Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
بهداشت جهانی

«یک چهارم مردان آسیا مرتکب تجاوز به عنف شده‌اند»

2013 September 15

واحد ترجمه/ رادیوکوچه

منبع: بلومبرگ

براساس تحقیقاتی که انجام گرفته، از بین هر چهار مرد در آسیا، یک نفر به گفته خودشان، حداقل یکبار مرتکب تجاوز جنسی شده است. تحقیقی که می تواند باعث جلوگیری از پیشرفت خشونت‌های جنسی شود.

«ریچل جوکس» عضو انجمن تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی، یکی از نویسندگان مقاله «بهداشت جهانی» گفته است که: بررسی‌های انجام شده بر روی ١٠٠٠٠ مرد در ٩ نقطه از کشور‌های بنگلادش، چین، کامبوج، اندونزی، گینه نو، و سری‌لانکا، در مورد رواج پیدا کردن تجاوز جنسی صورت گرفته است.

یک نفر از ١٠ مرد، طی این تحقیق گفته‌اند که به‌جز شرکای جنسی‌شان، حداقل به یک نفر تجاوز کرده‌اند، که با احتساب شریک جنسی‌شان، آمار و ارقام به ٢۴% افزایش پیدا می‌کند. تنها کمتر از نصف آنها گفته‌اند که به بیشتر از یک زن تجاوز کرده‌اند. درجه تخلف در نقاط مختلف جهان متفاوت است: ١١% از مردانی که در کشور بنگلادش از آنها سوال شد، به تجاوز اعتراف کرده‌اند،این در حالی است که این رقم در بوگاینویل گینه نو به ۶٠ % می‌رسد.

«جوکس» در یک مصاحبه تلفنی اظهار داشته است که: «ما باید اطلاعات بیشتری به دست آوریم. بنگلادش خصوصن جزو کشورهای متخلف این موضوع نیست، اما رواج تجاوز در میان مردان احتمال می‌رود که به مراتب آمارش بیشتر از یک مورد باشد».

aaa

این یافته‌ها می‌تواند به انجام راهکارهای جلوگیری از تجاوز، مانند بهتر کردن سرپرستی فرزندان توسط والدین و تساوی دو جنس در جامعه کمک کند. تجاوز گروهی ۴نفر به یک دانش آموز در اتوبوس در دهلی‌نو کشور هند، که پارسال انجام شد، و سپس به کشتار وی ختم شد، شوک بزرگی در کشور ایجاد کرد که باعث جلب توجه همگان نسبت به خشونت‌های جنسی علیه زنان شد.

سوالات غیر مستقیم

مردان مورد نظر برای تحقیقات به  وسیله مردان افراد کارکشته قرار می‌گرفتند، تا به سوالات حساس آ نها پاسخ دهند. کلمه «تجاور» در سوالات استفاده نمی‌شد، و از آنها سوالات غیرمستقیمی چون: آیا تا بحال در یک زمان مشخص زنی را  _به جز همسر و یا دوست دختر خود_ به انجام رابطه جنسی با خود وادار کرده‌ای؟

تحقیقات اخیر بر روی قربانی‌های زن انجام گرفته است. بیشترین دلیلی هم که باعث انجام این تخلفات جنسی در مردان می‌شود، حس قوی جنسی در  علاقه آنها به شکنجه کردن زنان است. آمار مردانی که در اندونزی به مردان تجاوز کرده اند حدودا ۵/١% و در گینه نو ۵/٧% بوده است.

 از آنجایی که این تحقیقات در ٩بخش انجام گرفته است، نمی‌تواند بیانگر نتیجه‌گیری کاملی برای کل محدوده آسیا به حساب بیاید، اما با این حال ارقام به دست آمده تاکید بر صحت وسقم این آمار دارد.

آینده‌ای امن‌تر

محققان به این موضوع پی‌برده اند که مردانی که خودشان در کودکی مورد تعرض و سوء استفاده جنسی قرار گرفته‌اند، بیشتر مرتکب عمل تجاوز می‌شوند. مردانی که سابقه رفتار خشونت آمیز با همسر خود داشته‌اند، با افرادی که سکس پولی داشته، یا شرکای جنسی بسیاری داشته‌اند، احتمال ارتکاب آنها به این عمل بیشتر است.

گروهی از محققان انستیتو بلومبرگ جان هاپکینز که زیر نظر «میشل دکر» راهنمایی می‌شوند گفته اند: چالش حال این است که شواهد را به عمل تبدیل کنیم و آینده‌ای امن‌تر برای زنان و دختران نسل بعد از خود بسازیم.

این تحقیق بخشی از گزارشات مهم و گسترده سازمان ملل متحد است، که هزینه آن از طریق خود آژانس و دولت کشورهای استرالیا، انگلستان، نروژ و سوئد تامین می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۲ Comments


 1. علیرضا
  1

  این متنی که شما بهش استناد کردید گفته بود که یک چهارم مردان تحقیق جنوب شرق آسیا نه کل آسیا


  1. ardavan
   2

   One in Four Men Surveyed in Asian Study Say They Raped
   البته که بسیاری مواقع در رسانه های انگلیسی زبان، Asian به ساکنان شرق آسیا گفته می شود اما هیچ جا در این مقاله، چه در متن و چه در تیتر، به جنوب شرقی آسیا اشاره مستقیم نشده. از آن جا که این مطلب ترجمه ی مستقیم بوده و وظیفه مترجم، امانتداری در ترجمه است، نمی توان بر او خرده ای گرفت.