Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
صدای ممنوع

«جنگ در کردستان سوریه و نقش احزاب کرد»

2013 August 30

علی اصغر فریدی/ رادیو کوچه

 مصاحبه با سیروان منصوری فعال سیاسی کرد در رابطه با جنگ در کردستان سوریه

سوریه کشور آشوب زده‌ای که نه حکومت مرکزی توان اداره‌ی آن را دارد و نه احزاب مسلحی که قسمتهایی از خاک آن کشور را در دست دارند. در سوریه، در مناطق کردنشین، تا این اواخر مردم در آرامش و بدون جنگ به سر می‌بردند. مدتی است اما که گروه‌های تکفیری آغازگر جنگی شده‌اند که محرکشان فتوای مفتی‌های سلفی است که خون، مال، زن و کودک کردها را از منبرهای مساجد حلال اعلام  کرده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با تشکر از شما آقای سیروان منصوری فعال سیاسی کرد برای حضور در این گفتگو در رابطه با کردستان سوریه .

به عنوان سوال اول، چند روزی است که در رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها خبر از قتل و عام و جینوساید و نسل‌کشی در غرب کردستان یا همان کردستان سوریه می شود، این وضعیت چگونه بوجود آمده،  آیا اصلا صحت دارد یا خیر؟

با سلام به خدمت شما و شنوندگان محترم رادیو کوچه قبل اینکه به سوال شما جواب بدهم اجاره بفرمایید من برگشتی بزنم به عقب اصولن اینکه از زمانیکه جنگ‌های داخلی در سوریه شروع شده تا همین چند ماه قبل بعضی از نیروهای تندرو جبهه‌النصر و اسلام‌گرا در کردستان سوریه نبود . اما بواسطه اینکه چند دفعه احزاب اپوزیسیون سوریه و سپاه آزاد با کردها توافق کردند که تدارکات و مهمات از منطقه کردنشین به سمت حلب و دمشق برود و چندین دفعه بنابه گفته‌ی خود فرمانده سپاه آزاد این توافق به‌هم خورد بنابراین کشورهای حامی اپوزیسیون از جمله قطر و عربستان هم سعی کردند بر دامنه این مسئله بیافزایند و نیروهای افراط‌گرا را روانه مناطق کرد نشین کردند به همین لحاظ الان بحثی که در منطقه کردنشین هست، بحث قتل وعام و جنوساید واقعیت دارد اما شاید دامنه گسترشش انقدر نباشد که پیامداش حزب اتحاد دموکرات کردستان میگوید، سازمان کردواچ که سازمانی غیر دولتی و مستقل هست در رابطه با مسائل غرب کردستان یا همان کردستان سوریه چند ماه پیش مدعی شد که بنابر تحقیقاتی که این سازمان انجام داده و مرکزشان در برلین هست قتل و عام و جینوساید به آن گستردگی نیست که احزاب کردی مطرح کردند و به عنوان نهاد مستقل نتوانست تایید کند که مثلن در یک روزی که همان حزب اتحاد دموکراتیک کردستان می گوید که ۴۵٠ زن و کودک قتل و عام شدند. بنابراین کشتارها واقعی هست ولی نه تا این اندازه که PYD این مسائل را مطرح می‌کند و حتی آقای مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان هم در کنگره‌ملی کرد این بحث را اعلام کرد که ما باید اول یک هیات تحقیق و تفحص به کردستان سوریه بفرستیم ببینیم که ایا این قتل‌عام‌ها واقعیت دارد و شکل گستردگی به آن سطح هست که مطرح می شود یا نه؟

آقای منصوری شما می‌فرمایید که کردواچ، چند ماه پیش این گزارش رو اعلام کرده در حالی که این مسائل مربوط به چند هفته پیش است و همچنین موضع‌گیری آقای بارزانی هم مربوط به چند هفته پیش است نه چند ماه پیش. در این مدت سازمان‌هایی مثل سازمان دفاع از حقوق بشر کرد آقای کبودوند در این رابطه موضع‌گیری کردند و از بان‌‌کی‌مون خواستند که تا حتی هیاتی را به آنجا ارسال کند. صحبت ما از چند هفته پیش است نه چند ماه پیش.

