Saturday, 18 July 2015
29 November 2020
حزب صلح و دموکراسی ترکیه

«تشکیل کمپین بین‌المللی علیه فیسبوک»

2013 August 30

خبر/ رادیو کوچه

فعالان سیاسی در ترکیه، در روزهای آینده کمپینی بین المللی به منظور محکوم کردن اقدام شبکه اجتماعی فیسبوک در بستن صفحات فعالان و گروه‌های کرد به راه خواهند انداخت.

سایت «تحلیلی خبری روز»، روز جمعه سی‌ام آگوست به نقل از «صلاح الدین دمیرتاش» دبیرکل مشترک حزب صلح و دموکراسی، از احزاب کرد در ترکیه، نوشت صلاح الدین دمیرتاش دبیرکل مشترک حزب صلح و دموکراسی، می گوید که در روزهای آینده کمپینی بین المللی به منظور محکوم کردن اقدام شبکه اجتماعی فیسبوک در بستن صفحات فعالان و گروههای کرد به راه خواهند انداخت.

در روزهای ششم تا دوازدهم آگوست بالغ بر ۱۰ صفحه فیسبوک از سوی مسئولان این شبکه اجتماعی مسدود شده که تمام صفحات مزبور متعلق به سیاستمداران کرد بودند.

در میان صفحاتی که از سوی فیسبوک بسته شدند صفحات فیسبوکی «حزب صلح و دموکراسی» صفحه روزنامه «ینی اوزگور پولتیکا» و صفحه‌ای که به معرفی موسیقی کردی و اقلیت‌های ملی دیگر می پرداخت نیز وجود دارند.

facebook_bdp

«ازگی باشاران» روزنامه نگار ترک روزنامه «رادیکال»، روز ۱۴ آگوست در مقاله ای در ستون روزانه خود به این مساله پرداخت و بعدا قضیه را در پیگیری کرد و در همین خصوص با یکی از مدیران ارشد فیس بوک مصاحبه کرده است.
در این مصاحبه که روز پنجشنبه ۲۹ آگوست در روزنامه رادیکال منتشر شد، «ریچارد آلن» از مدیران ارشد فیسبوک گفته است: «دو علت اصلی وجود دارد یا شکایت‌های زیادی به دستمان می‌رسد و یا اینکه این صفحات با حمایت و پشتیبانی از سازمان های تروریستی قوانین فیسبوک را نقض می کنند. تبلیغ برای اشخاص و یا سازمان هایی که در لیست سازمان های تروریستی می باشند برخلاف قوانین ما می‌باشد.»
بنا به گزارشی که فیسبوک اخیرا منتشر کرده، مقامات امنیتی ترکیه ۹۶ بار از این شبکه درخواست اطلاعاتی در خصوص برخی کاربران کرده اند و فیسبوک به ۴۷ مورد از این درخواستها پاسخ مثبت داده است. آلن در خصوص اطلاعاتی که به مقامات ترکیه داده شده ادعا می کند که هیچ یک از این موارد سیاسی نبوده است.

«حسیب کاپلان»، نماینده استان شرناخ در پارلمان ترکیه معتقد است که این کار با هماهنگی دولت ترکیه صورت گرفته و هدف از آن را نیز ساکت کردن صدای مخالفان می داند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,