Saturday, 18 July 2015
27 January 2021
در گفت‌و‌گو آذر طاهری با رادیو کوچه

«تلاش برای صدور حکم اعدام محمد علی طاهری»

2013 August 13

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

«محمد‌علی طاهری» بنیان‌گذار جمعی موسوم «عرفان حلقه و طب مکمل فرادرمانی» است. در واقع این گروه به نوعی گرایش عرفانی و توان‌مندی روح برای کمک به درمان افراد باور دارند. آن‌چه که روشن است تا پیش از سال ۱۳۸۵ که اولین گزارش‌های امنیتی در خصوص عمل‌کرد‌ آن‌ها تهیه شده است به طور رسمی اجازه فعالیت داشته‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گفته می‌شود یکی از علت‌های مهم حساسیت امنیتی در خصوص «عرفان حلقه» گسترش این حرکت جمعی در بین مردم بوده است. اشاره شده که به همین علت در سال ۱۳۸۷ با توجه به گزارش‌هایی که به کمسیون امنیت ملی مجلس رسیده، برخورد امنیتی با طرف‌داران این گرایش کلید می‌خورد.

دلیل‌های مختلفی برای برخورد با این جریان مطرح می‌شود. از دخالت در کار پزشکی تا ارتداد. در حالی‌که آقای طاهری این موارد را رد می‌کند و اذعان می‌دارد کار آن‌ها بدون دخالت در کار پزشکی و به نوعی «فرا درمان‌گری» است که هیچ ضرر و زیانی را متوجه فرد بیمار نمی‌کند. از طرفی آن‌ها اگرچه تاکید بر انتخاب «فردی» و برداشت شخص از دین دارند اما هیچ‌گاه با دین اسلام مخالفتی ابراز نکرده‌اند. بنیان‌گذار حلقه عرفان به دفعات در خلال این سال‌ها دست‌گیر شده است. او در فروردین سال ۸۹ توسط اطلاعات سپاه در منزل‌اش دست‌گیر شد و با اتهام تهدید علیه امنیت ملی ۶۶ روز را در زندان انفرادی اطلاعات سپاه گذراند و سپس با وثیقه صد میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

t2

محمد علی طاهری باردیگر در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ توسط عوامل امنیتی وابسته به اطلاعات سپاه دست‌گیر شد که پس از ۲۴ ساعت و گرفتن تعهد مجدد آزاد شد. در این میان برخی از تارنماهای وابسته به سرویس‌های امنیتی با انتشار فتوای برخی از مرجع‌های تقلید در خصوص «ارتداد» وی، وضعیت او را سخت‌تر کردند. به شکلی که وی پس از ۲۲ روز در ۱۴ اردیبهشت همان سال با اتهام «ارتداد» به زندان اوین احضار و بازداشت شد.

اما به نظر می‌رسد این‌بار مجموعه‌های امنیتی با جدیت در صدد حذف بوده‌اند. به نقل از نزدیکان آقای طاهری او در این مدت اجازه صحبت با وکیل خود را نیافته است، به طور مداوم در سلول انفرادی به سر برده و به‌طور محدود به سلول‌های دو و سه نفره منتقل شده است. از او اعتراف‌های تلوزیونی گرفته و به طور مشخص به خانواده وی گفته شد که در صورت صحبت در مورد وضعیت آقای طاهری آن‌ها نیز دست‌گیر خواهند شد.

ایجاد جو رعب و نگرانی به حدی بوده است که برخی از علاقه‌مندان به جریان «عرفان حلقه» در خارج از کشور به خصوص مالزی از اعلام در مجامع عمومی با توجه به تهدید به دست‌گیری خودداری می‌کنند. اینک بیش از دو سال است که محمد علی طاهری در بند دو الف اوین متعلق به اطلاعات سپاه زندانی است. خانواده وی اظهار می‌کنند که در ملاقات‌های کوتاه در حین انتقال به دادسرا از تلاش وی برای خودکشی مطلع شده‌اند. به گفته نزدیکان آقای طاهری او در اثر فشار‌های روانی و تهدید، تلاش برای خودکشی کرده است.

به گفته همین نزدیکان، وی در طول مدت دست‌گیری بارها تحت فشارهای روانی و فیزیکی برای اقرار بر علیه خود بوده است. باید اشاره کرد در آبان سال ۱۳۹۰ طی حکمی که توسط قاضی «پیرعباسی» صادر شده، وی به هفت سال زندان، نهصد و ده میلیون و پانصد هزار تومان جریمه نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است، اما به دلیل‌های مختلف حکم نامبرده به صورت تعلیقی مانده تا امکان اعمال فشار و تغییر روند دادرسی در پرونده باقی بماند.

