Saturday, 18 July 2015
18 May 2021
کوچه سلامتی

«محصولات آرایشی، سالم یا ناسالم؟»

2013 August 30

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

استفاده از مواد رنگ‌آمیزی مو، ناخن ها و لوازم آرایشی بسیار گسترده است. نزدیک به ۹۰ درصد از خانم‌ها هر روز از این مواد استفاده می‌کنند. از آنجایی که خیلی وقت‌ها معمولن از طرف خانم‌های باردار از من سوال می‌شود که آیا استفاده از این محصولات برای سلامتی مضر است یا نه، تصمیم گرفتم که در این مورد اطلاعاتی را با شنونده گان این برنامه در میان بگذارم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بنابر تحقیقات انجام شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، کسب و کار آرایشگری، مخاطره آمیز درنظر گرفته شده است. استفاده مداوم از رنگ‌های شیمیایی ممکن است مسئول مواردی از سرطان یا چندین مشکلات بهداشت و سلامت دیگر مانند آسم و یا آلرژی های پوستی باشد. باقی مانده های شیمیایی مواد رنگ‌آمیزی مو در سالن های آرایشگری مو که توسط افراد تنفس می‌شود ممکن است مسئول حال تهوع، سردرد و حتی میگرن باشد. در‌واقع این اثرات می‌تواند نتیجه قرارگرفتن طولانی مدت در معرض این محصولات باشد.

رنگ مو برای مو تحریک‌کننده است زیرا اجزاء شیمیایی مو را تغییر می‌دهد و ساختار مو را ضعیف‌تر می‌کند. بنابراین مهم است که از مرطوب کننده برای مو پس از رنگ کردن آن‌ها استفاده شود. رنگ‌هایی که در سالن های زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند کمتر از موادی که در داروخانه ها در دسترس است مضر هستند، چرا که محصولات سالن های زیبایی عمومن برتر هستند. علاوه بر این، آرایشگرهای حرفه ای در این زمینه آموزش دیده اند و احتمالن بهترین محصول را برای نوعی خاص از مو انتخاب می‌کنند.

لاک ناخن نیز حاوی بسیاری از مواد شیمیایی خطرناک است که برای سلامتی مضر است. این مواد می‌تواند باعث بروز آسم، درماتیت، و حتی سرطان پستان شود. در‌واقع دی بوتیل فتالات که یا استر در اکثر لاک های ناخن موجود است عمل کرد غدد درون ریز و توزیع هورمون ها را در بدن مختل می‌سازد. اتحادیه اروپا استر را به عنوان مختل کننده غدد درون ریز و  مختل کننده تولید مثل طبقه بندی کرده است زیرا نه تنها می‌تواند بر سلامت جنین تاثیر گذارد بلکه باعث کاهش باروری نیز است. لاک ناخن هم چنین حاوی تولوئن است که بر اعصاب اثر می‌گذارد، حاوی فرمالدئید که سرطان زا شناخته شده است و حاوی اگزیلن. ترکیبی از این محصولات می‌تواند اثرات قابل توجهی در سلامت مصرف کنندگان داشته باشد.

20130830_Avideh_KoochehSalamati_Cosmetics_Pic1

بنابراین مهم است که از لاک های ناخن که مبتنی بر آب هستند و «برچسب four free» را دارند انتخاب کنید. این برچسب گواهی می‌کند که محصول حاوی هیچ یک از چهار مواد خطرناک ذکر شده نیست.  لاک های مارک تجاری «دیور» از این مواد تشکیل شده است اما مارک های تجاری مانند Suncoate (ساخت در کانادا) ،«No miss nail polish » ،« So bio étic »، و یا « Naturkosmetik» لاک های ناخن بدون مواد سمی تولید می‌کنند.

سازندگان مواد آرایشی و بهداشتی طیف گسترده ای از محصولات مانند ریمل، مداد برای کانتور چشم و لب، سایه چشم، کرم‌های صورت و یا بدن و غیره را ارائه می‌کنند. آن‌ها اغلب بدون خطر بهداشتی هستند، اما باید توجه ویژه ای به دو ماده پارابن و الکل داشت.

پارابن که استر اسید پارا هیدروکسی بنزوییک است به عنوان یک ماده سرطان زا و حساسیت زا شناسایی شده است. توجه داشته باشید که تجمع این مواد در بافت پستان می‌تواند باعث سرطان پستان شود. این مواد می‌توانند به راحتی جذب شوند و به طور مستقیم بدن را تحت تأثیر قرار دهند.   الکل نیز به نوبه خود، پوست را تضعیف می‌کند و آن را بیشتر آسیب‌پذیر می‌سازد. اگر می‌خواهید به طور مسئولانه از مواد آرایشی استفاده کنید، بهتر است برچسب‌های محصولات زیبایی را بخوانید.

جایگزین خوبی برای رنگ‌ مو رنگ‌های نیمه دایمی هستند، زیرا آنها حاوی مواد محرک شیمیایی کمتری هستند. آن‌ها ساختار مو را تغییر نمی‌دهند و احتیاجی به تغییر رنگ قبلی نیز ندارند. اما آن‌ها باید بیش تر تکرار شوند و موهای سفید را نیز پوشش نمی‌دهند. ولی در هر حال برخی از موادی که در رنگ مو یافت می‌شود مانند آمونیاک، پارافنیلن دیامین و فرمالدئیدها باید اجتناب شود.

بسیاری از محصولات طبیعی مانند حنا را می‌توان به جای رنگ‌های شیمیایی استفاده کرد. می‌دانم که  نتایج می‌تواند ناامیدکننده باشد زیرا یافتن رنگ دقیق با حنا بسیار دشوار است. اما در هر حال مهم است به یاد داشته باشید که پس از استفاده از حنا، توصیه می شود از یک رنگ شیمیایی استفاده نکنید زیرا می‌تواند مو را بسوزاند. در این صورت باید با یک متخصص حرفه‌ای مشورت شود. همچنین شایان ذکر است که رنگ مو برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,