Saturday, 18 July 2015
17 May 2021
در پاسخ به یک استفتا

«آیت‌اله سیستانی ختنه دختران را حرام ندانست»

2013 September 22

خبر / رادیو کوچه

«آیت‌اله علی سیستانی» مرجع تقلید شیعه ساکن نجف در پاسخ به استفتایی درباره مساله ختنه دختران که مردادماه گذشته انجام شد، این امر را از نظر شرعی حرام ندانست.

«وب‌سایت شفقنا» پایگاه بین‌المللی هم‌کاری‌های خبری شیعه، متن استفتا و پاسخ به آن را به این صورت منتشر کرده است: «در برخی نقاط جهان، عمل ختنه دختران مرسوم است. آیا این عمل وجه شرعی دارد؟ برخی جوامع پزشکی معتقدند در اثر این عمل به  زن لطمه جسمی یا روحی وارد می‌شود و یا احتمال خطر برای آن متصور است، در این صورت حکم چیست؟ آیا اجبار زن به ختنه  جایز است و ولی دختر می‌تواند او را وادار به این عمل کند؟».

آیت‌اله سیستانی در پاسخ نوشته است: «بسمه تعالی، حرام نیست».

sistanii2

ختنه دختران یکی از اعمالی است که به دلیل پیامدهای منفی بهداشتی و روانی آن بر روی قربانیان، به ناقص‌سازی زنان تعبیر شده و گروه‌های مدافع حقوق بشر در سراسر جهان تلاش دارند تا مانع ادامه یافتن این سنت که هم‌اکنون در بسیاری از کشورهای آفریقایی، کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، بخش‌هایی از ایران و برخی نقاط دیگر دنیا رواج دارد، شوند.

ختنه زنان در بسیاری از نقاط دنیا ممنوع بوده و مرتکبین آن مشمول مجازات می‌شوند.

در این باره بیشتر بخوانید:

«ختنه زنان، باوری مذهبی یا سنتی ریشه‌دار»«ختنه زنان، باوری مذهبی یا سنتی ریشه‌دار»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۲ Comments


 1. right man
  1

  متن مشروح و دقیق فتوای ایشان به این شرح است.
  بسم الله الرحمن الرحیم
  مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سیستانی مد ظله
  سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
  بعضی می گویند ختنه دختر سنت اسلامی است و شایسته می باشد والدین آن را اجرا نمایند ، و برخی دیگر می گویند این کار به دختر آسیب می رساند و باید از آن اجتناب نمود ، نظر شما چیست ؟ .

  بسم الله الرحمن الرحیم
  اگر منظور از ختنه دختر بریدن پوسته عضو جنسی زن(خروسه) باشد، صحیح آنست که این کار سنت شرعی نیست، بلکه در صورتی که به دختر آسیب برساند حرام می باشد . و اما قطع خود عضو جنسی زن و یا قطع قسمتی از آن به یقین جنایتی در حق دختر محسوب می شود و برای والدین هیچگونه مجوّزی در اقدام به آن وجود ندارد . و الله العالم .


 2. احسان
  2

  فتوای دقیق آیت الله سیستانی در مورد ختنه زنان
  اگر منظور از ختنه دختر بریدن پوسته عضو جنسی زن(خروسه) باشد، صحیح آنست که این کار سنت شرعی نیست، بلکه در صورتی که به دختر آسیب برساند حرام می باشد . و اما قطع خود عضو جنسی زن و یا قطع قسمتی از آن به یقین جنایتی در حق دختر محسوب می شود و برای والدین هیچگونه مجوّزی در اقدام به آن وجود ندارد . و الله العالم