گفته می‌شود گروه‌های وابسته به جریان امنیتی سپاه از فرصت تعلیق پرونده استفاده برده و به طور جدی بر روی «ارتداد» او که منتهی به «مهدور الدم» بودن و اعدام‌ خواهد شد، کار می‌کنند. این احتمال که وضعیت حکم نامبرده به مراتب از حکم اولیه هفت سال زندان سنگین‌تر و حتا در صورت وجود ادله ارتداد به اعدام منتهی شود، وجود دارد.

این شرایط و عدم برخورداری از حقوق مشخص متهم و حق قانونی مشاوره با وکیل و هم چنین ارعاب و تهدید پیاپی که خود او نیز در مرخصی که اسفند ماه ۱۳۹۱ به صورت استعلاجی به مدت شش روز داشته، بر آن تاکید کرده، باعث شده است که از حدود اوایل امرداد ۱۳۹۲ دست به اعتصاب غذای نامحدود بزند.

در حال حاضر از سویی احتمال صدور حکم اعدام و اجرای آن و از سوی دیگر وخامت حال جسمی به دلیل اعتصاب غذا، جان‌ آقای طاهری را تهدید می‌کند.

باید توجه داشت در طول سال‌های اخیر حاکمیت در ایران با حساسیت بالا نسبت به هر جریان اجتماعی و اعتقادی برخورد کرده است. اگرچه عموم این حرکت‌های اعتقادی و اجتماعی هیچ تداخلی با موضوعات سیاسی مرتبط با حاکمیت نداشته اند اما به نظر می‌رسد یک تهدید جدی از این ناحیه قلمداد شده‌اند. درویش‌های نعمت‌الهی، برخی گروه‌های اجتماعی نظیر عرفان حلقه، گروهی از طریقت اهل حق موسوم به «یارسان» و مواردی از این دست به طور جدی مورد حمله قرار گرفته‌اند.

اینک به نظر می‌رسد در این سکوت خبری در صورت عدم اقدام به موقع، باید منتظر خبرهای بد در مورد «محمد علی طاهری» بنیان گذار «عرفان حلقه» باشیم.

t3

«آذر طاهری» خواهر «محمد‌علی طاهری» درباره آخرین وضعیت بنیان‌گذار عرفان حلقه می‌گوید:

ایشون در طول این دو سال و سه ماه معمول در سلول انفرادی بوده‌اند و اگر حتا در مواردی کسانی را با او همراه‌ کرده‌اند به دلایل دیگری بوده است. در این مدت از کوچک‌ترین امکانات حقوق بشری محروم بوده‌اند. وادار به اعتراف اجباری کرده‌اند و به نوعی بایکوت خبری کردند. از طرفی با توجه به این که اعتصاب غذای او وارد چهارمین هفته خود می‌شود از نظر جسمی بسیار ضعیف شده‌اند. قرار بود مشروط آزاد بشوند که منتفی شد. در اخرین دیدار ایشان بسیار ضعیف و نحیف بودند.

علت اعتصاب آقای طاهری چیست؟

به دلیل شرایطی که برای ایشون ایجاد کردند و این که هیچ وقت اجازه ندادند از خودشون دفاع کنند. از طرفی در یک قرنطینه هستند و شرایط داخل زندان هم مناسب نیست. هم چنین اعتراض به شرایط ظالمانه ای که برای ایشان به وجود آوردند.

تهدیدهایی که خانواده و شاگردان‌شان شده‌اند باعث شده است این اعتصاب غذا را پی بگیرند و این‌طور که گفته‌اند ادامه خواهند داد.

به نظر می‌رسد این‌بار مجموعه‌های امنیتی با جدیت در صدد حذف بوده‌اند. به نقل از نزدیکان آقای طاهری او در این مدت اجازه صحبت با وکیل خود را نیافته است، به طور مداوم در سلول انفرادی به سر برده و به‌طور محدود به سلول‌های دو و سه نفره منتقل شده است

آیا آقای طاهری شرطی برای شکستن اعتصاب غذایش گذاشته است؟

من فکر می‌کنم به دنبال تشکیل یک دادگاه عادلانه است و هم‌چنین رسیده‌گی به وضعیت نه تنها خودشان بلکه بقیه زندانی‌ها. زندانی‌هایی هستند که کسی نمی‌شناسد و در وضعیت مناسبی نیستند.

