Saturday, 18 July 2015
05 July 2020
معاون نخست وزیر سوریه

«بشار اسد آماده پذیرش آتش‌بس است»

2013 September 20

خبر/ رادیو کوچه

معاون نخست وزیر سوریه گفته است که هیچ‌یک از دو طرف درگیر در جنگ داخلی آن کشور توانایی برنده شدن در این درگیری را ندارد و در حالیکه این جنگ دو سال است که ادامه دارد و بیش از یکصد هزار کشته برجای گذاشته است. حکومت آماده است آتش‌بس را بپذیرد.

روزنامه «گاردین»، چاپ بریتانیا، در شماره روز ٢٠ سپتامبر، متن مصاحبه با «قدری جمیل»، معاون نخست وزیر سوریه را منتشر کرده که گفته است جنگ بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح به بن‌بست رسیده و حکومت آماده است آتش‌بس در این جنگ را قبول کند.

 «قدری جمیل» افزوده است: «نه مخالفان مسلح و نه دولت اسد ظرفیت شکست دادن طرف دیگر را ندارند. در همین حال اقتصاد سوریه نیز حدود ١٠٠ میلیارد دلار طی دو سال دچار زیان شده است».

jamil baik

به گفته وی، «بشار اسد»، رییس جمهوری، در اجلاس بین‌المللی سوریه – موسوم به ژنو -٢ – پیشنهاد خواهد کرد که بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح آتش‌بس برقرار شود. این اجلاس طرح مشترک آمریکا و روسیه است و قرار است با شرکت قدرت‌های جهانی و کشورهای منطقه‌ای تاثیرگذار بر بحران سوریه در ژنو برگزار شود اما هنوز تاریخ مشخصی برای آن تعیین نشده است.

به گفته معاون نخست وزیر سوریه، در صورت برقراری آتش‌بس، لازم است نیروهای بین‌المللی پاسدار صلح از کشورهای بی‌طرف بر حفظ این آتش‌بس نظارت کنند. برقراری آتش‌بس زمینه مذاکره برای حل نهایی بحران را فراهم خواهد کرد.

سخنان «قدری جمیل» با موضع اعلام شده حکومت سوریه در مورد عزم به شکست مخالفان مسلح و ادامه حکومت «بشار اسد» همسو نیست اما با توجه به موقعیت خاص آقای «جمیل»، به ویژه ارتباط نزدیک با دولت روسیه، نظرات او معمولا با اهمیت تلقی شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    در سال پنجاه و هفت وقتی دوستان از فرماندار نظامی و احتمال برنده شدن دولت از ماجرا میگفتند جواب من این بود که وقتی سرباز حسن خبر تیر خوردن برادر و یا خواهرش را بشنود دستش روی ماشه دوچار لرزش میشود و نهایتن این تمرد روحی به درجات بالا خواهد کشید و همین هم شد . اینک در سوریه هر دو طرف دولت و نیروهای اپوزیسیون متوجه بعد دیگری شده اند که بمانند خودشان نیست و برای نیل به هدف هر وسیله ای را مجاز میداند و متاسفانه مورد حمایت چند کشور که خودشان تا گلو در غرقاب دیکتاتوری ونفی آزادی فرو رفته اند هستند. من فکر میکنم بشار اسد با تمام سبعیت و آدم کشیش بالاخره انسانی است که لحضاتی بفکر فرو میرود و همین طور طرفهای مخالف و این گروه های جهادی و طالبان و القاده هستند که قبل هر چیز شستشوی مغزی شده و هدفی جز بر پائی حکومت دینی ندارند. لذا تصورم بر این است که شاید تا قبل از چیرگی بیشتر این واپس گرایان خود به حفظ سوریه بر خیزند. شاید؟؟!!