Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
ایران امروز

«آشفته بازاری به نام اقتصاد ایران»

2013 September 05

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

روز گذشته دو گزارش تکان دهنده از وضعیت اقتصادی کشور توسط «حسن روحانی»، رییس جمهور یازدهم و «کاظم جلالی»، نماینده شاهرود و رییس مرکز پژوهش‌های مجلس ارایه شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 «حسن روحانی» که در جمع نمایندگان خبرگان رهبری سخن می‌گفت از بیکاری ۵.۱۲ درصدی، رشد منفی اقتصادی کشور در سال ۹۱ و تورم نقطه به نقطه ۴۴ درصدی خبر داد و افزود فروش نفت حداقل یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

روحانی با بیان اینکه در زمینه شرایط اقتصادی، دولت تدبیر و امید به تدریج آمار و ارقام واقعی را در بخشهای مختلف به مردم ارایه خواهد کرد، اظهار داشت: یکی از قول‌هایی که رییس جمهور به مردم داده این است که ظرف ۱۰۰ روز اول فعالیت دولت جدید، واقعیات کشور در روز تحویل دولت برای مردم تشریح خواهد شد.

«حسن روحانی» که در جمع نمایندگان خبرگان رهبری سخن می‌گفت از بیکاری ۱۲. ۵ درصدی، رشد اقتصادی کشور در سال ۹۱ منفی و تورم نقطه به نقطه ۴۴ درصد خبر داد

روحانی تصریح کرد: هنگامی که رشد اقتصادی کشوری منفی می‌شود این به معنای بوجود آمدن شرایط رکود و عدم رونق است که امروز این رشد منفی را بر اساس آمار هم در صنعت، کشاورزی و هم در بخش خدمات و نفت و گاز شاهد هستیم.

رییس جمهور با بیان اینکه بودجه ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی که در اوایل سال جاری به تصویب مجلس رسیده از دیگر موضوعاتی است که دولت در بخش اقتصادی با آن مواجه است، گفت: این بودجه، بودجه‌ای غیرواقعی است که بر اساس گزارش مسئولان امکان تحقق آن وجود ندارد که باید اصلاح شود؛ چرا که در غیر اینصورت توقعاتی که این بودجه در بخش‌های مختلف به وجود می‌آورد دولت را با مشکل مواجه خواهد کرد.

a2

روحانی افزود: در این راستا دولت بحث اصلاح بودجه را به عنوان دستور اولیه کار خود قرار داد تا بتواند ارقام بودجه را تا حدودی به واقعیت نزدیک کند. در ماه‌های اولیه سال، تحقق بودجه ۴۳ درصد بوده و در یکی دو ماه آخر که در زمینه مالیات تلاش زیادی به انجام رسید در آخر مرداد ماه درآمد بودجه‌ای کشور ۸.۵۲ درصد بوده است.

از سوی دیگر «کاظم جلالی» روز چهارشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، گفت مرکز آمار ایران به تازگی نرخ رشد ایران در سال گذشته را منفی ۵. ۴ درصد اعلام کرده است. به گفته او، از سال ۱۳۸۷ تا زمان حاضر به جز سال ۱۳۸۹ رقم رشد اقتصادی زیر خط متوسط بیست ساله قرار داشته است.

 رییس مرکز پژوهش‌های مجلس برای حل مشکل آمار در کشور پیشنهاد داد که یک سازمان آمار با یک هیئت امنا و زیر نظر قوای سه گانه تشکیل شود که اساسا اراده مسئولین یک قوه نتواند بر جامعه آماری سیطره پیدا کند چرا که اگر آمار‌ها و داده‌های ما غلط باشد تمام تصمیم‌هایمان اشتباه می‌شود.

