Saturday, 18 July 2015
20 March 2023

«مناظره سه کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان»

2009 August 17

C3A4FFCD-9497-47CB-80BF-EECECFD934B3_mw800_mh600

حامد کرزی در نخستین مناظره تلویزیونی با اشرف غنی احمدزی و رمضان بشردوست شرکت کرده است.این مناظره در تلویزیون ملی برگزار شده و به طور مستقیم این از تلویزیون پخش می شود.

پیش از این اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله در تلویزیون خصوصی طلوع شرکت کرده بودند. قرار بود آقای کرزی هم در این مناظره شرکت کند، اما ستاد انتخاباتی آقای کرزی اعلام کرد به دلیل «پوشش منفی» اخبار این تلویزیون، آقای کرزی در این مناظره شرکت نمی کند.

در مناظره تلویزیون ملی آقای عبدالله حضور ندارد. پیش از این آقای عبدالله و آقای احمدزی بارها آقای کرزی را به مناظره خواسته بودند.

آقای کرزی در این مناظره بر روابط نیک با کشورهای خارجی، از جمله پاکستان و آمریکا تاکید کرد.

آقای کرزی که در این مناظره، که با دو وزیر پیشین حکومت خود شرکت کرده است، با انتقادهای جدی آقای احمدزی و آقای بشردوست مواجه شد.

فساد اداری مهمترین موضوع انتقادهای این دو رقیب آقای کرزی در این مناظره بود. آقای بشردوست حقوق نابرابر کارمندان دولت و قانون شکنی کارمندان دولت را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

آقای کرزی گفتگو با طالبان را برای تامین امنیت و برقراری صلح در کشور از برنامه‌هایش عنوان کرد. او گفت اگر او در انتخابات برنده شود، اجلاس بزرگ افغانها (لویه جرگه) را فراخواهد خواند.

اما آقای بشردوست امکان گفتگو با طالبان را زیر سوال برد. به گفته او، طالبان دعوت به گفتگو را نخواهند پذیرفت.

او همچنین مساله امنیت را تنها یک مساله داخلی ندانست. به گفته او، خارجی‌ها هم در این مورد مقصرند. آقای بشردوست «مداخله» خارجی‌ها را یکی از عوامل ناامنی در کشور خواند. آقای احمدزی «عدم برنامه ریزی درست» در زمینه امنیت را از عوامل ادامه ناامنی در کشور دانست. آقای احمدزی گفت ده میلیارد دلار برای تقویت پلیس به مصرف رسیده است، اما هنوز پلیس کشور توانایی تامین امنیت کابل، پایتخت، را ندارد.

آقای کرزی از کارنامه‌های اقتصادی‌اش در چند سال اخیر دفاع کرد و گفت در این سال‌ها درآمد ملی افزایش یافته و میزان ذخیره ارزی در بانک مرکزی بیشتر شده است. اما رقبای آقای کرزی برنامه‌های اقتصادی در هفت سال گذشته را نیز زیر سوال بردند.

اشرف غنی احمدزی گفت دولت آقای کرزی هنوز تعریف مشخصی از بازار آزاد ندارد و این مساله در قوانین هم مشخص نیست و درنتیجه سبب هرج و مرج در بازار شده است.

رمضان بشردوست هم سیاست‌های اقتصادی آقای کرزی را زیر سوال برد و آن‌ را اقتصاد مافیایی خواند. در جریان برنامه و هنگامی که مجری اعلام کرد که زمان مناظره بیشتر خواهد شد، آقای کرزی برای ادای نماز خواستار تنفس و قطع برنامه مناظره شد و اعلام کرد که پس از ادای نماز به جلسه باز می‌گردد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»