Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
دایره‌ی شکسته

«میدانی برای گفتگو»

2013 August 20

مهشب‌تاجیک/رادیو کوچه

 

جنسیت از یک ساختار بیولوژیکی برخوردار است که اغلب نادیده گرفته شده است و شاید به عبارت بهتر پنهان مانده است. از جنسیت تقسیم‌بندی مربوط به آن و سپس تولید مثل است که در نظر گرفته می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 اما مسایلی مانند مشکلات مربوط به سکس، تراپی‌های مختلف برای حل این مشکلات، دستیابی به روش‌های جدید رابطه‌ها و آموزش‌های سکسولوژی و تمام این موارد که به صورت پیدا و ناپیدا تبلیغ می‌شوند نشان از این دارد که جنسیت و سکس را تنها از عملی برای تولید مثل دور می­کند و گواه بر این مدعاست که این مسئله برای یک زندگی سالم و آمیخته و احساس لذت و کمال به چه میزان اهمیت دارد. مسئله­ی جنسیت و به دنبال آن روابط جنسی بین افراد در کمیت و کیفیت اعتماد به نفس و آرامش زندگی­ آن­ها نقش به سزایی را ایفا می­کند. در زندگی روزمره‌ی ما این جنسیت و روابط جنسی نمود بارزی دارد و گاهی ما حتا متوجه حضور پررنگ آن­ها نیستیم. در روابط روزانه‌ی ما، در هنرها، در ناراحتی‌ها و عصبانیت‌های ما و حتا در حالات و رفتار روزهای ما خود را بروز می‌دهند. جنسیت و سکس در ضمیر و تاروپود ما حضور پررنگی دارند. این مسایل گاهی ما را به تقسیم خصوصی‌ترین لحظاتمان با دیگران می­کشاند. بررسی مسئله‌ی جنسیت و سکس موضوعاتی بغرنج و پیچیده است که به دلیل باورهای نادرست در بسیاری از اذهان همیشه به عقب رانده می­شوند.

ax 1

حکومت‌ها در جوامع به خصوص در جوامعی با قوانین شریعت‌مدارانه همیشه در تنظیم روابط جنسی افراد و تعیین خطوط برای جنسیت‌ها دخالت می­کنند. این دخالت‌های در طول تاریخ مردسالارنه بوده است و نفع مردان را در نظر گرفته است. ارزش‌های مربوط به جنسیت و سکس هم توسط صاحبان قدرت تعریف می‌شود و برای آن حد و مرز مشخص می­شود. این مسئله همیشه باعث تولید نابرابری بین جنسیت‌ها می‌شود که این تنها شامل حال زنان نمی‌شود بلکه در تعاریف جنسیت جنس‌های دیگر به جز تعاریف رایج مردانه و زنانه نیز مورد تحقیر و آسیب قرار می‌گیرند.

 بهای سنگین دادن برتری به یک جنس و نگاه‌های جنس­ستیز باعث تسلط مردان بر جنس‌های دیگر می­شود و نابرابری‌های حقوقی زیادی را به­وجود می‌آورد. بسیاری از مردان جامعه با تفکر جنس برتری خود ارزش و اعتباری برای زنان، اقلیت‌های جنسی و یا جنسیت‌های متفاوت قایل نیستند. ارزش و اعتباری که قانون و ذهنیت جامعه به رای و نظر مردان می‌دهد، نفی حقوق اقلیت‌های جنسی  به سکس و جنسیت ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، حقوقی و اجتماعی می­دهند.

پدیده‌ی سکس در میان همه‌ی موجودات زنده دیده می­شود. اما ممکن است تفاوت آن به سکس برای لذت و یا برای تولید مثل بر­گردد. مسئله‌ی هویت‌های فردی افراد به عنوان موجودی متفکر و متمدن با تمایلات خاص و داشتن آرزوهای جنسی در روابط جنسی مختص انسا­ن‌هاست که فرق آن‌ها را با دیگر جانداران مشخص می­کند. مسئله‌ی دیگر اما در این میان همین مسئله‌ی تفکر و قواعد قدرت است که باعث شده جدایی معناداری بین انسان‌ها ایجاد شود.

Web

حیوانات هرگز همدیگر را برای این­که به یک شکل مشخص و تعریف شده رفتار نمی‌کنند سرزنش و یا محاکمه نمی‌کنند و همدیگر را محکوم نمی‌نمایند. تقسیم‌بندی‌های جنسی و جنسیتی محصول همین تفکرات و خط‌ مشی‌هایی است که انسان‌ها برای خود تعیین کرده­اند تا به­وسیله‌ی آن‌ها به عنوان موجودی متفکر آرامش و امنیت بیشتری را به نوع خود هدیه دهند. اما در عمل دیده می‌شود که این قوانین به صورت آشکاری گروه‌هایی را برتر جلوه می­دهد و گروه‌های دیگری را مورد ظلم‌های مضاعف قرار می­دهد. تقسیم‌بندی‌های جنسیتی، قایل شدن تفاوت‌های پررنگ، نادیده گرفتن حقوق اقلیت‌ها در مرز جنسیت و روابط جنسی از مثال‌های بارز این ستم‌های روا شده است. حالا این سوال مطرح است که در حوزه‌ی جنسیت و روابط جنسی اخلاق ما از کجا سرچشمه می­گیرد؟ آیا اخلاق جنسی ما هم همان است که حکومت‌ها با قوانین و عرف و شریعت تعریف می­کنند؟ آیا وسایل ارتباط جمعی و آموزش‌ها و مدارس از پایه­ و بنیان درست عمل می­کنند و از ابتدا با اطلاعات و پردازه‌های مرتبط اذهان کودکان را به سمت و سویی که مورد تایید حکومت‌هاست سوق نمی‌دهند؟ جواب این سوال‌ها تنها زمانی به صورت عادلانه داده می­شود که  همه فرصت مساوی داشته باشند که نگرش‌ها، سلایق، آرمان‌ها و حتا ترس‌های خود را بیان کنند تا به قربانی منفعل ذهنیت اکثریت تبدیل نشوند. رای اکثریت در همه جا اعمال می‌شود اما آن اکثریتی در اعتبار و مشروعیت قرار دارد که حق بلند کردن صداها و بحث‌های مخالف را سلب نکند و همه بتوانند در مرزهای عدم تجاوز به حقوق دیگری در به دست آوردن حقوق مربوط به خود تلاش کنند و صدایشان از همان ابتدا در نطفه خفه نشود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,