شما اشاره کردید اعتراض به حکم و تشکیل داده‌گاه در حالی که پیشتر از سوی قاضی پیرعباسی برای آقای طاهری حکم هفت سال زندان صادر شده است…

در واقع این پرونده بسته نشده است. قبلن ایشون رو به جرم اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات و لمس دست نامحرم به زندان و جریمه و شلاق محکوم کردند و در این مدت اتهام‌های دیگری نظیر «مفسد فی الارض و ارتداد» را مطرح کردند که این موجب نگرانی همه ما شده است.

البته آن طور که خودشان گفته‌اند به ایشان گفته شده که تحقیقات کامل شده و دارند به دادگاه می‌فرستند. در این مدت تلاش شده است حکم‌هایی از برخی علما در خصوص مرتد بودن آقای طاهری بگیرند که بتوانند حکم اعدام بگیرند برایش از طرفی او با اتهام مفسد فی الارض هم روبرو است. می‌دانیم تلاش شده است با جمع‌آوری افرادی که حتا به عده‌ای پیامک زده‌اند و طرح موضوع این که او می‌خواسته آن‌ها را از دین خارج کند اتهام واهی را به وی بزنند.

آیا آقای طاهری به جز فعالیت در حوزه عرفان حلقه و طب مکمل فعالیت دیگری هم داشته اند؟

به هیچ وجه. ایشان جز فعالیت در دو رشته مربوط به طب مکمل که کلاس‌هایی را در این رابطه داشتند و هیچ فعالیت سیاسی نداشتند و اصولن جریان عرفان کیهانی یک حرکت سیاسی نیست.

خانم طاهری، فکر می‌کنید برادر شما چه فعالیتی داشته است که تا این حد حکم سنگین برای‌شان صادر شده است؟

من فکر می‌کنم می‌توانیم مخالفین ایشان را به چند دسته تقسیم کنیم. به هر حال یک معلم بوده. هیچ فعالیت سیاسی نداشته و هیچ تهدیدی برای حکومت ایجاد نکرده است. او فقط سعی داشته است تا آن چه که به ادراکش رسیده است را در اختیار مردم دنیا قرار بدهد. مخالف‌های ایشان شاید کسانی باشند که با این آگاهی مشکل دارند. مانند باند‌های مافیایی داروسازی، مواد مخدر و کسانی که به منافع مادی و شخصی شان به خطر بیافتد.

شما اشاره به حکم اعدام کردید، در حالی که پیشتر هفت سال زندان برای آقای طاهری تعیین شده است، چه کسانی به دنبال تشدید این حکم هستند؟

کسانی که با توجه به موضوعاتی که از طرف ایشان گفته می‌شود منافع‌شان به خطر می‌افتد. البته ما اعتقاد داریم این افراد دچار ناآگاهی هستند و گروه عرفان حلقه برای همه آن‌ها طلب خیر و آگاهی دارد.

به نظر می‌رسد علی رغم شرایط بد آقای طاهری موضوع زندان و فشارهای وارده با ایشان در یک سکوت خبری قرار دارد، چه علتی برای این سکوت رسانه‌ای می بینید؟

من فکر می‌کنم چون استاد فعالیت سیاسی ندارد و به نوعی ما وارد کار سیاسی نمی‌شویم شاید برای گروه‌هایی که ما باید از حمایت آن‌ها برخوردار بشویم چندان حمایت نمی‌شویم.

به نوعی در اولویت نیست که بخواهند به این مساله بپردازند و در واقع مورد بی‌مهری خیلی از این جوامع قرار گرفته‌ایم.

امیدوارم در نظر داشته باشند که آقای طاهری یک نظریه پرداز است و بسیاری از تحقیق‌های او در حال بررسی در دانش‌گاه‌ها و مراکز معتبر علمی است و مخالفان او بار دیگر از منظری دیگر مسایل ایشان رو مورد بررسی قرار بدهند.

بیشتر بخوانید:

«وخامت وضعیت جسمانی محمدعلی طاهری در سلول انفرادی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۳۴ Comments


 1. حمید
  1

  سلام … من تا دوره پنجم این عرفان و همچنین دوره تشعشع دفاعی را گذرانده ام … متاسفانه برخی از اساتید و بهقول خود اعضای این عرفان مسترها، با توجه به حلقه های تفویض شده و قابلیتهایی که دارند در حال حاضر به شدت در حال سوء استفاده مالی و بعضاً اخلاقی از این عرفان هستند که هم موجب سر خوردگی مردم می شود و هم شرایط آقای طاهری رو بدتر می کند … متاسفانه این عرفان در حال حاضر به سوی خرافه شدن پیش می رود


