Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
در پی اعتراض یک جوان خارجی

«کلوب‌های شبانه متهم به سیاست‌های نژادپرستانه»

2013 September 19

واحد نرجمه/رادیو کوچه

منبع: اشپیگل

کلوب‌های شبانه در آلمان تحت بررسی دقیق، در میان انبوهی از پرونده‌های حقوقی ادعا سیاست‌های نژادی است. صاحبان کلوپ‌های شبانه دفاع از سیاست‌های شخصی خود را- که نژادپرستی نیست – در دادگاه غیر ممکن می‌دانند.

فعالیت این حزب، بیش از سن ۲۹ ساله‌ی مراد است و خیلی قبل‌تر از تولد او شروع شد. وبسایت اگوستا به نقل از لی لی که مدیر یک کلوپ بسیار بزرگ شبانه در هانوفر است گفته که یک شب در ژانویه ۲۰۱۲ هنگامیکه مراد تیشرت سفید و کفشهای چرمی براق پوشیده بود به او اجازه ورود به کلوپ داده نشد. در حالیکه هیچ نشانهای از الکل یا نشانه‌ای از مصرف مواد مخدر نداشت.

این اولین بارنبود که به مراد اجازه ورود به کلوپ داده نشده و او از درب ورودی طرد شد. گاهی اوقات کفشهای تنیس خود را مقصر می‌دانست و گاهی بخاطر ابنکه باشگاه ظاهرا شلوغ بود به کلوپ راه داده نمی‌شد. اما این بار لی لی به او توضیح شگفت انگیزی داد: «رئیس نمی‌خواهد خارجی‌ها به کلوپ بیایند» مراد آلمانی است، با پدر و مادر کردستانی. او با عصبانیت به لی لی پاسخ داد که از مدیر کلوپ شکایت خواهد کرد. چهار هفته پیش، قاضی دادگاه منطقه‌ای هانوفر دستور داد بعنوان خسارت به دانش آموزی که به کلوپ راه داده نشده € ۱۰۰۰ (١/٣٢۵ دلار) در جبران از طرف مدیر کلوپ به او پرداخت شود. کلوپ به نقض قانون عمومی محکوم شد که از سال ۲۰۰۶، تبعیض بر اساس عواملی که منشأ نژادی، مذهبی و گرایش جنسی را ممنوع کرده است. قاضی در تصمیم خود نوشت که شواهد و مدارک اثبات کرد که «در حالی که اجازه ورود شاکی به کلوپ شبانه داده نشده که مهمانان بدون زمینه تشخیص مهاجر بودن قادر به ورود بودند.»

موجی در انتظار پرونده‌های حقوقی

میزان نسبتا زیاد پول غرامت در مورد تصمیم گیری دادگاه هانوفر قابل توجه است. اگر در آینده کسی از باشگاهی طرد شود صاحبان باشگاه ممکن است با جریمه‌ای ۲۵۰. ۰۰۰ € روبرو شوند! سازمان ضد تبعیض امیدواراست که این تصمیم و تصمیماتی مشابه این به عنوان عامل بازدارنده عمل کند. صاحبان باشگاه، به سهم خود، می‌گویند اصل کسب و کار خود را چنین جریمه‌هایی تهدید می‌کند چون سیاست دربهای سخت و کنترل ورود افراد، توقع شخصی مهمانان ویژه از ماست. این درحالیست که مخلوطی از همه نوع مهمانان کلید موفقیت آنهاست.

ARCHIV - Tausende tanzen in einer Discothek in Berlin (Archivbild vom 04.06.2011). Trotz mancher kritischer Stimmen pocht Rheinland-Pfalz auf das Disco-Verbot vor Ostern. Foto: Emily Wabitsch dpa/lrs (Zu dpa/lrs Gespr?ch vom 03.04.) +++(c) dpa - Bildfunk+++

دادخواهی افرادی مانند مراد می‌تواند به نقطه‌ای می‌رسد که باشگاه‌های رقص در تمام شهرهای آلمان واقعن درب خود در را به روی همه باز بگذارند. دادگاه برخورد با سیاست‌های درب‌های نژادپرستانه در حال حاضر در لایپزیک، هامبورگ، هیلبرون و بامبرگ در انتظار رای است. در مونیخ، یک فرد اهل بورکینافاسو به دنبال شکایت همزمان از ۱۰ کلوپ شبانه است. بیش از دو شب در ماه آوریل، این مرد با افرادی از شورای خارجی مشورتی مونیخ، به ۲۵ کلوپ شبانه مختلف برای تست سیاستهای درب آن‌ها رفت. تنها پنج باشگاه اجازه دسترسی به سیاه پوستان را دادند، در حالی که به سفید پوستان در بیشتر اوقات اجازه داده شد.

