Saturday, 18 July 2015
04 December 2020
نخستین نتیجه تخمینی شمارش آرا

«حزب دموکرات مسیحی پیشتاز انتخابات سراسری آلمان»

2013 September 23

خبر/ رادیو کوچه

حزب دموکرات مسیحی به رهبری صدراعظم آنگلا مرکل پیشتاز انتخابات سراسری این کشور است، اما احتمالا نمی تواند ائتلاف مورد نظر خود را تشکیل دهد.

نخستین نتیجه تخمینی شمارش آرا تا ساعت پایانی روز یک‌شنبه بیست و دوم سپتامبر نشان می‌دهد که حزب دمکرات مسیحی  به رهبری آنگلا مرکل پیروز انتخابات پارلمانی آلمان در سال ۲۰۱۳ است. این حزب به همراه «حزب خواهر» خود یعنی حزب سوسیال مسیحی در ایالت بایرن مجموعن حدود ۴۲ درصد از آرا را به خود اختصاص دادند.

حزب سوسیال دمکرات آلمان که با «پراشتاین بروک» به عنوان نامزد این حزب برای تصدی مقام صدراعظمی در این انتخابات شرکت کرده بود، توانست حدود ۲۶ درصد آرا را کسب کند.

merkel

حزب سبزها که در دوران رقابت‌های انتخاباتی گفته بود مایل به ائتلاف با سوسیال دمکرات‌هاست در انتخابات ۲۰۱۳ توانست ۸ تا ۱۰ درصد آرا را بدست آورد.

حزب دمکرات آزاد لیبرال که در چهار سال گذشته در ائتلاف حاکم حضور داشته توانست تنها ۴ تا ۵ درصد آرا را بدست آورد. درصورتی که حزب لیبرال در پارلمان آلمان حضور نداشته باشد، باید منتظر دولت ائتلافی جدیدی در برلین بود.

حزب چپ آلمان نیز با ۹ درصد آرا بار دیگر در پارلمان فدرال آلمان حضور خواهد داشت. گرچه حزب چپ آلمان در برخی ایالت‌های آلمان با دیگر احزاب، در دولت‌های ایالتی‌ همکاری می‌کند، اما در سطح کشوری (فدرال) هیچ یک از احزاب مهم مایل به ائتلاف با حزب چپ نیست.

حزب «آلترناتیو برای آلمان» نیز توانست ۴ تا ۵ درصد آرا را از آن خود کند. این حزب خواهان پایان دادن به واحد پول مشترک یورو در اروپا است.

حزب «دزدان دریایی» نیز با ۵/ ۲ درصد آرا از حضور در پارلمان آلمان باز ماند.

ارقام و اعداد هنوز قطعی نیستند و باید در ساعت‌های آتی در انتظار نتایج دقیق‌تر بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,