7

بله عرض کردم خدمتتون، این مسائلی که به جینوساید مطرح هست مربوط به چند هفته پیش نیست در کل گستردگی این قضیه به چند ماه پیش بر می گردد اما شدت آن در چند هفته پیش بیشتر شده به همین لحاظ مسایلی را که بنده مطرح کردم، این نهاد مستقل کردوچ تا الان نتوانسته است تایید کند که آیا این قتل‌عام‌ها به آن شکل و گستردگی بوده یا نه، اما در واقعیت قضیه هیچ شک و تردیدی نیست که جبهه‌النصر یا همان دولت اسلامی شام و عراق مرتکب جنایت‌های جنگی و جنایت‌های ضدبشری مرتکب شده‌اند. آقای بارزانی هم در کنگره‌ملی کرد این مسایل را مطرح کرده که یک کمیته تحقق و تفحص درست کرده‌ایم که این هیات باید به کردستان سوریه برود و ارزیابی‌های خود را از آن منطقه به ما اعلام که تا ما بتوانیم تصمیم‌گیری کنیم. ولی الان در حال حاضر مشکلی که هست در کردستان سوریه الان به جز PYD یا همان حزب اتحاد دموکراتیک کردستان بقیه احزاب آن‌چنان نفوذی ندارند و تحت سلطه این حزب قرار گرفته‌اند بنابراین اطلاعات موثق و منابع مستقلی که بتوانند این قتل و عام‌ها را تایید کنند هنوز به آن شکل صورت نگرفته است.

آقای منصوری شما صحبت از کنگره ملی کرد کردید و موضع‌گیری آقای بارزانی. آیا آقای بارزانی میخواهد قدرت خود را در کردستان سوریه به عنوان رهبر کردهای دنیا و به عنوان حزب مادر معرفی کند، یا اینکه نه غم، غم کردهایی است که انجا نسل کشی شده‌اند؟

ببینید واقعیت امر این است که آقای بارزانی که رهبر اقلیم کردستان هست، در شرایط مختلف نه تنها در رابطه با مسایل کردهای سوریه ، کمک‌های خودش را نسبت به ملت کرد نیز دریغ نکرده و لازم است خدمتتان عرض کنم که احزاب دیگر کردی هم در کردستان سوریه وجود دارد، مثلا به جز PYD یا همون حزب اتحاد دموکراتیک، احزاب دیگری همچون الپارتی که آقای بشار حکیم دبیرکل آن است، یا حزب دمکرات سوریه، یا حزب پیشرو که مشابه اتحادیه‌ی میهنی کردستان است نیز در این منطقه وجود دارند. اما متاسفانه سیطره و قدرت نفوذ PYD که یک حزب مستقل نیست و بخشی از حزب مادر یعنی PKK است که برای کردستان سوریه فعالیت می‌کند آنچنان است که مانع از فعالیت این احزاب شده و توازن قدرت را در این منطقه برهم زده است. به عنوان مثال چند ماه پیش PYD شش نفر از احزاب دیگر را دستگیر کرد و هنگامی که مردم آن منطقه در رابطه با آزادی این افراد بپاخاستند چند نفر از تظاهرات کنندگان را به قتل رسانندند، که این در تمامی شبکه‌های خبری منعکس شد. بنابرین می‌خواهم این را بگویم که توازن قدرت وجود ندارد، PYD کاملن سیطره‌ی خود را به آن منطقه اعمال می‌کند. آقای بارزانی می‌خواهد که یک توازن قوا در این منطقه به‌ وجود بیاورد. متاسفانه بحث اینجاست که در دو طرف مرز کردستان سوریه و کردستان عراق دو قدرت مختلف وجود دارد. در یک طرف، در اقلیم کردستان آقای بارزانی هست و در طرف دیگر PYD که این دو حزب از قدیم‌الایام با همدیگر سر ناسازگاری داشته‌اند. بنابراین در پاسخ سوال شما باید بگویم بحث آقای بارزانی مسئله‌ی منفعت و حزبی نیست. اما متاسفانه در رابطه با کنگره‌ی ملی کرد و هیات تحقیق و تفحص از طرف PYD بارها و بارها کارشکنی شده است.

