Saturday, 18 July 2015
26 May 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«درباره محافظ»

2013 August 10

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دانلد بارتلمی (Donald Barthelme) داستان نویس آمریکایی متولد 1931 و متوفا به سال 1989 است. شهرت بارتلمی بیشتر به خاطر داستان های کوتاه پسانوگرای او با لحنی شوخ و بازی‌گوشانه است. داستان «درباره محافظ» که می‌توان آن را هم از منظر خیالی و هم از جهت پژوهشی جستجویی در احوال و عادت‌های احتمالی یک محافظ شخصی خواند، از روش معمول بارتلمی در روایت‌های نامتعارف برخوردار است. روایت‌هایی که چند و چونش زیر نثر سیال، و در همان حال ناهموار بارتلمی در پرده‌ای از ابهام پوشیده می‌شوند. بارتلمی با این روش معمول خود می‌کوشد پاسخی برای بسیاری از پرسش‌‌ها در باره زندگی یک محافظ یا به اصطلاح انگلیسی آن- بادی گارد- بیاید.

10Aug2013-Ghesseha-Shohreh-Mohafez-1

مجله نیویورکر که در بخش داستان‌خوانی خود از نویسندگان مختلف دعوت می‌کند تا داستان‌های یکدیگر را بخوانند، از سلمان رشدی برای خواندن این داستان در تابستان 2011 دعوت کرده است. رشدی با داشتن تجربه بادی‌گارد به دنبال این دعوت در گفتگو با نیویورکر درباره برداشت خودش از داستان توضیحاتی داده که خلاصه آن چنین است:« اشاره‌های گاه به گاه به کلمات مخفف یا خیابانی در بارسلون در داستان محافظ، به نظر من نمی‌تواند نوعی علایم اختصاری یا مثلاً کد گذاری‌هایی باشد که نیاز به کشف‌شان داشته باشیم. فکر می‌کنم اما یک سلسله وقایع مشخص قرار است اتفاق بیافتد و مرد مورد حفاظت که سوژه خطاب می‌شود و به وضوح شخص بسیار مهمی به نظر می‌رسد در معرض خطر واقعی‌است،

در داستان خواننده منتظر است اتفاقی بیفتد، در حالی که وظیفه و تمام مسوولیت بادی‌گارد در این است که هیچ اتفاقی نیفتد.

در حالی که دور و برش و در مقیاسی بزرگ‌تر جامعه، برخوردی خصمانه با او دارد، و بارتلمی این را با  مردانی که روی چوب راه می‌روند و فضای تهدیدآمیز دور و بر ماشین سوژه به تصویر می‌کشد. اما این تهدیدی‌ست به سبک کمدی استرلیزه شده و هیچ نویسنده‌ی دیگری تا کنون با چنین لحنی حتی به آن نزدیک هم نشده، یعنی لحنی که می‌تواند ضمن خنده‌دار بودن شدید از ابهامی عمدی هم برخوردار باشد، به نحوی که خواننده از آن لذت ببرد. نکته دیگر ماهیت متناقض داستان با وظیفه یک محافظ است. در داستان خواننده منتظر است اتفاقی بیفتد، در حالی که وظیفه و تمام مسوولیت بادی‌گارد در این است که هیچ اتفاقی نیفتد. من کس دیگری را نمی‌شناسم که مثل بارتلمی بتواند با ابهام  این‌طور به خواننده لذت برساند.»

داستان درباره محافظ توسط شهره شعشعانی به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Benjamin Britten: Cello Suites

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,