Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
ایران امروز

«دور تازه تحریم‌ها هم‌زمان با از سرگیری مذاکرات هسته‌ای»

2013 September 08

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

پس از یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و روی کار آمدن دولت یازدهم، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران روند متناقضی را دنبال می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در حالی که روز گذشته یک دادگاه اروپایی حکم به رفع تحریم هفت شرکت و بانک ایرانی داد، در تازه‌ترین تحول وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز برای چهارمین بار معافیت ژاپن و ۱۰ کشور اروپایی را از تحریم نفتی ایران تمدید کرد. همزمان با انتشار خبر تمدید معافیت این ۱۱ کشور، ۶ شهروند و چهار شرکت ایرانی به لیست تحریم‌ها افزوده شدند.

وزارت خزانه‌داری، جمعه ۱۵ شهریورماه با انتشار بیانیه‌ای گفت که این افراد از طرف دولت ایران یا به نیابت از آن تحریم‌های صادرات نفت علیه دولت جمهوری اسلامی را نقض کرده‌اند.

در این بیانیه تصریح شده است که اقدام جدید آمریکا بخشی از تلاش این کشور برای ممانعت از تلاش افراد حقیقی و حقوقی برای دور زدن تحریم‌های نفتی ایران است.

بر اساس بیانیه خزانه‌داری آمریکا، دولت ایران برای افزایش صادرات نفت با توسل به برخی شرکت‌ها، نهادهای مالی و تجاری سعی داشته است معاملات شرکت‌های دولتی مانند شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت ایران اینترترید (نیکو) را پنهان نگه دارد.

salihi

همچنین سید ناصر محمد سیدی، تاجر ایرانی و مدیر شرکت «سیما جنرال تریدینگ»، شرکتی که قبلا از طرف آمریکا تحریم شده بود، همچنین شبکه‌ای از شرکت‌هایی که در امارات متحده ثبت شده‌اند و در کنترل سیدی بوده‌اند، و نماینده‌ای شرکت ملی نفت ایران و شرکت نیکو در لندن و سوئیس در فهرست تحریم‌های روز جمعه قرار گرفته‌اند.

در میان نام تحریم‌شدگان، نام محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک و مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت نفت که مسئول فروش نفت ایران بود و دو هفته قبل از پست خود استعفا داد نیز دیده می‌شود. وی جای خود را به محسن قمصری داده است. در این بیانیه از خطیبی همچنان به عنوان مقام کنونی وزارت نفت یاد شده است.

قابل ذکر است دیوید کوهن معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم گفته است که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران بخش مهمی از فشار آمریکا علیه دولت تهران است و آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران تحریم‌های اعمال شده را دور بزند. وی گفت که خزانه‌داری آمریکا تحریم افراد و شرکت‌هایی را که با ایران برای دور زدن تحریم‌ها همکاری کنند، ادامه خواهد داد.

دیوید کوهن: تحریم‌های اعمال شده علیه ایران بخش مهمی از فشار آمریکا علیه دولت تهران است و آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران تحریم‌های اعمال شده را دور بزند

تحریم‌ها علیه ایران در حالی ادامه دارد که دور تازه مذاکرات هسته‌ای به زودی آغاز خواهد شد و بسیاری از تحلیلگران معتقدند دولت حسن روحانی با توجه به سوابق پیشین خواهد توانست غرب را پیرامون صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران مجاب و در روند مذاکرات با گروه ۵+۱ به تعاملی مثبت برسد.

بدون شک بیکفایتی تیم مذاکره کننده هسته‌ای در دولت احمدی‌نژاد در بی‌اعتماد شدن آژانس بین المللی هسته‌ای به ایران نقش موثری داشته است. این در حالیست که علی‌اکبر صالحی در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی، که ۱۶ شهریورماه منتشر شد، گفت: «قریب دو سال و اندی پیش نامه‌ای درباره تحریم‌ها نوشتم… در این نامه پیش‌بینی شده بود که روند تحریم‌های جدید به چه سمت و سویی خواهد رفت و چه مواردی را در بر خواهد گرفت. متأسفانه برخی دوستان در آن زمان به اینگونه تحلیل‌ها ایراد می‌گرفتند.»

وی افزود: «در چنان مظلومیتی بودیم که در داخل کشور نیز نمی‌توانستیم حرف خود را بزنیم. به ما می‌گفتند این چه حرفی است و چه نامه‌ای است که نوشته‌اید… می‌گفتند نمی‌توانند بانک مرکزی را بر اساس قوانین بین‌المللی تحریم کنند، ولی ما می‌گفتیم این‌ها متأسفانه خودشان واضع قوانین هستند و خودشان هم مرجع، هم قاضی و هم دادستان هستند.»

مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی پس از اجرایی شدن قطعنامه شورای امنیت و به دنبال آن اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، برای مدت‌ها بر کارساز نبودن تحریم‌ها تاکید داشتند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین قطعنامه‌ شورای امنیت را «کاغذ پاره» خوانده بود و به همراه رهبر جمهوری اسلامی تأکید داشت که تحریم‌ها بی‌اثر هستند.

kohen

با این‌حال در سال‌های آخر محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای، در کنار سایر اعضای دولت و مجلس بار‌ها بر تأثیرگذاری این تحریم‌ها اشاره کرده‌اند.

علی‌اکبر صالحی در گفت‌و‌گو با ایرنا اظهار کرد که تحریم‌ها نتوانستند «فلج‌کننده» باشند، ولی «تأثیرگذار» بودند.

برخلاف ادعای علی اکبر صالحی باید گفت عدم توانایی مدیریت اقتصادی دولت در شرایط تحریم اثر به سزایی در روند زندگی مردم ایران داشته است.

روز گذشته بانک مرکزی گزارش کرده که در یک سال اخیر قیمت تخم‌مرغ ۷۳، برنج ۶۹، حبوبات ۸۸. ۲، میوه‌های تازه ۴۰ ، سبزی‌های تازه ۸۰، گوشت قرمز ۳۹، ‌ چای ۹۸ و روغن ۵۷ درصد افزایش یافته است.

قیمت کالا و خدمات طی دو سال گذشته افزایش سرسام‌آوری داشته و براساس برخی گزارش‌ها نرخ کنونی تورم در ایران نزدیک به ۴۰ درصد اعلام شده است

این گزارش مربوط به متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران طی هفته منتهی به هشتم شهریور ۱۳۹۲ است.

این گزارش افزوده که در هفته مورد نظر قیمت تخم مرغ شانه‌ای هفت هزارو ۶۰۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

قیمت کالا و خدمات طی دو سال گذشته افزایش سرسام‌آوری داشته و براساس برخی گزارش‌ها نرخ کنونی تورم در ایران نزدیک به ۴۰ درصد اعلام شده است.

گرانی‌ و تورم با اعتراض‌های گسترده مردمی مواجه شده است. از تحریم٬ ناکار‌آمدی دولت دهم و اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها به عنوان سه عامل افزایش گرانی‌ها در ایران نام برده می‌شود.

بیراهه رفتن دولت‌های نهم و دهم در مدیریت کلان کشور باعث شده اقتصاد ایران به ورطه نابودی کشیده شود و اکنون دولت یازدهم اقتصاد ورشکسته‌ای را تحویل گرفته است که امید می‌رود بتواند بحران‌های اساسی را در مدت زمان کوتاهی حل کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,