  1. r2k
   2

   age khode ostad taheri bala sare majmooash bashe hamchin ettefaghayi nemiyofte,hamechiz bastegi be azad shodane ostad taheri dare,harchand hanoozam masterayi hastan ke harfi joz harfe ostad nemizanan kelasashoonam khoob dare pish mire hamina kafian


 2. نیکو
  3

  من موافق این که ایشون تو زندان باشن نیستم اما با مباحثی که تو کلاسهاشون مطرح می شه ( البته خودم کلاسهاشون رو نگذروندم و از دور شنیدم )موافق نیستم. یکی ار این مباحث حل مشکلات زندگی از طریق موجودات غیر ارگانیکه که من اصلاً موافق نیستم و قبول ندارمش. نظر من اینه که برای هر کسی اگه مشکلی تو زندگی پیش میاد اتفاقی نیست و حتماً به اون ماجرا برای رشدش احتیاج داشته که براش پیش اومده و مشکلات درسهایی برای ما دارن که باید اون درسها رو بگیریم تا رشد پیدا کنیم. هر مشکلی تو زندگیمون می خواد به ما پیامی بده که یه تغییری باید در خودمون ایجاد کنیم ، باید یه ضعفی رو در خودمون درست کنیم. پس وقتی اون درس رو گرفتیم و اون تغییر رو ایجاد کردیم اون مشکل هم که علامت و نشانه ایه حل می شه. راستش قصد شعار دادن ندارم. در نتیجه با توجه به چیزهایی که گفتم من با حل مشکلات و رفع ضعف ها از طریق موجودات غیر ارگانیک مخالفم کاملاً.
  البته به نظر اون هایی که اعتقاد دارن به مباحث مطرح شده توسط ایشون هم احترام می ذارم چون هر کسی حق داره برای خودش هر نطر و باوری که می خواد داشته باشه و بر اساس اون زندگیش رو پیش ببره.


  1. نسیم صبا
   4

   خانم محترم شما خودتون می فرمایید کلاسهارو نگذرانده اید پس حق اظهار نظر راجع به مسئله ای که اطلاعی از آن ندارید را ندارید جانم .


  2. max
   5

   دوست عزیزم مشکل اینه که شما به کلاسها نرفتین و یک چیزهایی شنیدین و از روی اون دارین قضاوت میکنین اتفاقا” عرفان حلقه برای اولین بار موضوع موجودات غیر ارگانیک و نقش اونها در هستی رو بطور کامل توضیح داده و اعلام کرده تنها راه نجات ما دور بودن از افکار و اعمال منفی و در موازات اون عدم برقراری ارتباط با موجودات غیر ارگانیک هست . اشتباه به عرضتون رسوندن در آموزه های این عرفان به صراحتا” گفته میشه که انسان نباید با این موجودات ارتباط داشته باشه یا کمکی بخئاد علیرغم اینکه از مظاهره شرک هست مشکلات و بیماری های زیادی رو برای انسان به وجود میاره.

  3. 6

   اصلا کی گفته که مشکلات ما قراره توسط غیرارگانیک ها حل بشه؟؟؟ توصیه میکنم زمان بزارین و حتما در کلاسها شرکت کنین. حتی موجودات غیرارگانیکی که وارد کالبد ذهنی ما میشوند هم به دلیلی آمده اند و باید درسشان را بگیریم و عمل کنیم تا جلوی ورود مجددشان را بگیریم و به اصطلاح از یک سوراخ دوبار گزیده نشویم. ضمن اینکه اصل گرفتاری های ما مربوط به من های ضد کمال خودمان است که در ترم ۵ به آنها پرداخته می شود و از مباحث مهم عرفان حلقه می باشد. بازم توصیه می کنم با کنجکاوی و روحیه نقادانه و جستجوگرتون حتما شرکت کنین در کلاسها


  4. ندا
   7

   سلام دوست عزیز نمیدونم کی به شما گفته که یکی از این مباحث حل مشکلات زندگی از طریق موجودات غیرارگانیکه. اشتباهه عزیزم. مباحث توی این کلاسا اینه که مشکلات زندگیتو با توکل به خدا حل کنی و رها از موجودات غیرارگانیک. تا خودت کلاسارو نیای و توی مباحث نباشی نباید حرف هیچ کسی رو باور کنی دوست خوبم.


