Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
رییس‌جمهوری آمریکا

«روحانی می‌خواهد باب مذاکره با ایالات متحده را باز کند»

2013 September 18

خبر/ ردیو کوچه

 «باراک اوباما» در یک مصاحبه تلویزیونی گفت نشانه‌هایی وجود دارد که «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد باب گفت‌وگو با غرب و ایالات متحده را باز کند.

«باراک اوباما»، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور ماه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی اسپانیایی زبان «تله‌موندو» گفت نشانه‌هایی وجود دارد که رییس‌جمهوری جدید ایران «حسن روحانی» می‌خواهد باب گفت‌وگو با غرب و ایالات متحده را باز کند.

رییس‌جمهوری آمریکا در این گفت‌وگوی تلویزیونی ابراز امیدواری کرد که ایران از فرصت پیش آمده استفاده کند، فرصتی که «اوباما» آن را بختی برای دیپلماسی نامید و گفت: «نشانه‌هایی وجود دارند که روحانی، کسی‌ست که می‌خواهد باب گفت‌وگو با غرب و ایالات متحده را باز کند، به شکلی که پیشتر ما شاهدش نبوده‌ایم.»

«اوباما» ‌همچنین گفته است، تهران باید جدیت خود را در مورد اینکه به دنبال استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای نیست، نشان دهد.

obama

خبرگزاری «رویترز»، نیز تازه‌ترین گفته‌های «اوباما» در مورد ایران را نشانه‌هایی نامیده است که رییس‌جمهوری آمریکا به دنبال گذشتن از موضوع سوریه و جست‌وجوی راهی دیپلماتیک در برابر تهران است.

علاوه بر گفته‌های «حسن روحانی»، رییس‌جمهوری ایران، برای تعامل با غرب، «آیت‌اله‌علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز روز سه‌شنبه در دیداری با فرماندهان سپاه پاسداران ایران گفت موافق «نرمشی قهرمانانه» در دیپلماسی‌ست.

رهبر جمهوری اسلامی گفته است با حرکت‌های صحیح دیپلماسی مخالف نیست، گفته‌هایی که در رسانه‌های غربی نیز بازتاب پیدا کرده و از آن به طور عمومی با عنوان انعطاف رهبر ایران نام برده شده است. برخی تحلیلگران ایرانی نیز می‌گویند چنین گفته‌هایی می‌تواند دست رییس‌جمهوری ایران را در مذاکرات باز بگذارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,