Saturday, 18 July 2015
18 May 2021
دایره‌ی شکسته

«در یک مسیر موازی»

2013 September 05

مهشبتاجیک/رادیو کوچه

در جامعه‌ی امروز ایران که حقوق شهروندی در سطوح مختلف نادیده گرفته می‌شود و تحت لوای قوانین و شرعیات حقوق انسانی زیر سوال می‌رود، یکی از بزرگترین موانعی که اقلیت‌های جامعه را نادیدنی می‌کند و آنها را به کنج‌ها می‌فرستد، موانع عرفی و خانوادگی می‌باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

البته واقعیت این است که مسایل اجتماعی و خانوادگی که برای اقلیت‌های جنسی به­وجود می‌آید در هم تنیده است و نگرش‌های اجتماعی در سطوحی خردتر نگرش‌های خانوادگی را شکل می‌دهد. حضور هموفوبیای جمعی و اجتماعی در فضای کنونی کشور، حتا در قشرهای روشنفکر حضور همجنسگرایان را در هاله­ای از ابهام قرار می‌دهد. کسی چیزی از آنان نمی‌گوید، نمی‌نویسد و مطالبات حقوق اولیه‌ی آنها با تمام مصایب و مشکلات تنها بر عهده‌ی خودشان است. با توجه به فضای اختناق‌آوری که به خصوص در انتخابات سال هشتاد و هشت به­ وجود آمد، بسیاری از گروه‌ها مطالبات خود را مطرح کردند و بابت این مطالبات شکنجه شدند، زندان کشیده و تاوان‌های سنگینی را پرداختند، همجنسگرایان نیز مطالبات خود را برای اولین­بار در فضای عمومی مطرح کردند و این مسئله با این­که روند روبه رشدی برای رهایی از نادیده­ گرفته شدن دایم و کتمان حضور این افراد است ولی باید پذیرفت آنها در خطری مضاعف قرار گرفتند.

از مهم‌ترین فعالیت‌های چندین سال گذشته‌ی همجنسگرایان، انتشار مجلات و ژورنال‌ها در فضای مجازی بوده است. روشنگری که هم برای بقا به آن نیازمندند و هم در حاشیه‌ی امنیتی قرارشان دهد که مورد تهدید و ارعاب قرار نگیرند. با توجه به فضای سرکوب‌های حکومتی و همچنین تابوهای اجتماعی این یکی از راه‌های عاقلانه و منطقی است که هم به روشنگری می‌پردازد و هم مشکلی بر مشکلات آنان نمی‌افزاید.

ax 1

اما مسئله‌ای که برای تهیه‌ی این ژورنال‌ها باید رعایت شود دو نکته است. ابتدا این­که استفاده از نظریات روز و استفاده از فضای این نظریات و به گفتمان آوردن آنها در فضای جامعه باید به صورت بومی درآورده شود و مطابق با فرهنگی باشد که روابط در آن تعریف می‌شود. در غیر این صورت ممکن است از همه‌ی جوانب با پس زدگی مواجه شود. مسئله‌ی دیگر اینکه این مباحث باید به گونه‌ای کاربردی شود که درک و درایت قشر وسیعی را در بر بگیرد که در اکثریت عام هستند و ریشه‌های بومی داشته باشد و برای آنان نیز شفاف‌سازی شود. گروهی که بدون اطلاع لازم تنها با آموزه‌های مذهبی و عرفی موضع نادرستی اختیار کرده‌اند و نیاز دارند که به روشنگری برسند. در جامعه‌ای که حتا قشر روشنفکر هم با مواضع اقلیت در مشکل هستند و به حقوق آنان واقف نیستند به طور مسلم راه درازی در پیش است تا بتوان به مطالبات دست یافت.

یکی دیگر از مسایلی که اقلیت‌های جنسی در فعالیت‌های خود برای دستیافتن به حقوق باید در نظر بگیرند، این است که از در خود ماندگی و دور در یک دایره‌ی بسته رها شوند و تنها به ستم جنسیتی که بر آنان روا می‌شود و مبارزه با فوبیای جمعی نپردازند. آنان باید خود را همسو دیگر گروه‌هایی قرار دهند که مطالبات خود را بیان می‌کنند و زنجیری هم‌عرض با گروه‌های جنبش زنان، جنبش‌های دانشجویی و جنبش‌های آزادی‌خواه دیگر تشکیل دهند. باید در نظر داشت که مطالبات بر حق این گروه‌ها در یک خط موازی با یکدیگر در جریان است که خواست‌های آنان و دستیافتن به آن در همپوشانی با گروه‌های دیگر نیز مطرح است.

ax2

در این میان چیزی که مسلم است گرفتن حقوق شهروندی نسبت به ستم‌های جنسیتی است. حتا اگر نتوان آن ­را دسته‌بندی یا اولویت‌گذاری کرد، کاملن در هم‌پوشانی با یکدیگر قرار دارند و دستیافتن به هر کدام راه رسیدن به دیگری را سهل می­کند. گرفتن حقوق شهروندی در واقع مطالبه‌ی کلانی است که خرده مطالبات دیگر را در برمی‌گیرد و برای مبارزه با فوبیای جمعی و رسیدن به حقوق اولیه باید مطالبات را به سطح زیست روزمره آورد. واقعیت این است که در فضای کنونی برای دست‌یافتن به خواسته‌های اولیه، باید در سطوح کلان مبارزه کرد. فضای اجتماعی و سیاسی به گونه‌ای طراحی شده است که برای این مطالبات شاید که باید به اندازه‌ی سال‌ها جنگیدن در یک میدان جنگی وقت و انرژی گذاشت. همدلی اما در این میان راه‌گشای بسیاری از مشکلات است. گروه‌های دیگر هم باید در نظر بگیرند که با احقاق حقوق شهروندی تمام افراد یک جامعه می‌توان به یک موفقیت نهایی دست یافت و تنها در یک خط مطالبات خود مطرح کردن و با به تعویق انداختن حقوق دیگر گروه‌ها فضای نقصان همچنان بر جای خویش باقی می‌ماند و نمی‌توان از لت و پار شدن مطالبات انسانی جلوگیری نمود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,