Saturday, 18 July 2015
02 December 2023
از سوی یک سرمایه گذار افغان

«راه اندازی نخستین پالایشگاه خصوصی نفت بلخ»

2013 August 31

احمد نوید پویان/ رادیو کوچه/ بخش افغانستان

سنگ تهداب نخستین پالایشگاه نفت در ولایت «بلخ»، در شمال افغانستان، با هزینه ۳۰ میلیون دالر از سوی یک سرمایه گذار افغان گذاشته شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مسوولان اتاق های تجارت و صنایع افغانستان گفتند که این نخستین سرمایه گذاری در بخش تصفیه نفت خام در این کشور می باشد.

کار مقدماتی این پالایشگاه از سوی شرکت «کام انترنشنل ایل» که یک شرکت افغانی است راه اندازی شده و قرار است این پالایشگاه را تا پایان سال جاری تکمیل کند.

6 copy

مسوولان گفتند که این پالایشگاه در ۲۴ ساعت ظرفیت تصفیه ۵۰۰ تن نفت را دارد.

«قربان حق جو»، رییس اتاق های تجارت و صنایع افغانستان آغاز به کار این پالایشگاه را گامی مهم در راستای فراهم شدن کار برای مردم و خود کفایی این کشور برای تهیه نفت عنوان کرد.
از سوی دیگر «فرید اله شیرزی» رییس تصدی مواد نفتی وزارت تجارت و صنایع افغانستان، بهره برداری این پالایشگاه را برای تصفیه ی مواد نفتی خام از منابع افغانستان اثر گذار دانسته و از سایر بازرگانان افغان خواهان سرمایه گذاری بیشتر در این عرصه ها گردید.

2 copy

با این حال «زمری کامگار» رئیس شرکت «کام گروپ» نیز از آغاز ساخت و سازی دو پالایشگاه مواد نفتی دیگر در شهرک بندری حیرتان خبر داده، گفت: در آینده دو پالایشگاه مواد نفتی دیگر نیز در بندر تجارتی حیرتان ساخته می شود.

در همین حال، مسوولان محلی ولایت «بلخ»، در شمال افغانستان وجود امنیت را بستری خوبی برای سرمایه گذاری از سوی بازرگانان عنوان می کنند.
«محمد ظاهر وحدت»، معاون ولایت «بلخ» از سایر بازرگانان می خواهد تا در بلخ برای ایجاد زمینه های بیشتر شغلی برای مردم سرمایه گذاری نمایند.

1 copy

شماری از کارشناسان اقتصاد نیز آغازاستخراج تیل ازحوزه ی «آمودریا» وعرضه ی آن به بازار های افغانستان را گام مهمی درجهت خود کفایی نفتی این کشور وکاهش میزان قیمت ها در افغانستان می دانند.

شهرک بندری «حیرتان» یکی از بنادر مهم تجاری افغانستان بحساب می آید که روزانه هزاران تن مواد نفتی از کشورهای آسیای میانه به افغانستان از این بندر وارد می شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. samrand
    1

    فروش گازوئیل عراق تحویل در افغانستان سلام وعرض ادب واحترام گازوئیل عراق درجه یک تحویل کمرگ دوغارون هرتن ۱۰۰۰دلار گازوئیل عراق درجه دوتحویل گمرگ میل ۷۸هرتن ۹۵۰دلار گازوئیل عراق درجه دو تحویل میلک هرتن ۹۶۵دلار لازم بذکر است که تسویه حساب کامل در گمر گات ورودی افغانستان انجام می شودوفقط با معرفی صراف در پیرانشهر بارگیری از اربیل شروع و۱۵الی ۲۰روز در گمرگ تمرچین پیرانشهر تحویل داده می شود وتسویه کامل در مرز ورودی به افغانستان بعد ازروئیت وکیفیت گازوئیل انجام می گیرد قیمت به روز است وگازوئیل طبق انالیز