Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
جهت تسهیل صلح در افغانستان

«نفر شماره ٢ القاعدە از زندان آزاد شد»

2013 September 21

خبر/ رادیو کوچه

مقام‌های پاکستانی اعلام کردند، «ملا عبدالغنی برادر» فرد شماره دو گروه طالبان را جهت تسهیل بیشتر روند صلح دولت افغانستان از زندان آزاد کرده‌اند.

خبرگزاری «فرانسه» روز شنبه بیست و یکم سپتامبر گزارش کرده است که مقام‌های پاکستانی خبر آزادی ملا غنی برادر را تایید کرده‌اند.

روز گذشته وزارت امور خارجه پاکستان در یک اعلامیه کوتاه خبری گفت که «ملا عبدالغنی برادر» که پیش از این فرد شماره دو طالبان افغانستان بوده است، فردا (شنبه) از زندان آزاد خواهد شد.

مقام های دولت افغانستان هم از رهایی «ملا عبدالغنی برادر» از زندان‌های پاکستان استقبال کرده‌اند. پیشتر «ایمل فیضی»، سخنگوی «حامد کرزی» رییس جمهوری افغانستان به خبرگزاری «فرانسه» گفته که آزادی «ملا عبدالغنی برادر» به روند صلح دولت افغانستان تاثیر خواهد کرد.

mullah_ghani_baradar

این عضو گروه طالبان از سه سال و نیم به این طرف در زندان‌های پاکستان، عمدتن در زندانی در کراچی در جنوب این کشور، نگهداری می‌شد.

«ملا عبدالغنی برادر» که یکی از چهار موسس اصلی جنبش طالبان در سال ۱۹۹۴ بوده است، در سال ۲۰۱۰ در شهر کراچی پاکستان بازداشت شد.

مقامات افغان گفته‌اند او پیش از بازداشت در حال مذاکره مخفیانه با دولت افغانستان بوده و پاکستان برای تخریب جریان صلح و یا کنترل آن اقدام به بازداشت او کرد.

هنوز مشخص نیست که «ملا عبدالغنی برادر» پس از آزادی کجا خواهد رفت و یا چه کار خواهد کرد.

افغانستان خواستار بازگشت او شده است اما منابع پاکستانی گفته‌اند که او احتمالن به کشور سوم نظیر عربستان سعودی و یا ترکیه فرستاده خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,