Saturday, 18 July 2015
29 November 2020
دایره‌ی شکسته

«مجال ایستادن»

2013 August 15

مهشبتاجیک/رادیو کوچه

زندگی ھر انسان، رویکردی تعریف شده از شیوه‌های متعددی از پدیده‌ای است به نام زندگی که بشر تاکنون برای خود از حالت بالقوه به بالفعل درآورده است. این مسئله بدین معنی است که بسیاری سبک‌های زندگی وجود دارند که ممکن است مورد توافق و پسند افرادی زیادی نباشد و این به هیچ عنوان دال بر این موضوع نیست که این شیوه‌های زیست رویکردی انسانی ندارند. مسئله­ی دیگر که در بسیاری موارد به اشتباه جا افتاده این است که زندگی‌های فردی جدای از تعاریف متکثر برای زندگی افراد در یک چارچوب لزومن نباید با توافق و تعریف اکثریت شکل بگیرد و تدارک دیده شود. بدین معنی که همانطور که شیوه‌های زندگی به صورت سیال تغییر می­کند، تعاریف از زیست انسانی، باورها و چارچوب‌های مشخص و صددرصدی ندارد که لزومن شامل هیچ تغییری نشود. در بسیاری از جوامع شیوه‌ی زیست بسیاری از اقلیت‌ها در مواجهه با اکثریت، انسانی به حساب نمی­آید که این دلیل محکم و موجهی نیست که آن‌ها وجود نداشته باشند و شیوه‌ی زیستشان اشکالی داشته باشد به این دلیلی که اکثریت غالبی وجود دارند که این شیوه‌ی زیست را نمی‌پسندند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ax 1

 در بسیاری از مواردی که انسان‌هایی مورد پرسش واقع می­شوند و شیوه‌ی زندگی ایشان بازخواست می‌شود، این سوال مطرح می­شود که آیا این نوع از زندگی طبیعی است؟ در موارد بسیاری دیگر سعی بر این است که شیوه‌ی زیست آن‌ها تغییر داده شود. این فکر دیکتاتورمابانه اکثریت را از این مسئله دور می­کند که افراد را همانگونه که هستند بپذیرند. بسیاری از بحث‌ها و عدم پذیرش‌ها و استدلالاتی که در این زمینه‌ها مطرح می­­شود محلی از اعراب ندارد و  تنها به این دلیل است که اکثریت غالب بنا به شیوه‌ی زیست خود می‌خواهد تکلیفش را با زندگی دیگران نیز روشن سازد. زندگی پدیده‌ای است که تنها در همان بازه زندگی صورت می­پذیرد و بعدی وجود ندارد تا با کشف و استدلالات مابعد زندگی بخواهیم راجع به آن نظریه‌پردازی کنیم. آیا ما ابتدا دست به تدوین تئوری‌های می­زنیم و بعد بر اساس آن­ها زندگی می‌کنیم؟ حتا اگر چنین باشد باید دانست که پیاده کردن تئوری‌ها هم نیاز به این دارد که زیست انسانی افراد متفاوت پذیرفته شود. ھر فرد به خودی خود ظهور جهانی یگانه است. جهانی مملو از شگفتی‌ها و رازها که همیشه با پیش‌پا افتادگی برخی نظریات نمی­توان به کنه و درون آن پی برد. در واقع هر فردی به تنهایی مجزای از جهان پیرامونش بازنمود شخص خویش است. خلقیات هر فرد وانمود یک مفهوم، سازوکار و خلقی منحصر به فرد است که می­تواند به طور کلی از دنیای مابقی‌ها جدا تعریف شود. این مفهوم در عین حالی­که اصرار به تکثر و بازنمود خود دارد اما به مثابه یک ارگانیک تکرار نشدنی عمل می‌کند که در هر فردی به صورت مجزا ظاهر می­شود. حال در این میان تلاش‌های مستمر برای تعریف و تشریح ساخت و کنش نوع بشر و قراردادن افراد انسانی در بسته‌بندی زیستی متعین، ھرچند در جھت تسھیل شناسایی، ارزیابی، مطالعه و برخورد صورت پذیرد ولیکن باز هم می­تواند این مکانیزم بیش از پیش خود را از کار بیاندازد و از انتفاع ساقط گرداند.

ax2

 شاید بھترین رویکرد برقراری تماس و شناخت با ھر یک از شیوه‌های زیستی منحصر به فرد نوع بشر همان شیوه‌ای باشد که چرخه‌ی حیات برگزیده است و آن عدم مقاومت در برابر تفاوت‌ها و تمایزها و پذیرفتن آن چیزهایی باشد که در انحصار مطلق نیست. بهتر است به جای نفی و فرار از یک سلسله واقعیت زیستی با آن با شیوه‌های درست روبه­رو شویم و آن را بپذیریم. در این میان انحصار هر فردی بر شیوه‌های زیستش را به رسمیت بشناسیم. زمانی که افراد دقیقن نمی­دانند که باید در کدام مسیر گام بردارند به نقشه رجوع می­کنند. این نقشه رهنمون راهی است که باید طی شود ولی در صورتی که ندانیم در کدام نقطه ایستاده­ایم بدون شک این‌که نقطه‌ی بعدی کجا خواهد بود چند برابر مشکل‌تر است. درک شرایط پیرامونی و شناخت و پذیرش واقعیت‌ها کمک خواهد کرد که کردارهای متفاوت را بپذیریم و در پی تطبیق اکثریت و اقلیت نباشیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,