران قرار گرفت.

دومین فاز این کمپین  حدود یازده ماه پس از دستگیری از طریق لینک دریافتی از سازمان ملل برای جمع آوری امضا در حمایت از ایشان شروع به فعالیت کرد.

20130810_mohamadali-taheri3_koocheh

هم اکنون سومین فاز این کمپین در تاریخ نوامبر ۲۰۱۲ پس از وارد آمدن فشار‌های مجدد بر آقای طاهری شکل گرفت. فاز سوم این کمپین هنوز در جریان است و در حال حاضر در شکل اینترنتی فعالیت دارد.

در سال گذشته گروه‌های مختلف در کشورهای اروپای دست به اقداماتی در جهت حمایت از محمد علی طاهری زدند. یکی از آن‌ها تشکیلات  مجموعه فعالان حقوق بشر ایران بود که  گزارش کاملی از پرونده ایشان را تسلیم «احمد شهید» (گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در خصوص ایران) کرد.

هفته گذشته در روز شنبه دوازدهم مرداد ماه ۱۳۹۲ (سوم اگوست۲۰۱۳) در واکنش به این وضعیت، تظاهراتی در مقابل ساختمان فدرال در لس‌آنجلس- کالیفرنیا از سوی جمعی از هواداران وی  صورت گرفت. در این راهپیمای درخواست هوادارن آقای طاهری از رییس جمهور جدید ایران «آقای حسن روحانی» آزادی بدون قید و شرط ایشان بوده است. امیدوارم همه باهم حرکت مثبتی  انجام دهیم.

شما خودتان را فعال حقوق بشر معرفی کردید. برای آزادی زندانیان دیگر چه می‌کنید و چه رهنمود برای دوستانتان دارید؟

با توجه به این‌که  استاد خودشان در زندان در حمایت از زندانیان دیگر نامه‌های نوشته‌اند  و همیشه به عنوان یک مربى مطرح می‌کردند، که مرید و مرادى نداریم سعى کنید محقق باشید و بدنبال دریافت حق و حقیقت باشید ما باید به فکر آزادی همه زندانیان سیاسی باشیم. هم‌چنین با اعدام‌ها به هر نوعى مخالف هستند. حقوق حیوانات و دیگر موجودات زنده در آموزه‌هاى وی جایگاه ویژهاى دارد  . حاکمیت با  سمپاشى  سعى در بى اعتبار  کردن آقای طاهری با عنوان جن‌گیر و غیره دارند، در صورتى که وی کتاب‌هایى در مخالفت با  خرافه‌پرستى  نگاشته‌ است. گروه کثیرى از دانش‌جویان و پزشکان و افراد تحصیل کرده پیرو راه وی شده‌اند. وزارت اطلاعات سعى در سم پاشی و نفوذ عوامل خود در  حرکت مجموعه عرفان حلقه به سوى خواستگاه خود دارد، که به این مجموعه حالت فرقه ای دهد و ما نیز می‌بایست  که با مبارزه جلو ان را بگیریم . من از دوستان عزیز مى‌خواهم که حرکت خود را با قدرتى هر چه بیش‌تر انجام دهند هم براى استاد طاهری و هم برای دیگر زندانیان.

20130810_mohamadali-taheri1_koocheh

شما گویا،چند تظاهرات را قرار ا ست در حمایت از آقای طاهری سازمان دهی کنید؟

برای اعتراض به فشارهای جسمانی و روانی وارد شده بر استاد محمد علی طاهری و هم‌چنین شناساندن وی و راهشان به دیگر جوامع، جمعی از شاگردان آقای طاهری و طرفداران حقوق بشر در روزهای چهارده اوت در کشور آلمان در شهر هامبورگ (خیابان مونکه برگ  ساعت ۱۶ تا ۱۸ روبروی کار اشتات ) در بریتانیا در تاریخ هجدهم اوت در مقابل پارلمان در شهر لندن، دست به چند آکسیون اعتراضی خواهند زد، اگر که جمع ما محدود به هواداران عرفان حلقه نباشد، و هر انسان بشر دوست و دگر اندیشی نیز ما را یاری رساند،

در پایان خانم باقر زاده گفتند: شعری  است که مایلم برایتان بخوانم  وخیلی دوستش دارم.

آن همه فریاد آزادی زدیدفرصتی افتاد و زندانبان شدید

آن که او امروز در بند شماست

در غم فردای فرزند شماست

راه می جستید و در خود گم شدید

مردمید، اما چه نامردم شدید..

ه. ا سایه هوشنگ ابتهاج

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,