  5. AMIRALI
   8

   دوست گرامی اشتباه به عرضتون رسوندن
   چیزی که شما شنیدین واقعیت نداره
   چون من در این کلای ها بودم


  6. مهدی
   9

   سلام دوست عزیز
   با توجه به صحبتهائی که عنوان کردین مشخصه که موضوع رو اشتباه متوجه شدین یا نتونستین درست مطرح کنید.
   قرار نیست که از موجودات غیر ارگانیک استفاده ای بشه!!!
   اتفاقا عرفان کیهانی این موضوع رو رد کرده و نمیپذیره،حالا چرا شما اینو دارید به عرفان کیهانی مرتبط میکنید نمیدونم!!
   شاید بهتر باشه که بیشتر تحقیق کنید و با اطلاعات بیشتر در این باره صحبت کنید،امیدوارم که هر چه زودتر به آنچه اشتیاق دارید برسید و مطئن باشی که هوشمندی الهی کمکتون میکنه.
   پایدار و شاد باشید


  7. peygham Soroosh
   10

   مولا امیر المومنین فرمودند بحث و جدل هلی ما از سر نادانی های ماست. آنانی که این جریان عرفانی را نقد و رد میکنند آیا معقولانه و از نزدیک یک بار آن را بررسی کرده اند؟ و یا فقط بر اساس تهمت ها و برچسب ها دروغ قضاوت میکنند؟ مولا علی فرمود بین حق و باطل ۴ انگشت است (فاصله بین گوش و چشم) آیا بر باطل و به غلط محکوم نمیکنید؟


 3. نیکو
  11

  در ادامه کامنت قبلی :
  ساموئل بکت هم می گه : شکست خوردی. مهم نیست بلند شو . شکست بخور دوباره. اینبار بهتر شکست بخور.
  مشکلات و شکستها برای رشد ما هستن باید پیامهای اونها رو بگیرم و به نظر من این امر با صبر کردن و بررسی مشکل پیش می آید نه با خواستن حل سریع اون از طریق موجودات غیر ارگانیک.


 4. Mi Ti
  12

  ای تیغتان چو نیزه برای ستم دراز
  این تیزی سنان شما نیز بگذرد

  طلب خیز برای استاد عشق


 5. سعید
  13

  وضعیت موجود جناب استاد طاهری فارغ از ماجراهای موجود
  از بین بردن یه انسان و حقوقش است و علاوه بر این بار دیگر مشکل مقاومت در برابر ایدولوژی جدید همیشه در جامعه های واپس گرا بوده و هست .
  به هر حال اینکه بدون اشنایی با موضوعی در مورد آن قضاوت کردن هم کار درستی نیست موضوع موجودات غیر ارگانیک برنامه های حکومتی برای پوشش گذاشتن روی هزاران موضوع برجسته دیگر که قطعا سد بزرگی در راه پیش برد فکریت و برنامه هایشان خواهد شد است موجودات غیر ارگانیک به مراتب در بقیه ادیان بحث و بررسی شده و موضوع تازه ایی نیست و نخواهد بود باور به این موضوع هم در دوره ایی که زندگیی می کنیم حتی نیاز به اثبات ندارد چنانکه روند بیرون آمدن موضوعات اینچنینی از دنیای ماوراء به دنیای قابل اثبات علمی هم روزافزون است
  نهایتا بحث اینست ایشان نظریه های بسیار مهم علمی بسیاری ایراد کرده اند که جا دارد از این طریق حتی از پیروان ایشان گله گذاری شود که چطور است این موضوعات که در جاهای مختلف و دانشگاهای مختلف بر روی آن کار شده در رسانه ها نامی از آن برده نمی شود و به عواملی معلوم اجازه داده شده تا آنچنان که دوست دارند عرفان حلقه و شخص محمد علی طاهری را معرفی کنند

  برای نمونه بی نهایتی بیگ بنگ در جهان هستی
  یکی از جالبترین موضوعاتی است که ایشان مطرح کرده اند که ببسیاری از نظریه های علمی امروزی رو دستخوش تحول می تواند بکند .


 6. پژمان
  14

  سلام دوستان
  مباحث مطرح شده توسط آقای طاهری ریشه ای کاملا حقیقی داشته و تجارب بسیاری در ارتباط با خدمات شایان ایشان وجود دارد.
  شناساندن ایشان در یک خط یا خط نمی گنجد.
  بنده پیشنهاد می کنم که دوستان تحفیق کرده و در مورد ایشان بی انصافی نکنند
  ایشان بنیانگذار دو طب مکمل فرادرمانی و سایمنتولوژی هستند که بیماران نا علاج بسیاری با این دوطب درمان یافته اند.
  جهت آشنایی با ایشان :
  http://erfanehalgheh.com/

  https://www.facebook.com/Halqeh.news?ref=stream


 7. ما طاهری
  15

  سخت است فهماندن چیزى به کسى که در قبال نفهمیدنش پول میگیرد به امید ازادی استاد عزیز


