Saturday, 18 July 2015
09 August 2020
با خراب شدن خانه‌شان توسط اسراییلی‌ها

«یک خانواده‌ی فلسطینی به غار نقل مکان کردند»

2013 September 05

واحد ترجمه / رادیو کوچه

منبع: آسوشیتدپرس

اورشلیم – در بیشتر هفت سال گذشته، «خالد زیر» و خانواده‌اش در یک کلبه‌ی موقت در محله شرق اورشلیم در همسایگی سیلوان زندگی می‌کردند. اما اکنون که مقامات اسرائیلی کلبه را ویران کردند، خانواده زیر حتا از قبل هم وامانده‌تر شده‌اند.

«زیر»، همسرش و پنج فرزند او به ناچار دارایی‌هایشان را جمع کرده و به غاری که قبلن از آن به عنوان اصطبل خانواده استفاده می‌شد نقل مکان کردند.

«زیر»، کارگر و تعمیرکار ۳۹ ساله، می‌گوید «خانه‌ی من خراب شد و من چون مکان دیگری را برای زندگی نداشتم مجبور شدم اینجا زندگی کنم. من می‌خواستم خانه‌ای اجاره کنم اما اینجا خانه‌ای برای اجاره کردن نیست، چون مجوز ساختی برای ما اعراب وجود ندارد.»

گرفتاری عجیب خانواده، مسئله تخریب خانه در شرق اورشلیم را پررنگ می‌کند، که این برای فلسطینی‌ها مایه‌ی امید است. اسرائیل می‌گوید این مسئله صرفا در جهت نظم و قانون است و جلوگیری از تخطی‌های منطقه‌ای و ساخت و ساز غیر مجاز، مسئولیت شهرداری اورشلیم است. با این وجود، اعراب محلی شاهد عملیات شیطانی دیگری بودند که از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کرد، در حالی که شهرک‌های یهودی نشین مجاور به گسترش خود ادامه می‌دادند.

20130904-pal

در طول دهه گذشته، ۴۴۸ عدد از خانه‌های اعراب ویران شده است، طبق آمار یک گروه اسرائیلی پیشرو در امر حقوق بشر، به نامB ‘Tselem یکهزار و 752 نفر بی‌خانمان شده‌اند. تنها در سال جاری ۳۰ خانه خراب و ۸۰ نفر بی‌خانمان شدند.

بسیاری از خانه‌ها مانند محل سکونت زیر، آلونک‌های مخروبه‌ای نزدیک به جایگاه خانواده‌هاست که بدون مجوز ساخته شده‌اند.

شهرداری اورشلیم در بیانیه‌ای تخریب خانه‌ها را تکذیب کرد و به این سادگی بیان نمود «ساختارهای کوچک غیرقابل سکونت واقع در اموال عمومی که برای پارک ملی طراحی شده بود حذف شدند. اماکنی که نمی‌شد از آن‌ها با اهداف مسکونی شخصی استفاده کرد.»

سریت می‌شلی سخنگوی B’Tselem می‌گوید شهر به دنبال حقوق خود برای مجازات تخلف‌های ساختمان سازی بود اما اضافه می‌کند که این مسئله، برای ترویج دستور کار سیاسی اعمال فشار بر روی فلسطینی‌ها برای کاهش تعداد آن‌ها در شرق اورشلیم، بیان شده است.

اسرائیل، که شرق اورشلیم را در جنگ خاورمیانه در سال ۱۹۶۷ تصاحب کرد، این منطقه را با شهرک‌های یهودی نشین احاطه کرد تا کنترل آن را به دست گیرد. اکنون بیش از ۲۰۰۰۰۰ اسرائیلی در این مناطق زندگی می‌کنند و در همسایگی پایتخت ساکن شده‌اند. ساکنان فلسطینی می‌گویند که دریافت مجوز ساخت وساز برایشان سخت و هزینه بر است، بنابراین مجبورند خانه‌هایی مانند خانه‌ی زیر بسازند. جامعه‌ی بین المللی الحاق شرق اورشلیم به اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد.

در عین حال خانواده‌ی زیر در تلاش است تا در این شرایط سخت بهترین زندگی ممکن را برای خود فراهم کنند. آن‌ها برخی از اثاثیه‌های خود، مثل یخچال و تلویزیون، را به غار بردند و سیستم روشنایی آنجا را هم به راه انداختند. زیر برای حمام به خانه‌ی پدرش که در نزدیکی غار قرار دارد می‌رود.

اما او می‌گوید که به هیچ وجه قصد برگشت و تسلیم شدن ندارد.

او می‌گوید «ما اینجا می‌مانیم، ما صبر می‌کنیم، ما اینجا را ترک نمی‌کنیم، حتی اگر مجبور باشیم در غار بمانیم، زیر نور خورشید و برف و باران و در هر شرایطی، اینجا خواهیم ماند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,