Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
دومین روز همایش اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران

«جنبش های سیاسی و مدنی، در یک نگاه»

2013 August 26

گزارش/حبرنگاران اعزامی  رادیو کوچه در شیکاگو

 دومین روز از همایش چهارم اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران آغاز به کار کرد، در دومین روز از این همایش نمایندگان نیروهای سیاسی و اجتماعی، به ایراد سخنرانی پرداختند، در این پنل آقایان علی افشاری، رضا علوی و محمد امینی و خانم ها رویا طلوعی و الهه مشعوف به ایراد سخنرانی پرداختند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش خبرنگاران اعزامی از رادیو کوچه در شیکاگو، روز دوم همایش با سخنرانی الهه امانی آغاز به کار کرد، وی به عنوان نماینده جنبش زنان به ایراد سخنرانی پرداخت، وی اصالت حاکمیت مذهبی در ایران را مانع رسیدن به خواست های زنان دانست و مطالبه جدایی دین از دولت را خواست اصلی جنبش زنان نامید، وی در عین حال مداخله نظامی برای حل مسئله ایران را رد کرد و استفاده از نیروی نظامی را خط قرمز جنبش زنان دانست. الهه امانی با اشاره به شعار های مطرح شده از سوی حسن روحانی در خصوص حل و رسیدگی به خواست های زنان، گفت نباید به این شعار ها اعتماد کرد، وی معتقد بود در چهارچوب فعلی امکان دستیابی به این خواست ها وجود ندارد.

20130824_news_conference_elahe-masho'of

خانم رویا طلوعی، روزنامه نگار و از فعالین حقوق بشر، مهمان دیگر این پنل بود، وی در خصوص تبعیض‌های قومیتی به ایراد سخنرانی پرداخت، رویا طلوعی در ابتدا از تجربه  تبعیضات موجود در کردستان، شرایط زندگی در جنگ هشت ساله و تبعیضات جنسی در زندگی شخصی خود سخن گفت. وی با ارایه روایت تاریخی و تصویری به شرح وضعیت کردستان و تغییرات ایجاد شده تا امروز پرداخت.

نماینده جنبش های دانشجویی، علی افشاری، سخنران دیگر این پنل بود، وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۲، این انتخابات را آغاز فصلی جدید در سیاست ایران خواند.

20130824_news_conference_roya-tolooee

 وی در ادامه به رکود و سکون در دانشگاه پس از سال نود اشاره کرد و آن را تحولی جدید در دانشگاه خواند، وی با اشاره به انتخابات ۹۲، از عدم حضور تشکیلاتی دانشگاه در انتخابات اخیر گفت و به حمایت های فردی دانشجو ها و فعالیت در ستاد ها اشاره کرد. وی با اشاره به تغییراتی که پس از سال ۹۰ در دانشگاه ها رخ داده آن را تغییر مناسبات دانشجویی دانست و مدعی شد که در دو سال گذشته دانشگاه آن مفهوم همیشگی خود را نداشته است و مناسبات در دانشگاه دچار تغییر شده است. وی در ادامه صحبت های خود فرصت های پیش روی جنبش دانشجویی را برشمرد، وی با اشاره به بحث های حول محور وزارت علوم در مجلس شورای اسلامی، مدعی شد که اصولگرایان به باز سازی فضای دوران اصلاحات در دولت جدید حساس هستند و مانع این تغییر خواهند بود. وی با اشاره به جمعیت دانشجویان در ایران آنها را یکی از قدرت های اصلی در جامعه ایران دانست، و حفظ نشاط و امید فعلی در دانشگاه را هدف اصلی دولت روحانی خواند و در همین رابطه به انتخاب آقای توفیقی سرپرست وزارت علوم اشاره کرد،  وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که حضور دولت روحانی بتواند فضای پلیسی کنونی در دانشگاه را بشکند. این فعال دانشجویی برخی از تهدیدات پیش روی جنبش دانشجویی را نیز برشمرد، وی به تداوم بازداشت ها اشاره کرد، و عدم وجود تشکل های محوری در دانشگاه را نیز یکی از تهدیدات پیش روی جنبش دانشجویی خواند. علی افشاری روند جدید گزینش دانشجویی را نیز یکی دیگر از تهدیدات موجود دانست.