 8. سحر
  16

  متاسفانه در مورد ایشون شایعه زیاد پخش شده. من تا ترم ۵ شاگرد ایشون بودم، هیچوقت بطور کامل و چشم بسته حرفاشون رو قبول نکردم ولی هیچ حرفی برخلاف اعتقادات دینی از ایشون نشنیدم و هیچ ضرری از ناحیه آموزش های ایشون متوجه من نشد که برعکس ایمانم و امید و اعتدالم افزایش پیدا کرد. دروغ هایی درباره ایشون در سایت های معتبر خوندم که خنده دار بود. ولی اعتقاد دارم بزرگترین اشتباه ایشون راه انداختن شبکه مسترها بود چون از همان اواسط کار از شاگردهای مسترها می شنیدم که چطور حرفهای خودشون رو به آقای طاهری نسبت می دادن.


 9. نازنین
  17

  .نظر هر شخصی محترمه چه دوستانی که موافقن و چه عزیزان مخالف. این تجربه خود منه که عرض می کنم خدمتتون عرفان حلقه و دیدگاه ها و منش هایی که استاد طاهری آموزش دادند زندگی رو به من برگردوند.آشتی با خودم ، با خدا ، با طبیعت با جهان هستی ما حصل آموزش های ایشونه.امیدوارم روزگاری رو ببینیم که هر کسی حق ابراز نظر ، ادراک و فهمش رو داشته باشه.
  امیدوارم روزی بیاد که مذهب ابزار قدرت و سیاست نباشه.
  استاد محمد علی طاهری که معلمی نمونه و انسانی والاست را به خدا می سپاریم همانگونه که او به ما آموخت.


 10. Kurosh Rabani
  18

  بنده مسلمانی ۶۶ ساله هستم و
  از ۱۵ سالگی تا کنون بدنبال تحقیق برای دستیابی به معرفت وکشف حقیقت هستی ،هدف از آفرینش و….. بوده و خواهم بود.در همه طول عمر خود در قران به عنوان کلام الهی بسیار غور کرده ام همچنین زندگی پیامبران ودر راس آنها پیامبر اسلام و ائمه اطهار را به عنوان اسوه های عملی و معتقدان واقعی پروردگار عالمیان مورد مطالعه و پژوهش قرار داده ام ومیدهم.
  چهار سال پیش نیز با عرفان کمال استاد طاهری آشنا شده و هشت دوره کلاسهای ایشان را نزد یکی از مستر های سابقه دار ایشان گذراندم.علاوه بر همه اینها تا امروز بیش از ۹۵ درصد نوارهای صوتی و تصویری استاد را و حتی برخی مخالفان ایشان را شنیده و دیده ام.بنده نه ایشان را تاکنون دیده ام و نه مستر هستم که تبلیغ ایشان را بکنم ولی خدای من شاهد است که ۹۵ درصد آموزه های ایشان فهم و دید بهتری به من در دین مبین اسلام و قران مجید،این کتاب سخن ذات خداوند تبارک و تعالی داد.بنده معتقدم هرکس ایشان را و عرفان کمال را تکذیب نماید بایدهمه عرفای مسلمان ایرانی مانند مولانا،حافظ،سعدی،عطار……را نیز رد و تکذیب نماید .ناگفته نماند که شاید درصدی از نظریات ایشان قابل بحث و انتقاد باشد که البته این مرد بزرگ همواره نظریات انتقادی را پذیرفته و برخوردی بسیار منصفانه با منتقدین خود دارد. به نظر این حقیر مراجع اعلام و علمابایستی قبل از صدور هر فتوای عمومی رد
  عرفان کمال، ایشانرا به حضور پذیرفته حضوری صحبتها و نظریات ایشان را شنیده و با تک تک اموزه های ایشان که باادله های متقن شامل آیات قرانی و اشعار متعدد عرفااز گنجینه زبان و ادبیات فارسی همراه است آشنا شوندو مسلما”بسیار زود درخواهند یافت که ایشان یک مسلمان واقعی است که در سایه آموزه ها و منش اش بسیاری از جوانان مسلمان مسلمانتر و حتی مسیحی ها مسیحی تر وجوانان سایر ادیان نیز راسخ تر در دین خود شده اند.ایشان با معرفی چهره عرفانی پیامبران الهی جوانان را نه تنها دین مدارتر و عارفتر نموده بلکه انهارا به مسیر واقعی سیر اللحق رهنمون نموده است جمهوری اسلامی و انقلابیونی که دین خدا را بنا داشتند در ایران پیاده نمایند بایستی سپاسگزار ابر مردی این چنین باشد که تا این حد توانسته است و موفق بوده جوانان برومند مان را خدامدار رهرو دین
  نماید. انشااله خداوند افق بینش همه ما را چون پیامبران و بندگان صالح خودوسیع فرماید تابتوانیم باسعه صدرهمدیگر را تحمل نموده و از افترا و تهمت به هم وصفرویا صد دیدن نظریات همدیگر اجتناب کنیم