2

آقای سیروان منصوری، آقای بارزانی تعادل قوا در غرب کردستان را به چه قیمتی می‌خواهد به دست بیاورد؟ آیا ضعیف کردن حزبی که الان حاکم است و حاکم بودنش به نفع ثبات در کشور آشوب‌زده‌ای مثل سوریه است. آیا این دلیل منطقی و درستی است؟

واقعیت این است که از بدو پیدایش جنگ‌های داخلی در سوریه منطقه‌ی همگان شاهدند که بشار اسد و دارودسته‌اش تعمدا آن منطقه را تخلیه کردند. چرا که تعادل قوایشان را منطقه‌ی دمشق و حلب متمرکز کنند. بنابراین اگر PYD در آنجا مستقر شده به خاطر اعمال نفوذ خودش نبوده بلکه براساس توافقات سیاسی بوده که پشت پرده با رژیم اسد داشته، چرا اگر ما بخواهیم به گذشته هم برگردیم در قبل هم نیروهای PKK و PYD هم که شاخه‌ای از آن است، در دره‌ی بقاع لبنان و در سوریه بادیگر نیروها آموزش دیدند. بنابراین رابطه‌ی PKK و سوریه یک رابطه‌ی قدیمی است و چیز جدیدی نیست. بحث شما به این برمی‌گردد که حزب PYD نمی‌خواهد که دیگر احزاب کردی که دارای پیشینه‌ی قدیمی‌تری هستند در آن منطقه رشد کنند، و حتی چندین بار با این احزاب درگیر شده‌اند. به همین دلیل است که آقای بارزانی می‌خواهد یک توازن قوایی در آنجا به وچود بیاورد که از این نسل‌کشی و این کردکشی در آن منطقه جلوگیری شود.

آقای منصوری فلسفه‌ی به وجود آمدن این حزب، سیطره‌اش بر این منطقه از کردستان به هر دلیلی که باشد. حتی اگر توافقی هم باشد با حکومت مرکزی سوریه، آیا ضعیف کردن این حزب و موردحمله قرار دادنش از طرف احزاب دیگر کرد آیا به نفع کردستان سوریه خواهد بود؟

خیر به نفع کردستان سوریه نخواهد بود اما واقعیت امر این است که این حزب در رابطه با منافع کرد سوریه به آن شدت و حدتی که هست کار نمی‌کند. همگان شاهدند که این جنگی که الان در کردستان سوریه بین جبهه‌النصر و کردها درگرفته در واقع یک جنگ تحمیلی است و قضیه‌اش هم به اینجا برمی‌گردد که چندین بار احزاب اپوزسیون و سپاه آزاد با احزاب کردی توافق کردند که تدارکات و مهمات از این طریق به سمت دمشق و حلب برود، اما کردها چندین بار این توافق را بر هم زدند. حتی چندی پیش ریاض اسعد فرمانده‌ی سپاه آزاد در یک مصاحبه‌ی  تلویزونی اعلام کرد که ما چندین بار از کردها از پشت خنجر خورده‌ایم و اگر چنین رویه‌ای تکرار بشود، دیگر این وضع را تحمل نخواهیم کرد. بنابراین بحث به این صورت است که این حزب کە اکنون سیطره‌اش رابه صورت کامل بر منطقه کردستان سوریه اعمال کرده نمی‌توان گفت که تمام فعالیت‌هایش در راستای منافع ملت کرد است. بلکه با توجه به اینکه خود این حزب بخشی از PKK است در واقع بخش عظیمی از فعالیت‌هایش در رابطه با منافع حزبی است. به همین دلیل با احزاب دیگر کردی سر ناسازگاری دارد. آقای بارزانی نمی‌خوهداین توازن قوا را به سمتی ببرد که درگیری بین احزاب کرد به وجود بیاید بلکه می‌خواهد با هدایت کردن سمت و سوی این توازن قوا، می‌خواهد نوعی تعادل سیاسی و تعادل قدرت به وجود بیاورد.

3

شما صحبت از نقض قراردادی کردید که احزاب اپوزسیون سوریه با احزاب کردی در شمال سوریه انجام داده‌اند. به نظرشما آیا ترانزیت و یا انتقال تسلیحات نظامی از شمال سوریه برای جنگ‌ داخلی آیا استقلال و بی‌طرفی این حزب را که بارها اعلام کرده ما درگیر این جنگ نمی‌شویم ما داریم منطقه‌ی خودمان را اداره می‌کنیم، زیر سوال نمی‌برد؟

