Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
توسط دیوان عالی کشور

«تایید حکم اعدام چهار تن از متهمان قتل‌های محفلی کرمان»

2013 September 12

خبر / رادیو کوچه

دوازده سال پس از وقوع جنایات موسوم به «قتل‌های محفلی» در کرمان، وکیل مدافع خانواده یکی از مقتولین، از تایید حکم اعدام چهار نفر از متهمان این پرونده از سوی دیوان عالی کشور خبر داد.

به گزارش «خبرگزاری دانشجویان ایران»(ایسنا)، «غلامعلی ریاحی» در این باره اظهار کرد: «قبلن یکی از متهمان پرونده قتلهای زنجیره‌ای کرمان به اعدام محکوم شده بود که علاوه بر آن، حکم اعدام سه نفر دیگر از متهمان این پرونده صادر شد و دیوان عالی کشور حکم اعدام صادره از شعبه جزایی دادگاه کرمان را در خصوص این متهمان تایید کرد و هم اکنون پرونده جهت اجرای حکم به دادگستری کرمان بازگشته است».

وی افزود: «اجرای حکم اعدام این متهمان به درخواست اولیای دم مبنی بر قصاص آن‌ها بستگی دارد و اگر نظر دیگری داشته باشند، متناسب با درخواست اولیای دم با این محکومان رفتار خواهد شد».

ریاحی تاکید کرد: گرچه قوه قضاییه پس از طی مراحل مختلف، حکم قطعی و لازم الاجرا را در خصوص متهمان پرونده قتل‌های محفلی کرمان صادر کرده است ولی هدف اصلی مجازات، بازدارندگی و صیانت جامعه از این‌گونه قانون شکنی‌هاست.

متهمان پرونده

متهمان پرونده

وکیل مدافع خانواده نژادملایری ادامه داد: «علی رغم این‌که حدود ده سال این پرونده طول کشید و دستگاه قضایی نیز به وظیفه خود در خصوص این پرونده عمل کرده و حکم اعدام متهمان این پرونده را صادر کرده است؛ ولی با این حال جان چهار نفر از محکومان این پرونده، منوط به درخواست و یا عدم درخواست قصاص خانواده مقتولین این پرونده است».

وی تاکید کرد: «در تمام مراحل رسیدگی به این پرونده به همراه دیگر همکارانم با حضور در دادگستری کرمان، تلاش کردیم تا حق به کرسی بنشیند، ولی حالا که حکم به قطعیت و لازم الاجرا بودن رسیده است؛ توصیه داریم که اگر خانواده مقتولین احساس کردند که متهمان این پرونده نادم و پشیمان هستند از خون آن‌ها گذشت کنند».

قتل‌های محفلی کرمان به قتل‌هایی گفته می‌شود که در سال ۱۳۸۱ در کرمان اتفاق افتاد و طی آن شش تن از اعضای بسیج یکی از مساجد این شهر، چندین شهروند را به قتل رساندند. این افراد در بازجویی‌ها با اشاره به شنیدن سخنرانی «آیت‌اله مصباح یزدی»، آن‌را دلیل اعمال خود داستند. مصباح یزدی در آن سخنان گفته بود «اگر کسی خلاف شرعی مرتکب شود مومنان وظیفه دارند به او تذکر دهند، در مرحله بعد وظیفه دارند که به پلیس معرفی‌اش کنند، و اگر بعد از چند بار به این نتیجه رسیدند که پلیس و دستگاه قضایی نیز این افراد را مجازات نمی‌کنند، خودشان می‌توانند دست به کار شده و خاطیان را به سزای اعمال خود برسانند.»

«محمدتقی مصباح یزدی» با فرستادن نامه‌ای به دادگاه صدور فتوا را تکذیب کرد اما گفت تمام سخنانش در کرمان «استنساخ از منابع معتبر فقهی بوده‌است».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,