Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
بان‌کی‌مون

«بشار اسد جنایت‌های بسیاری علیه بشریت مرتکب شده است»

2013 September 14

خبر/ رادیو کوچه

«بان گی مون»،  دبیر کل سازمان ملل متحد، گفته است که گزارش بازرسان تسلیحاتی این سازمان  به نحو چشمگیر و قاطعی استفاده از سلاح شیمیایی درحومه دمشق، پایتخت سوریه را تایید خواهد کرد.

خبرگزاری «رویترز»، روز جمعه ۲۲ شهریور گزارش داد «بان گی مون» که در نشست سازمان ملل متحد صحبت می کرد، گفت: «باور دارم که گزارش بازرسان چشمگیر و قاطع خواهد بود، گزارش چشمگیری که نشان خواهد داد که از سلاح شیمیایی استفاده شده است ، هرچند اکنون پیش از اینکه این گزارش به دستم برسد، نمی‌توانم این مساله را به طور عمومی اعلام کنم.

«آکه سلستروم» ،کارشناس تسلیحاتی سوئدی ریاست یک هیات از بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل را برعهده داشت که از مناطق مورد حمله شیمیایی در حومه دمشق بازدید کرد. اکنون قرار است گزارش «آکه سلستروم»منتشر شود.

ban

«فرهان حق»، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته است که «بان گی مو» هنوز گزارش «آکه سلستروم» را دریافت نکرده است.

در همین حال، امریکا نیز روز جمعه اعلام کرد که اطمینان دارد که گزارش بازرسان سازمان ملل متحد استفاده سلاح شیمیایی در سوریه را تایید خواهد کرد.

در همین زمینه، نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد گفته است که «بان گی مون» دوشنبه گزارش «آکه سلستروم» را  به شورای امنیت و دیگر اعضای سازمان ملل ارایه خواهد کرد.

به گزارش «رویترز»، «بان گی مون» نگفته است که کدام یک از طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند،‌ولی تاکید کرده است که بشار اسد، رییس جمهوری سوریه «جنایت های بسیاری علیه بشریت مرتکب شده است».

گزارش ها حاکی است که در جریان حمله شیمیایی در حومه دمشق در ۲۱ ماه اوت  صدها نفر کشته شده اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,