Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
یک اقدام الگو

«ازدواج دسته جمعی ۵۲ زوج جوان در ولایت بلخ»

2013 August 14

احمد نوید پویان/ رادیو کوچه / بخش افغانستان

۵۲ زوج جوان مراسم عروسی شان را به گونه ی دسته جمعی در شهر مزار شریف مرکز ولایت «بلخ» جشن گرفتند.

این عروسی دسته جمعی برخلاف دیگر مراسم شادی در «افغانستان» با سخنرانی‌های شماری از علمای دین هم راه بود. برگزار کننده‌گان این محفل این حرکت را آغازی به خاطر جلوگیری از مصارف گزاف عروسی در جامعه افغانی عنوان می کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


این ازدواج دسته جمعی به همکاری مالی «احمد شاه رمضان» یکی از بازرگانان ولایت بلخ، «غلام عباس اخلاقی» معاون شورای ولایتی بلخ و آمر «ذوالفقار» یکی از بزرگان قومی در شهر مزار شریف راه اندازی شده است.

SONY DSC

«احمد شاه رمضان» هدف از راه اندازی این مراسم را کمک و همکاری با خانواده های فقیر و تنگ دست دانسته بیان داشت که این مراسم ۴۰ هزار دالر هزینه برداشته است.
در این مراسم برای هر زوج جوان با هزینه ۸۰۰ دالر آمریکایی وسایل و تجهیزات منزل که شامل ( قالین، گاز، تلویزیون، لباس و لوازم آشپزخانه) میشود نیز در نظر گرفته شده است.
احمد شاه رمضان در این مراسم گفت:بیشتر در این گونه مراسم جوانانی شرکت میکنند که از مدت ها به این سو نامزد باقی بوده ولی توانایی مالی برای ازدواج را ندارند.

SONY DSC

از سوی هم شماری از دامادان که شامل این برنامه کمک رسانی شده و مراسم عروسی خود را سپری کرده اند می گویند، احساس خوشی دارند.

یک اقدام الگو
چنین اقدام در جامعه مثل افغانستان مبارک ترین قدمی است که برداشته میشود، زیرا بار سنگین که رسم و رواج بالای جوانان میگذارد بی نهایت طاقت فرسا بوده و باعث ایجاد چندین نوع مشکل برای آن ها میگردد.

SONY DSC

مهاجرت جوانان به کشور های همسایه برای کسب درآمد بیشتر، بیماری های روانی، فشار های روحی، انجام بعضی از جرم‌ها مانند دزدی، قتل، زنا و غیره، تمایل عروسی کردن در خارج از کشور، کوشش ترک کشور و مسکن گزیدن در خارج از کشور و امثال این ها از جمله مشکلاتی است که می توان بحیث عوامل عروسی های “ناوقت” انگشت زد نمود.

این هم چنان نخستین بار نیست که عروسی های دسته جمعی در افغانستان صورت می گیرد بلکه ولایت «بلخ»، «پروان»، «هرات»، «هلمند» و بعضی ولایات دیگر نیز در طی سال های اخیر شاهد چنین عروسی ها بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,