20130824_news_conference_ali-afshari

 سخنران بعدی این پنل، سیاوش صفوی از اعضای سازمان دانش آموختگان و دانش جویان لیبرال، به صورت آنلاین و از تورنتو کانادا،  به عنوان نماینده جوانان در این همایش مشارکت کرد، وی با اشاره به ممنوع بودن امکان مصرف مشروبات الکلی، و برقراری رابطه میان جنس مخالف، جوانان ایران را در شرایط دشوار و محدود تصویر کرد، وی مدعی شد که این روزها امکانی برای تفریح جوانان در کشور وجود ندارد. وی در ادامه صحبت های خود مدعی شد که جوانان امروز به شعار هایی نظیر مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل پشت کرده اند و از فلسطین و سوریه حمایت نمی‌کنند، وی برای مثال به شعار اوباما اوباما، یا با اونا یا با ما و نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران اشاره کرد. وی علت اصلی نارضایتی جوانان را نبود امکان تفریح برای جوانان دانست. وی در ادامه صحبت‌های خود با محکوم کردن معترضان به سفر محسن مخملباف به اسرائیل، و اشاره به فغالیت ها در کمپین نه به تحریم، این فعالیت‌ها را بازسازی گفتمان جمهوری اسلامی دانست،  و آن را نشانه افزایش گفتمان جمهوری اسلامی در میان فعالین سیاسی و روشن فکران دانست و از افزایش این گفتمان به عنوان تهدید نام برد. این عضو سازمان دانش آموختگان و دانش جویان لیبرال، در ادامه صحبت های خود، مسئله حجاب را مسئله وحشتناکی خواند و آن را نقض حقوق بشر نامید، و دلیل عدم توجه به مسئله حجاب را مذهبی بودن فعالین سیاسی دانست، وی در ادامه و در همین رابطه به عکس برهنه گلشیفته فراهانی و عکس العمل به آن اشاره کرد.

20130824_news_conference_mohamad-amini

وی در انتهای صحبت های خود بار دیگر گسترش گفتمان جمهوری اسلامی را تهدید خواند و از فعالین اپوزیسیون خواست تا دقت کنند که گفتمان آنها اسیر گفتمان جمهوری اسلامی نشود. سخنران بعدی این پنل محمد امینی نویسنده و پژوهش گر، بحث خود را به محدودیت های قومیتی و معضلات فرهنگی اختصاص داد، وی در ادامه صحبت های خود، با اشاره به تفاوت های زبانی در ایران، آموزش زبان مادری و ازاد بودن انتشار به زبان مادری را از حقوق اساسی اقلیت ها دانست. وی با انتقاد از طرح فدرالیسم قومی، آن را خطرناک و تفرقه افکن خواند.

سخنران بعدی این پنل خانم الهه مشعوف، از سوی جنبش زنان به ایراد سخنرانی پرداخت، وی سخنان خود را با ارائه تاریخ چه ای از فعالیت های جنبش زنان آغاز کرد. وی در ادامه صحبت های خود به انتخابات سال۹۲ اشاره کرد و مدعی شد که میلیون ها نفر در انتخابات مشارکت نکردند و دومین برنده این انتخابات بودند.

20130824_news_conference_4

 وی با توجه به تغییرات بعد از انتخابات از نقش فعالین زنان در نظارت و ارائه دیدگاه ها و آرای زنان در خصوص وزرا و عملکرد دولت سخن گفت. وی در انتها ابراز امیدواری کرد که در میان نیروهای سیاسی، منشوری برای حمایت از حقوق زنان به صورت مشترک نگاشته شود.

وی در انتها امکان تغییر و حرکت به سمت حاکمیت بدون تبعیض را در لزوم تغییر در فرهنگ و تغییر در نهاد های خانواده دانست و مدعی شد که بدون تغییر در عرصه فرهنگ نمیتوان در عرصه سیاست به تبعیض ها پایان داد.

 سخنرانی میهمانان این پنل در حالی به اتمام میرسد که چهارمین همایش اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران تا ساعاتی دیگر به اتمام میرسد. گفتنی است در پنل بعدی کمیسیونها به ارائه گزارش های خود خواهند پرداخت و به تصویب مصوبات سازمانی خواهند پرداخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,