Saturday, 18 July 2015
18 May 2021
ملودی کوچه

«الا فیتزجرالد، بانوی آواز موسیقی جاز»

2010 February 19

ثمرسعیدی/ رادیو کوچه

Samar@koochehmail.com

«الا فیتزجرالد» یکی از خوانندگان پرآوازه‌ی موسیقی جاز در قرن بیستم است. او به‌خاطر داشتن صدایی رسا به « اولین بانوی آواز» شهرت پیدا کرده و در طول فعالیت حرفه‌ای‌اش به «لیدی الا» نیز معروف بوده است.

فیتزجرالد در سال 1917 در ویرجینیای آمریکا به‌دنیا آمد و در سال‌های پیش از خواننده شدن در فقر زندگی می‌کرد. پدر و مادر او همزمان با به‌دنیا آمدنش از یکدیگر جدا شده بودند و الا با مادرش زندگی می‌کرد. در نوجوانی قصد داشت رقاص شود اما بعد از شنیدن آهنگ‌های جاز در رادیو، به این موسیقی علاقه پیدا کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او سعی می‌کرد صدا و شیوه‌ی آواز خواندن هنرمند زن مورد علاقه‌اش را تقلید کند و تا جایی به این‌کار ادامه داد که در زیر و بم خواندن مهارت پیدا کرد. الا در سن 17 سالگی در مسابقه‌ای که برای کشف استعداد خوانندگان آماتور ترتیب داده شده بود شرکت کرد و موفق شد برنده‌ی این مسابقه شود.

الا فیتزجرالد نوجوان، قیافه‌ای معمولی داشت از این رو هنگامی‌که به یک تهیه کننده‌ی موسیقی پیشنهاد شد که الا با همراهی ارکستر جاز وی آواز بخواند، آن شخص الا را با اکراه فراوان پذیرفت. البته زمانی‌که این تهیه کننده، پتانسیل بالای صدای فیتزجرالد را دید تصمیم گرفت بر روی وی سرمایه‌گذاری کند.

الا در 18 سالگی وارد دنیای حرفه‌ای موسیقی جَز شد و آثاری که با ارکستر اجرا می‌کرد بر روی صفحه ضبط می‌شدند. در آستانه‌ی 20 سالگی الا فیتزجرالد به یک آوازه‌خوان مستقل تبدیل شد و کارهای تکی را عرضه می‌کرد بدین معنی که با هر موزیسین و ارکستری که خودش مناسب می‌دید کار می‌کرد. حاصل چند دهه تلاش فیتزجرالد، همکاری و هم‌خوانی با تعداد زیادی موسیقی‌دان و نوازنده‌ی مطرح جاز مانند «لویی آرمسترانگ» و «دوک الینگتون» بود .

الا فیتزجرالد تا زمانی‌که کهولت سن بر روی صدایش اثر منفی نگذاشته بود از خواندن دست نکشید. او به بیماری دیابت مبتلا بود و در اواخر عمر در اثر این بیماری بینایی‌اش تحلیل رفته و مشکلات جدی در مورد پاهایش به‌وجود آمده بودند. الا در سال 1996 از دنیا رفت.

او از دو رییس‌جمهور ایالات متحده مدال گرفت و 14 جایزه‌ی گرمی، بازی در 5 فیلم و برنده شدن جوایزی معتبر از چند جشنواره‌ی به‌نام را در کارنامه دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,