  1. عرفان حلقه
   19

   دوست عزیز با اجازه شما مطلبتون رو برای مراجع تقلید ارسال میکنم تا اونها هم بخونن و آگاه بشن چون مطلبتون خیلی زیبا و رسا است


 11. میلاد
  20

  با سلام، بنده در دوره ای که هنوز سرکوب این مکتب شروع نشده بود این کلاس ها را شروع کردم. زمانی که دستگیری ها شروع شد برای ما قدری عجیب بود که مگر ما چه کار بدی داریم می کنیم؟
  به نظرم برخی در حکومت ایران دوست دارند به هر جریان اندیشه خارج از حیطه های مورد اعتماد خود فورا حالت امنیتی بدهند. به هر حال پس از آن شایعات زیادی هم در جهت تخریب این جریان در رسانه هایی مثل فارس نیوز منتشر شد تا عموم مردم فکر کنند این یک جریان خرافی و جن گیری و.. است اما واقعیتی که من دیدم چنین چیزی نبود


 12. منیژه شفیعی
  21

  استاد طاهری به ما خیلی درس بزرگی داد من حوزه هم رفته ام ولی از استاد درس دینداری یاد گرفتم


 13. ناشناس
  22

  جالب که همتون تسخیر شدید و جشمتونو روی همه جیز بستید این همون جیزیه که اون شیطان مرد شیطان میخواد متاسفم


  1. Yek Doost
   23

   Doosteh nashenassam. Omidwaram khodawand khodesh har joor keh beh salahet hast rahnamaeet koneh. Barat az samimeh ghalb talabeh kheir mikonam wa doostet daram.


 14. حامد
  24

  بسم الله الرحمن الرحیم
  اون اوایل میگفتند که حرفهای این آقا یعنی آقای طاهری مبنای محکمی نداره و من دراوردی و بی پایه هستش. و باطل بودن ادعاهای این فرد بسیار واضح بوده و در مناظره هایی که با اون داشتند اونو به دلیل اعتقاداتی که داشت مورد مسخره قرار میدادند.
  حرف من اینه مگه ما دم از دموکراسی نمیزنیم چرا در یک جامعه ای که اینقدر فرهنگ غنی و دموکراتیکی داره یه همچین فردی که حرفاش مبنای خنده داری داره رو تو زندون میکنن؟ آخه مردم فهیم ما با شنیدن هر حرفی از هر کسی که به اون متمایل نمیشن. یا حرفش خیلی حرفه یا مردم فهیم نیستند!؟ من میگم ولش کنین خودش با حرفای بی پایه خودش به جایی میرسه که دنباله رویی نداشته باشه و توانتونو صرف مشکلات اقتصادی مردم کنید. آ بارک الله


  1. ف
   25

   سلام دوست واقعا حرف خوبی زدی دستت درد نکنه:)جالبه


 15. roya
  26

  سلام ، دوستان عزیز شما اصلا نمیدونید این کلاسها و دوره ها چیه ،حداقل یه تحقیق بکنید بعد قضاوت کنید ،عرفان حلقه بهتری راه رسیدن به کمال است…


 16. peygham Soroosh
  27

  مولا امیر المومنین فرمودند بحث و جدل هلی ما از سر نادانی های ماست. آنانی که این جریان عرفانی را نقد و رد میکنند آیا معقولانه و از نزدیک یک بار آن را بررسی کرده اند؟ و یا فقط بر اساس تهمت ها و برچسب ها دروغ قضاوت میکنند؟ مولا علی فرمود بین حق و باطل ۴ انگشت است (فاصله بین گوش و چشم) آیا بر باطل و به غلط محکوم نمیکنید؟


  1. بی نام
   28

   تمام افرادی که در مورد این مجموعه قضاوت میکنن،هیچ چیز از اون نمیدونن.این مجموعه منو به زندگی برگردوند و تا به حال کسی رو ندیدم که واقعا عضو این برنامه باشه و آسیب دیده باشه سر تا پای این حرکت معنوی خیر و مثبته و بس
   خواهشا یکم اطلاع داشته باشید از این حرکت معنوی بعد خالی از تعصباتتون قضاوت کنید.


