Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
برای اولین بار

«خیلی از جاده‌های هرات حالا اسمی برای خود دارند»

2013 August 14

الهه‌ ساحل/ رادیو کوچه/ بخش افغانستان

این برای اولین بار است که برای جاده‌های شهر هرات بدین گونه منظم  نام انتخاب می شود .

در حال حاضر بر سر خیلی از جاده‌های شهر، حالا یک تابلو نصب شده است.که روی  تابلوی آن نام جاده نوشته شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سال‌های زیادی است که دولت محلی برای نام گذاری جاده‌های شهر تلاش می‌کند .

گفته شده است که شهر هرات ۲۱۷ جاده برای نام گذاری دارد.مسوولان ادعا دارند که  از ۲۱۷ جاده  ۹۵ جاده آن نام گذاری شده اند. برای نام گذاری جاده های شهر ازشخصیت های تاریخی کشور و جهان استفاده شده است .

sa2

«جاوید ضرغام» امر فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات و فرهنگ در ولایت هرات یکی از اعضای کمیسیون نام گذری جاده‌های شهر مدعی است که برای نهادینه کردن و استفاده شهروندان از اسم این جاده‌ها تلاش‌های زیادی صورت گرفته است .

 اسم گذاری جاده‌های شهر هم‌چنان ادامه دارد اما به کار گیری این نام‌ها و جا افتادن آن به عنوان یک فرهنگ در میان مردم زمان زیادی را می طلبد.تعدادی از  شهروندان هرات به ادامه این کار خوش بین هستند. اما اسامی انتخاب شده را زیاد مورد توجه مردم نمی‌دانند .

 گرفتن آدرس و رسیدن به مقصد در افغانستان کار دشواری است، مسئله ای که برای اداره پست این کشور نیز درد سر ساز شده است. آدرسی که امروزه به سه کلمه خلاصه می‌شود

sa3

قبلن باید با نام گرفتن از مسجد بلوغ  تعداد درختان و رنگ درب منزل به مقصد نزدیک می‌شدید. اگر یک نمونه از این آدرس ها را بگوییم .بدین گونه خواهد بود .سرک ناجوها را تا آخر می‌آیی بعدا دست راست مسجد است از مسجد گذشته کوچه باریکی اول نه دومی داخل آن بعد از بلوغ دیوارمکتب (مدرسه )را گرفته بالا می‌آیی خانه چهارم درب چوبی قدیمی

کمیسیون نام گذاری جاده ها از سال ۱۳۸۶ در هرات راه اندازی شده و در این جریان تلاش زیادی برای نام گذاری و نهادینه نمودن فرهنگ بکار گیری آن از سوی همه ارگان‌های دولتی مربوط صورت گرفته است اما برای همگانی نمودن زمان زیادی نیاز است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,