بحث به این صورت است که خود آقای صالح مسلم رهبر حزب اتحاد دمکراتیک بارها و بارها اعلام کرده، هم در نشست‌هایش در تهران، باخبرگزاری کردپرس و در ترکیه اعلام کرده ما خواهان ایجاد یک کنفدرالیسم هستیم یک فدراسیون منطقه‌ای کرد. بنابراین اگر بحث فدرالیسم را در نظر بگیریم به این معناست که اینها نمی‌خواهند یک اداره‌ی مستقل از سوریه به وجود بیاورند. به همین لحاظ اگر بحث فدرالیسم را در نظر بگیریم این انتقاد سپاه آزاد کاملن منطقی است. جرا که در همین حال، در فدرالیسم خود منطقه‌ی کردنشین هم بخشی از سوریه‌ی بزرگ خواهد بود و آنها طی چندین مرحله با هم توافق کردند که مهمات از گذرگاه منطقه‌ی کردنشین عبور کند. به همین خاطر این‌ها در توافق کامل با هم بوده‌اند و حتی چند روز پیش هم آقای ژنرال سلیم ادریس یکی از فرمانهان سپاه آزاد در مصاحبه‌ای اعلام کرد به هیچ وجه حاضر به قبول یک حکومت مستقل کردی در منطقه نیست. به همین لحاظ اگر این را در نظر بگیریم این انتقادی که به PYD وارد می‌شود کاملن منطقی است.

وقتی که یک مقام ارشد در سپاه آزاد حاضر به پذیرش یک دولت کردی حتی در داخل مرزهای سوریه نیست، شما چطور انتظار دارید که حزب دمکراتیک کردستان به آنها اعتماد کند و به آینده‌ی سوریه اعتقاد داشته باشد؟ سپاه آزادی که نه تنها بسیاری از مردم سوریه بلکه غرب و آمریکا هم به آن اعتماد ندارند. بنابراین چگونه PYD به سپاه آزاد باور داشته باشد و به قراردادها پایبند باشد؟

خیر ژنرال سلیم ادریس نگفته که ما یک دولت فدرال کردی را قبول نداریم، گفته یک دولت مستقل کردی را قبول نداریم یعنی اگر بخواهند از سوریه اعلام استقلال کنند. در جواب آقای سلیم ادریس آقای صالح مسلم هم اعلام کرد که ما خواهان ایجاد یک فدرالیسم هستیم یعنی یک حکومت فدرال در منطقه‌ی کردستان نه یک حکومت مستقل، اما این بحثی کە الان مطرح می‌شود یعنی فدرالیسم بحث جدیدی است و گرنه اینها قبلن اعلام کرده بودند که خواهان یک منطقه مستقل در داخل خاک سوریه هستیم و به همین لحاظ این بحث‌ها هم پیش آمده بود. آقای بارزانی هم چندین دفعه این بحث‌ها را مطرح کرده و گفته که ما هر موقع که لازم باشد از هر حکومت کردی در منطقه دفاع می‌کنیم و از هیچ کمکی به آنها دریغ نمی‌کنیم. به همین لحاظ بحث فدرالیسم مطرح است نه دولت مستقل.

5

آقای سیروان منصوری شما به عنوان یک فعال و تحلیلگر سیاسی فکر می‌کنید با چه تضمینی می‌توان به سپاه آزاد باور داشت که به این مسایل پایبند باشد، اگر PYD  خودش را تجهیز نکند و دست بالا را در این معادله نداشته باشد؟ و اگر احزاب دیگر کرد بخواهند این حزب را ضعیف کنند، و به سطح احزاب دیگر کردی تنزل پیدا کند و پایین بیایید، با چه تضمینی در فردای سوریه اگر فردای خوبی باشد، که امیدوارم باشد. باچه تضمینی این حزب بتواند باور کند که می‌شود یک حکومت فدرال تاسیس کند؟

در سوال شما بنده میخواهم چند مسئله را مطرح کنم، اولن اینکه این حزبی که شما می‌گویید نفوذش از همه‌ی احزاب بیشتر است به این معنا نیست که از لحاظ قدرت و قدمت هم از آنها بهتر باشد. احزابی در کردستان سوریه وجود دارند که پایگاه اجتماعی‌شان و قدمت‌شان از PYD خیلی قدیمی‌تر است اما این‌ها سالیان سال فعالیت مسلحانه نکرده‌اند و فقط خط مشی سیاسی را انتخاب کرده‌اند. الان  PYD  به خاطر قدرتی که از PKK می‌گیرد و سلاحی که از آنجا برایش تهیه می‌شود توانسته به این طریق سیطره‌ی خودش را بر دیگر احزاب کردی در جهت تضعیف آنها و ایجاد رویه‌ی تک حزبی در منطقه اعمال کند.

