Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
دایره‌ی شکسته

«روشنگری جامعه»

2013 September 03

مهشب‌تاجیک/رادیو کوچه

به دلیل خط­‌مشی‌های سرکوبگرانه‌ی استانداردهای جنسی حاکم در کشور ایران و از آن‌جایی که عرف و شریعت و فضای حاکم و اخلاق و حتا فرهنگ بخش عظیمی از نیازهای جنسی که بر اساس میل و تمنا به‌وجود آمده است را به نوعی سرکوب می‌نماید و یا برای اکثریت این رفتارها خطوط پررنگی از بایدها و نبایدها تعریف می‌کند، بدون شک افراد زیادی در چنین جامعه‌ای وجود خواهند داشت که دارای محرومیت‌های جنسی هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حال گذشته از جوانان که بخش عمده‌ای از جامعه را تشکیل می­دهند و به دلیل سیاست‌های بگیر و ببندی، عدم اطلاعات و آموزش‌های جنسی و همچنین دشمنی پنهانی حکومت با مسئله‌ای به نام رضایت، جداسازی‌های جنسیتی و دلایل عمده‌ی دیگری تحت محرومیت و نبودن رضایت جنسی هستند، بخش بی­شماری از جامعه که شامل افرادی می­شود که توسط عرف‌ها به پس رانده شدند و نمی‌توانند به دلایل کثیری رضایت جنسی را کسب نمایند.

یکی از این گروه‌ها که توسط خطوط قرمز جامعه‌ی ما از بیشترین لذت‌ها و کسب رضایت از زندگی محروم می‌شوند زنانی هستند که به دلایلی مانند طلاق و یا فوت همسر خود را از دست داده­اند. قوانین حاکم و همچنین نگرش‌های منفی و آزاررسان اجتماعی به این گروه از افراد باعث شده است که بخش کثیری از این زنان به تنهایی بار مشکلات خود را به دوش بکشند. نگاه عرفی به این زنان به گونه‌ای است که به طور تقریبی تمام نیازها و خواسته‌های آنها به هر دلیلی نادیده گرفته می‌شود و آنها توسط باورهای جامعه تشویق به این می‌شوند که زندگی‌های منزوی را در پیش بگیرند و اگر فرزندی دارند تمام زوایای زندگی خود را به رشد و تربیت فرزندانشان اختصاص دهند.

ax 1

این گروه از زنان اگر که به فکر ازدواج و یا گرفتن پارتنر بیفتند توسط افراد زیادی به هوس‌بازی و یا خودخواهی متهم می‌شوند. این دسته از زنان آزارهای جسمی و مصایب روحی بسیاری را متحمل می‌شوند و به دلیل عدم قدرت در مواجهه با قضاوت‌ها بیشترین صدمات را تحمل می‌کنند و به یکی از محروم‌ترین گروه‌های جنسی تبدیل می‌شوند. زنان بی‌شوهر به همان دلایل گفته شده نیازهای عاطفی و جنسی خود را به شدت سرکوب می‌کنند و تمام وقت خود را به اطرافیانشان اختصاص می‌دهند و بعد از مدتی تبدیل به افرادی با عقده‌ها و سرکوب‌های فراوانی می‌شوند که لذت‌های بسیاری را به فراموشی سپرده­اند.

افراد مسن هم گروه دیگری هستند که باز هم به دلیل نگرش‌های اجتماعی غلط و برخوردهای کورکوانه با پدیده‌ای به نام سکس از رضایت جنسی محروم می‌مانند.

افراد مسن هم گروه دیگری هستند که باز هم به دلیل نگرش‌های اجتماعی غلط و برخوردهای کورکوانه با پدیده‌ای به نام سکس از رضایت جنسی محروم می‌مانند. بسیاری از پژوهش‌ها و داده‌های علمی بر این باورند که افراد تا سنین بالا این توانایی را دارند که به فعالیت‌های جنسی بپردازند و فعال باقی بمانند. گاهی کهولت و بیماری افراد را از فعالیت‌های جنسی باز می‌دارد و یا این فعالیت‌ها را در آنها کاهش می‌دهد اما به طور میانگین شرایط عادی زندگی جنسی تا سنین بالا هم ادامه دارد. بسیاری از افراد مسن هم از روابط عاطفی و جنسی لذت برده و به آرامش می‌رسند. اما باز هم تفکرات اشتباه و باورهای نادرست این مسئله را به اطرافیان و حتا خود آنها تلقین می‌کند که در صورت بروز تمایلات جنسی باید به سرکوب آنها پرداخت و در صورت اصرار بر این مسئله به طور حتم مورد تمسخر و یا برخوردهای غیر دوستانه‌ی اطرافیان قرار خواهند گرفت.

ax2

به این دلیل که افراد زیادی بر این باورند که با بالا رفتن سن نیازهای جسمی از بین می‌رود و افراد زندگی خود را طی کرده­اند و باید منتظر پدیده‌ی مرگ باشند. این نگرش افراد زیادی را از لذت‌های زندگی محروم می‌کند و منجر به عدم لذت‌بری آنها می‌شود.

از گروه‌های دیگری که بیشترین صدمات و آسیب‌هایی را در این مسئله تحمل می‌کنند افراد همجنسگرا هستند. به این دلیل که جامعه مقاربت دو همجنس را مذموم شمرده و برای آنها حکم مرگ را امضا می‌کند. بسیاری از این افراد با زندگی‌های پنهانی و تظاهر به دگرجنسگرایی بسیاری از نیازهای خود را سرکوب می‌کنند. این قوانین سرکوبگرانه آنها را ایزوله می‌کند و حس عدم بی‌حقوقی در یک جامعه منجر به این می­شود که تعداد بی‌شماری از آنها از حقوق اولیه‌ی انسانی خود نیز محروم باشند و لذت جنسی در مرحله‌ی بعدی خواسته‌های آنان قرار بگیرد. جو هموفوبیای موجود در جامعه و نگرش یکطرفه و مردسالارانه بیشترین محرومیت‌ها را برای افراد هموسکشوال، ترنس­سکشوال و ترانس‌وستایت‌ها به وجود آورده است. این افراد با واژه‌ی منحرف جنسی تعریف شده­اند و قانون و عرف آنها را به مرگ و طرد شدن محکوم نموده است. روشنگری در زمینه‌های جنسی و پدیده‌های این چنینی از ملزومات استانداردهای اخلاقی هر جامعه‌ای است. به این منظور که اگر افراد زیادی با برچسب‌های متفاوت مورد آسیب‌های جنسی قرار بگیرند و جامعه فکری به حال آنان ننماید و خود فاکتوری شود برای مضاعف شدن این مشکلات پس بلاشک استانداردهای جنسی در آن جامعه دچار اشکال است و باید فکر به حال آن نمود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,