حتی در اواخر سال ۲۰۱۱، دادگاه عالی منطقه‌ای از اشتوتگارت پرداخت € ۹۰۰ به شاکی را تایید کرد به دلیل اینکه شواهد نشان می‌داد «مردان حداقل گاهی اوقات به دلیل رنگ پوست تیره از دسترسی به کلوپ شبانه محروم شدند.» صاحبان باشگاه حتی رنگ پوست را به عنوان بخشی از سیاست درهای خود را ذکر کرده بودند.

صاحبان کلوپ شبانه مجبور حفظ ظاهر عمومی باشگاههای خود هستند. وب سایت اگوستا به نقل از صاحبان باشگاه می‌گوید: «ما به خصوص از همه مهمانان بیش از ۲۵ نفر استقبال می‌کنیم.»

 در عین حال به محض اتهام تبعیض نژادپرستانه علیه باشگاهی به نام پرووینگ، صاحبان باشگاه داشتن سیاست‌نژاد پرستی را رد می‌کنند. وکیل باشگاه می‌گوید که با استناد به فیلم دوربینهای مدار بسته می‌توان ثابت کرد که میهمانان از تمام طبقات اجتماعی هستند و همه از شرایط یکسان برخوردارند. اما این فیلم در دادگاه به دلیل قوانین حفاظت از اطلاعات همیشه پذیرفتنی نیست. وکیل باشگاه درخواست تجدید نظر دارد و پیشنهاد داده که صاحبان باشگاه باید از کارت شناسایی مهمانان خود کپی داشته باشند، به منظور اثبات «سیاه و سفید» بودن میهمانان در دادگاه و اثبات اجازه دادن ورود سیاه پوستان به باشگاه‌ها. اما اغلب صاحبان باشگاه عقیده دارند این ایده بیش از حد گران است!

قانون متعادل کننده

ساندرا، سرپرست مدیر اجرایی هتل آلمانی و رییس انجمن دادخواهی رستوران‌های مستقل می‌گوید: «سیاست کنترل درب، بین تاکتیک‌های بازاریابی، انتخاب از مهمانان، و مرزهایی که قانون این انتخاب را محدود کرده، تعادل برقرار کرده است.»

پرونده‌های حقوقی تبعیض به خارجی‌ها محدود نمی‌شود. وکیل یک باشگاه در مونیخ در سال ۲۰۱۰ گفت شکایتی از اجازه ندادن ورود داشته است که به شاکی گفته شده بدلیل کافی بوذن مردان داخل باشگاه اجازه ورود ندارد. که نهایتا این پرونده در خارج از دادگاه حل و فصل شد.

در ایالات متحده و انگلستان، در موارد تبعیض حتی تا پنج مرتبه به شاکی غرامت پرداخت شده است. ولی در آلمان اغلب شاکی‌ها ستاره دار شده‌اند. مراد از آن زمان به بعد به یک آدم خانه نشین تبدیل شده است. پس از آن بار‌ها و بار‌ها از درب کلوب‌های شبانه طرد شده است، او می‌گوید: «احساس بیرون رفتن در او تمام شده است و از سوی دیگر، برای همیشه درخانه ماندن دردناک است.»

شهر هانوفر از آن زمان تصمیم گرفته تا با موضوع سیاست‌های تبعیض آمیز، جلسات داوری و می‌زهای گردهایی با شهردار برگزار کند. و اقداماتی از جمله تماس پلیس با صاحبان باشگاه و کمپین خدمات عمومی به نام «هانوفر باز است» را انجام داده است.

این موارد حداقل یک تاثیر به صاحبان کلوپ شبانه دارد، اینکه هانوفر تبدیل به شهر ضد تبعیض شده است. کمیسر گون‌تر برنادت رییس پلیس هانوفر می‌گوید: هیچ کس جرات ندارد چیزی شبیه به این به زبان آورد که «هیچ خارجی امشب راه ندارد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6049726 Viagra Online