بحثی هم که شما مطرح کردید، که چه تضمینی می‌تواند وجود داشته باشد، بحث اینجاست که آیا PYD در جنگ با اپوزسیون سوریه است یا در جنگ با دولت مرکزی؟ خود آقای صاح مسلم اعلام  کرده که ما نه حکومت مرکزی را قبول داریم و نه معتقد به جنگ اپوزسیون با بشار اسد هستیم، ما معتقد به یک راهکار سوم هستیم و آن خط مشی سیاسی است. اما این عملکردی که در این مدت از خودش در کردستان سوریه نشان داده است کاملن منافات دارد با آن بحث‌هایی که آقای صالح مسلم بارها و بارها اعلام کرده خط مشی ما در کردستان سوریه سیاسی است به مسلحانه.

صالح مسلم و حزب اتحادیه‌ی دمکراتیک به حرفشان پایبد بوده‌اند، چون بارها اعلام کرده‌اند که آنها شروع کننده‌ی جنگ با جبهه‌النصر و دیگر اپوزسیون سوریه نبوده‌اند، بلکه جنگ به آنها تحمیل شده است، از طرفی قدمت این حزب زیاد مهم نیست بلکه دستاوردی است که این حزب برای مردمش داشته و اکنون هم از این دستاوردها حفاظت می‌کند.

بحثی که اینجا مطرح است این است که در واقع PYD دستاوردی برای ملت کرد در آن منطقه نداشته چرا که کماکان می‌بینیم سیل آوارگان کرد سوریه به سمت مرزهای کردستان عراق سرازیر شده و همین چند روز پیش هم در دروازه‌ی مرزی بین دهوک و کردستان سوریه وارد این منطقه شدند، بنابراین بحث این است که آیا PYD می‌خواهد جنگ را به چه قیمتی در آن منطقه ادامه بدهد؟ آیا می‌خواهد این منطقه کلن خالی از سکنه بشود؟ یا اینکه می‌خواهد در راستای منافع ملت کرد در این منطقه کار کند.

بحث مهم دیگری که شنوندگان رادیو کوچه بایستی به آن توجه داشته باشند این است که از قدیم‌الایام PYD در یک توافق کاملن گسترده با سوریه و حکومت بشار اسد بوده و این اتهام همیشه متوجه این حزب بوده. چرا اگر ما وقایع سوریه را از روز اول پیداتش اعتراضات مردمی و بعد سپاه آزاد و فعالیتهای مسلحانه را در نظر بگیریم تا همین چند ماه پیش که جبهه‌النصر و دولت اسلامی شام و عراق وارد این منطقه شدند، در واقع منطقه‌ی کردستان در یک آرامش نسبی به سر می‌برد، چون‌که نه با دولت مرکزی سوریه و نه با احزاب اپوزسیون در جنگ نبود. فی‌الواقع این منطقه را خود بشار اسد تعمدا به کردها تحویل داد تا تمرکز قوایش را در مناطق حلب به کار بگیرد، اما به واسطه‌ی برهم زدن توافقات که چندین دفعه از طرف کردها و بنابه اظهارات مستقیم ریاض اسعد و ژنرال سلیم ادریس که به احزاب کردی و PYD اعتراض کردند و خاطر نشان کردند که اگر وضع به همین صورت پیش برود با احزاب کرد هم درگیر خواهند شد. کمااینکه در یکی دو روز پیش دیدیم که با کتیبه‌ی فاروق که وابسته به سپاه آزاد است درگیر شدند.

بنابراین در جواب سوال شما باید بگویم که آغازگر جنگ کردها نبودند و سپاه آزاد هم نبود اما با نقض مکرر توافقات از طرف PYD سپاه آزاد هم در جنگ با کردها قرار گرفت، در واقع می‌شود گفت که نتیجه‌ی این جنگی که الان در کردستان سوریه اعمال می‌شود، اعمال سیاست‌های نادرست از طرف PYD  بوده.

باتشکر از شما آقای سیروان منصوری فعال سیاسی از وقتی که به رادیو کوچه دادید.

از شما و شنوندگان شما متشکرم.

مطالب قبلی صدای ممنوع را از اینجا ببینید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,