kazem jalali

وی در ادامه آماری تکاندهده از مقایسه میزان درآمد نفتی کشور و میزان رشد اقتصادی در هشت سال اخیر نسبت به دوره اصلاحات ارائه داد و گفت: «برای نمایش مطلوبیت رشد اقتصادی کشور باید از معیارهای پایدار و استفاده درست از امکانات کشور مدنظر قرار گیرد و در این راستا یکی از معیارهای به نسبت ساده این است که ببنیم دولت‌ها در دوره‌های مختلف چه مقدار منابع ارزی در اختیار داشتند و چه مقدار منابع ارزی را بابت این رشد هزینه کرده‌اند. بهترین حالت باید کل منابع ارزی تحت اختیار اقتصاد در هر زمان مدنظر باشد اما وقتی دریافت‌های حاصل از صادرات نفت مدنظر قرار گیرد در دوره ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ به طور متوسط به ازای هر یک درصد رشد اقتصادی در هر سال ۲۲. ۸ میلیارد دلار هزینه شده است و برآورد مشابه برای دوره ۱۳۷۶ تا ۸۴ رقم درآمد ارزی حاصل از نفت به ازای هر یک درصد رشد به طور متوسط معادل ۴. ۵ میلیارد دلار بوده است.»

کار‌شناسان اقتصادی معتقدند آشفتگی اوضاع اقتصادی تنها ۳۰ درصد متاثر از تحریم هاست و ۷۰ درصد به مدیریت داخلی و نحوه استفاده از ظرفیت‌های درونی کشور بر می‌گردد

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود درست است که تحریم‌های اقتصادی هزینه‌ها را افزایش داده است که البته این امر در دو سال اخیر شدت یافته است ولی آیا می‌شود گفت هزینه‌های ارزی در نتیجه تحریم بیش از ۴ یا ۵ برابر شده است.

«علی طیب‌نیا»، وزیر اقتصاد ایران، هم روز چهارشنبه نرخ رشد اقتصادی ایران را حدود منفی ۵. ۵ درصد اعلام کرد.

دولت دهم در یک سال گذشته از اعلام نرخ رشد اقتصادی کشور طفره می‌رفت تا اینکه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم «محمد باقر نوبخت» معاون برنامه ریزی «حسن روحانی»، رشد واقعی اقتصاد کشور را منفی ۵. ۴ اعلام کرد. رقمی که امروز توسط وزیر اقتصاد نیز تائید شده است.

اما وضعیت اسفبار اقتصاد ایران تنها به گزارش‌های تکان دهنده «حسن روحانی» و «کاظم جلالی» ختم نمی‌شود. مجمع جهانی اقتصاد گزارش تازه خود موسوم به گزارش رقابت‌پذیری جهانی (GCR) را برای سال جاری و سال آینده میلادی منتشر کرد که بر اساس آن ایران در میان ۱۴۸ کشور مورد بررسی در جایگاه ۸۲ قرار گرفته‌ است.

a1

این در حالی است که در گزارش پیشین این مجمع که مربوط به سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بود ایران در میان ۱۴۴ کشور مورد بررسی در آن سال‌ها در جایگاه ۶۶ قرار داشت. در جدول منتشرشده جدید در رتبه‌های بهتر از ایران کشورهای مراکش، اسلواکی، ارمنستان، سیشل، و لائوس به ترتیب در رتبه‌های ۷۷ تا ۸۱ قرار گرفته‌اند. رتبه‌ها در این گزارش، نشان‌دهنده میزان توانایی هر کشور برای فروش و تأمین محصولات و خدمات خود و توان هر کشور در دست‌یابی به رفاه اقتصادی پایدار در کوتاه‌مدت و میا‌ن‌مدت است.

کار‌شناسان اقتصادی معتقدند آشفتگی اوضاع اقتصادی تنها ۳۰ درصد متاثر از تحریم هاست و ۷۰ درصد به مدیریت داخلی و نحوه استفاده از ظرفیت‌های درونی کشور بر می‌گردد. در هر حال ۷۰ درصد مدیریت داخلی هم اکنون در دست دولت تدبیر و امید است و باید دید دولت یازدهم می‌تواند با بهره گرفتن از چهره‌های شاخص اقتصادی وضعیت رو به زوال اقتصاد ایران را بهبود بخشد یا خیر!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,