 17. الهه
  29

  به نام خداوند یکتا
  اینجانب شهادت می دهم که آموزه های عرفان حلقه مرا از دام کفر و بی ایمانی نجات داد و سبب شد تا باخداوند یگانه و دین مبین اسلام دست صلح و دوستی بدهم. همچنین تا کنون هر چه از آن استاد گرامی شنیده ام تماما بر پایه ی آموزه های دین اسلام و بر اساس احترام و اعتقاد به تمامی پیامبران الهی و اهل بیت و معصومین بوده است


 18. شاهی
  30

  سلام یر هم نوعان
  من چیزی از اینها که گفته اند نمیدونم ولی الان کلی فکر کردم تا به این نتایج رسیدم ۱- مگر ما ادعای عقل نداریم مگر عقل از تاریخ درس نمیگیره۲-در تاریخ کدام دانشمندی پعد از کشف و ارایه نظر خود همه پذیرفته و قدردانی هم کرده اند همه انها را پس از ازار و اذیت کشته اند (گالیله)۳-بارها فکر کرده ام اگر من جای مردم زمان پیامبر -علی -حسین و یا گالیله بودم حرف و نظریات انها رو میشنیدم ایا میپذیرفتم یا جزو کسانی بودم که انها را کشتند ۴-در قران خونده ام شیطان قسم خورده اجازه نمیدهد انسان خدا را پیدا کنه اگر فرض کنیم نظریات این اقا نشانه ای از خدا بده طبیعی است که شیطان نباید اجازه بده ما از نظریاتش باخبر بشویم ۵-حکومتها محصولات کشورهای کافر م÷ل هندو چین را وارد میکنند حالا دلشون به حال خدای ما سوخته که ادما کافر باشند و مارو به زور بفرستن بهشت۶-هر کسی یا حکومتی یا کسی بخواد کسی دیگر را بزور بهشت بفرسته یا از کفر در بیاره خودش پدر کفره چون به ایه لا اکراه فی الدین ایمان نداره پس به قران ندارد و در مورد کفر هم به طیرا ابابیل ایمان نداره پس به قران نداره مطمین باشید بررسی کنید خواهید دید اول و اخر همه کافرها خودشه ۷- بزرگی گفته هر سخن ارزش یکبار شنیدن و هر کتاب ارزش یکبار خوندن رو داره وهر ریسکی اگر خطر مرگ نداره ارزش یکبار امتحان رو داره . پس بارالها اگر این اقا راهی را میشناسد که به تو ختم میشود طیرا ابابیل را بفرست تا ایشان را از زندان دشمن دانستن ازاد کند و جایش را بگو تا بروم محضر ایشان و سراغ سرچشمه هستی را از او بگیرم


 19. افشین حمیدی
  31

  باسلام
  زمان همه چیز رو ثابت خواهد کرد عقاید همه برای خودش ارزش داره حقیقت واقعی رو زمانی خواهید فهمید که دیقه دیر شده و مانند گوسفندان از امدن و رفتنتان نخواهید دانست ان وقت است که ازاب الهی که در قران امده بر شما کوته فکران و خدا پرستان نادان نازل خواهد شد
  و حق پیروز خواهد شد


 20. صبا
  32

  دوستان عزیزی که میگویند فقط کسانی حق اظهار نظر در مورد عرفان حلقه را دارند که خود در این کلاس‌ها شرکت کرده‌اند‌‌. باید بگویم بسیار متعصب و تنگ‌نظر برخورد می‌کنید. آیا فقط یهودی‌ها حق دارند در مورد دین یهود تحقیق کنند و نظر بدهند؟؟؟ یا اگر کسی بخواهد در مورد تصوف صاحبنظر باشد باید خودش حتما صوفی و … باشد. آخر این چه روح متعصبیست که شما دارید. فرقی نمی‌کند مرام و مسلکتان چه باشد در هر صورت آدم متعصب متعصب است‌. همین نادانی ها کار این فرد محترم را سخت تر کرد.
  در پایان تأسف خود را از زندانی شدن و حکم اخیر آقای طاهری . اعلام می‌کنم و برای ایشان آرزوی گشایش و سلامتی دارم


 21. صبا
  33

  در ادامه ضمن دعا برای آزادی ایشان دعا میکنم خداوند ایشان را از پیروان احساساتی و متصب و دشمنان مغرض حفظ کند