Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
محمد صدیق کبودوند

«آقای بان کی مون، زنان و کودکان کرد سوری را دریابید»

2013 August 16

خبر/ رادیو کوچه

«محمد صدیق کبودوند»، رییس زندانی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، با ارسال نامه ای به دبیر کل سازمان ملل خواهان ارسال هیاتی ویژه برای انجام تحقیقات به غرب کردستان اعزام شد.

سایت دفاع از حقوق بشر کردستان روز پنج‌شنبه بیست و چهارم مرداد ماه نامه سرگشاده «محمد صدیق کبودوند» رییس زندانی این سازمان را که به آقای «بان‌کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل نوشته شده بود منتشر کرد.

«کبودوند» در این نامه با اشاره به جمعیت ۳ تا ۴ میلیونی کردها در سوریه که عموما در مناطق شمال و شمال شرقی آن کشور ساکن و بزرگترین اقلیت قومی در سوریه هستند. یادآور می‌شود، این مردم در طول تاریخ موجودیت کشوری به نام سوریه، بویژه در نیم قرن اخیر از ابتدایی ترین حقوق سیاسی و فرهنگی محروم و حتی از حقوق شهروندی و حق تابعیت نیز بی نصیب بوده اند. اما علیرغم این بی حقوقی‌ها و محرومیت‌ها مردم و اغلب سازمان های سیاسی کرد در جنگ جاری میان دولت حاکم و مخالفانش، سیاست و مواضعی بی‌طرفانه اتخاذ نمودند،ولی این سیاست متاسفانه مانع از تعرض و حملات نیروهای طرفین درگیر به مناطق کردنشین نشده است، تا آنجا که اخیرا تعدد و شدت این حملات افزایش یافته و تنها طی چند هفته گذشته دهها تن از نیروهای مردمی محافظ کرد،کشته شده و صدها نفر از روستاییان بی دفاع ربوده و اسیر و زندانی گردیده اند.

kabodwand

وی همچنین در این نامه می‌افزاید در این مدت برخی از فعالان سیاسی و رهبران کرد ترور و تعدادی از گروگان‌های کرد زنده زنده در آتش سوزانده  شدند و به طرز دلخراشی به قتل رسیده اند. در آخرین زنجیره حملات و جنایات انجام گرفته علیه مردم کرد در سوریه ۴۵۰ زن و کودک و سالمند روستایی از جمله یکصد کودک خردسال، بی رحمانه قتل عام شدند. این رشته از جنایات هولناک ظاهرا توسط گروه های وابسته به سازمان القاعده صورت گرفته که گفته می شود در میان اپوزیسیون نیروهای مخالف دولت نفوذ کرده اند.

در پایان «کبودوند» در نامه خود گفته است: عالیجناب با عنایت به مراتب فوق،سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان از جنابعالی به عنوان دبیرکل سازمان ملل درخواست می نماید با یافتن راه  چاره ای برای توقف و جلوگیری از کشتار زنان و کودکان بی دفاع کرد در سوریه و شهروندان غیر نظامی آن کشور،سریعا اقدام نمایید، همچنین جهت انجام تحقیقات پیرامون کشتار مردم بی دفاع و شناسایی آمران و عاملان جنایات اخیر در کردستان سوریه و سپردن آنان به دست عدالت، هیات ویژه ای به آن کشور اعزام نمایید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , ,