Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
در حاشیه چهارمین همایش اتحاد برای سکولار دموکراسی در ایران

«علی افشاری: باید پشتیبان نیروهای داخل کشور باشیم»

2013 August 28

رادیو کوچه/ خبرنگاران اعزامی رادیو کوچه به شیکاگو

در حاشیه چهارمین همایش اتحاد برای سکولار دموکراسی در ایران، که در شهر شیکاگو در جریان بود، به سراغ علی افشاری از فعالین دانشجویی رفتیم، این عضو پیشین شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت برای ایراد سخنرانی به نمایندگی جنبش دانشجویی به این همایش دعوت شده بود تا در خصوص وضعیت این روزهای جنبش دانشجویی به ایراد سخنرانی بپردازد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گفتگو کوتاه خبرنگاران اعزامی رادیو کوچه در شیکاگو با علی افشاری به شرح زیر است:

 آقای افشاری، هدف از برگزاری چنین همایشی چیست و برگزاری این همایش ها چه هوده‌ای برای نیروهای اپوزیسیون دارد؟

تصور من این است که این نشست ها برای سامان‌دهی بخشی از نیروهای سیاسی خارج از کشور که به جمهوری معتقد هستند، برگزار میشود و با برگزاری این همایش‌ها تلاش می‌کنند تا به لحاظ مفهومی و گفتمانی گفتمان خود را گسترش دهند و به نوعی بتوانند تاثیر گذاری در روند و حوادث مسایل ایران داشته باشند تا گذار به دموکراسی و جمهوری تسهیل بشود.

20130824_mosahebe_ali-afsharii_2

 با توجه به انتخابات اخیر و پیروزی حسن روحانی در انتخابات به نظر شما نیروهای خارج از کشور در آینده چه تاثیر گذاری میتوانند داشته باشند؟

باید واقع بینانه نگاه کرد، با توجه به تجربه‌های پیشین، وزن نیروهای خارج از کشور آنقدر نیست که بتوانند تغییرات عمده‌ای در داخل ایجاد بکنند، اما در شرایط فعلی هر فعالیت مثبتی که دولت آقای روحانی بتواند انجام دهد، از جمله، باز کردن فضای سیاسی و حل مناقشه هسته‌ای با غرب، میتواند مورد حمایت این گروه‌ها قرار بگیرد، علاوه بر این این گروه‌ها می‌توانند بر وعده‌هایی که از سوی آقای روحانی داده شده تاکید بکنند و آن را برجسته کنند. آن دسته دیگر، که معتقد به راهبرد ساختار شکنی و تغییر نظام سیاسی هستند نیز باید سعی بکنند پاسخ‌های مناسبی برای سوال‌های دیگر گروه‌ها که معتقدند راهکار آنها مناسب نیست پیدا کنند، و به ابهامات پاسخ بدهند. در نهایت گمان میکنم نیروهای خارج از کشور باید پشتیبان نیروهای داخل و راهی که آنها آغاز کرده اند باشند.

DSC_0188

 یکی از مباحث مطرح شده در این همایش، بررسی امکان حمایت از «کمپین نه به تحریم» بود، نظر شما در خصوص این کمپین چیست؟

 در خصوص تحریم‌ها تنوع دیدگاه‌های بسیاری وجود دارد، اما چیزی که مشخص است خواست توقف تحریم‌هاست. اما متوقف شدن این تحریم ها لازمه‌اش تغییر در سیاست‌های جمهوری اسلامی است و بعد از آن باید منتظر تغییر رویه غرب به خصوص لغو تحریم‌های یک جانبه که خارج از شورای امنیت بوده است باشیم.

 نیروهای خارج از کشور چه نقشی میتوانند در این راه ایفا کنند؟

این گروه ها تا حدودی اثر گذار هستند اما میزان زیادی نمیتوانند موثر باشند، تجارب قبلی نشان داده که جامعه ایرانیان خارج از کشور نتوانسته اند بر افکار عمومی کشورهای خارجی تاثیر گذار باشند، نکته اصلی که میتواند این تحریم ها را متوقف کند تغییر سیاست های نظام است.  به طور مشخص تغییرات عملی در سیاست خارجه از سوی رهبری، و اگر حسن روحانی و وزیر امور خارجه دولت، بتوانند از توان دیپلماتیک خود در این راه استفاده کنند میتوانند موثر و اثر گذار باشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,