شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
27 August 2016
دایره‌ی شکسته

«نگاهبان جامعه»

۱۳۹۲ مرداد ۳۱

مهشب‌تاجیک/رادیو کوچه

سال‌ها پیش غرب در صدد برآمد که خود را از خشونت و خودکامگی اربابان بینش‌های مذهبی و سیاسی برهاند و همین تلاش‌ها  به بن مایه‌ی دموکراسی تبدیل شد و افراد را در این راه یاری کرد که اندیشه‌های خود را داشته باشند و بتوانند بر اساس این اندیشه‌ها تصمیم‌گیری کرده و این حق را داشته باشند که رهبران خود را انتخاب کرده و این آزادی در انتشار بیان و افکار و همچنین رفتار آنان نیز تجلی پیدا کرد. این پیشبرد جامعه به سمت دموکراسی و گرفتن حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی اعتبارات زیادی را برای جوامع غربی به ارمغان آورد که بعدها بسیاری از جوامع به اهمیت اداره‌ی یک جامعه بر پایه‌ی لیبرالیسم و تفکرات دموکراسی پی بردند و سعی در ادامه‌ی این راه کردند. دموکراسی که از آن دم زده می­شود کالایی لوکس و فانتزی نیست که تنها در کلام مطرح شود و در عمل همیشه به پس رانده شود. جامعه‌ای می­تواند از تفکرات لیبرالی و دموکراسی خواهانه بهره­مند شود که این مسئله در ذهن گروه کثیری از افراد آن­ ته‌نشین شده باشد و مردم یک جامعه و حتا رهبران آن به دموکراسی و قوانین مربوط به آن وفادار باشند و روح آن را به خوبی درک کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ax 1

مسئله­ی اداره‌ی یک کشور بر اساس دموکراسی در واقع این نیست که مردم را به یک واژه به این نام دعوت کرده و بخواهی که منش و زندگی خود را بر این اساس قرار دهند و یا تفکراتشان این‌گونه باشد. همچنین محنت‌زده آن جامعه‌ای که بر اساس قوانین سفت و سخت دیکتاتوری اداره می­شود و این تفکر را القا می­کند که این روش دموکراسی محض است. دموکراسی و آداب مربوط به آن با قانون اساسی نادرست و بندهای سفت شریعت و عرف‌های مشکل‌دار انجام نمی‌گیرد که تنها با پیشرفت زمان و گرته‌برداری از کشورهای پیشرفته انجام پذیرد. نمی­توان با افزوردن بندهای نازک به قانون در کشور نقش‌های دموکراتیک ایفا کرد، بلکه برای ایجاد چنین مشی‌ای باید که ابتدا جامعه را به سطح معینی از رفاه اقتصادی و فرهنگی رهنمون کرد. خاصیت دموکراسی و احترام به باورها و عقاید آزاد به چالش کشیدن بسیاری از باورهای مذهبی و سنتی است که مدرنیت را در برابر سنت قرار می­دهد. در جامعه‌ای که تا اکنون با این باورها اداره می­شده است حال دموکراسی بسیاری از این رفتارها را مورد انتقاد و بازخواست قرار می­دهد که بالطبع اکثر باوردارندگان به این شیوه را برمی‌آشوبد. هم اکنون سال‌های طولانی است که زنان رانندگی می­کنند اما هنوز در کشورهایی مانند عربستان سعودی زنان حق رانندگی ندارند و باید که برای به دست آوردن این حق مبارزه کنند. در بسیاری از کشورها داشتن حجاب امری خصوصی است که در حوزه­ی اختیارات شخص محسوب می­شود ولی در ایران امری اجباری است که نداشتنش مجازات‌های سنگینی در پی خواهد داشت.ax2

دموکراسی در حیطه‌ی اخلاقیات جنسی نیز به افراد این اجازه را می‌دهد که صاحب اختیار تن و بدن خود باشند و بدون تجاوز به حریم دیگران مرزهای اخلاق جنسی خود را مشخص کنند. این تفکر به تمام اقلیت‌ها اجازه‌ی بروز خود را می­دهد و به آنان در مواجهه با اکثریت این حق را می­دهد که شیوه‌ی زیست خود را تعیین نمایند. اما بسیاری از متعصبین هیچ‌گاه چنین خاستگاهی برای تغییرات و بروز در اخلاق‌های جنسی را برنمی‌تابند و بر مفهومی به نام خانواده اصرار می­ورزند که تنها با حضور یک زن و مرد انجام‌پذیر است و گونه‌های دیگر نمی­توانند تا بنیان یک خانواده را بنا بگذراند. واقعیت این است که بسیاری از این احکام پس از مدتی در زندگی انسان امروزی اعتبار و کارکرد خود را از دست می‌دهد و نقاط ضعف آن مشخص می‌شود و گاهی حتا خوانش‌های امروزی از آن‌ها نمی­تواند که پاسخگوی زندگی مدرن باشد. یکی از رفتارهای دیکتاتورمابانه‌ای که در حکومت‌های فاقد اصل دموکراسی انجام می­دهند سلب حاکمیت حق بر سرنوشت بدن خویش است و این‌که با اصولی که مطرح می‌کنند محدودیت‌ها و مرزهای مشخصی برای اصول جنسی افراد به­وجود می­آورند. در کشوری که بر پایه­ی اصول دموکراسی بنا شده باشد، روابط جنسی بین افراد مسئله‌ای است که باعث لذت و آرامش آن‌ها می­شود اما در کشورهای فاقد این مسئله به روابط جنسی بیشتر در حوزه‌ی تولید مثل نگاه می­کنند، بنابراین از آموزش‌های جنسی و همچنین آگاهی رسانی در این حوزه‌ها اجتناب می­ورزند. حق حاکمیت فرد را بر بدن خویش پذیرفتن و خوانش نو از انسان امروزی با همین اصول نیازمند تغییرات بنیادین در بسیاری از اصول است که گاهی بهای سبکی ندارد اما این حقوق از اصلی‌ترین بنیان‌های دموکراسی در یک جامعه است تا بتوان با دستیافت به آن مابقی مسیر را نیز پیمود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , ,