Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
به درخواست رییس قوه قضاییه

«رهبر جمهوری اسلامی هشتاد تن از ‘محکومان امنیتی’ را عفو کرد»

2013 September 23

خبر / رادیو کوچه

«غلامحسین محسنی‌اژه‌ای» سخن‌گوی قوه‌ قضاییه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه یکم مهرماه در پنجاه‌ودومین نشست خود با خبرنگاران رسانه‌ها، گفت که رهبر جمهوری اسلامی با درخواست عفو هشتاد «محکوم امنیتی» که به درخواست رییس قوه قضاییه صورت گرفت، موافقت کرده است.

«زندانی امنیتی» نامی است که به صورت معمول در ایران، شامل زندانیان سیاسی و عقیدتی نیز می‌شود.

به گزارش «خبرگزاری فارس»، محسنی اژه‌ای گفت: «تعدادی از محکومین امنیتی دادگاه انقلاب تهران برای عفو توسط رییس قوه قضاییه مورد بررسی قرار گرفتند و درخواست عفو آن‌ها به رهبر معظم انقلاب ارائه شد که مقام معظم رهبری نیز با عفو هشتاد نفر از این محکومین موافقت کردند».

khamenei

اژه‌ای تاکید کرد: تعدادی از این هشتاد نفر از محکومین فتنه ٨٨ هستند و تعدادی دیگر نیز مربوط به جرایم امنیتی دیگر می‌شوند.

«فتنه» نیز در ادبیات مسوولان جمهوری اسلامی، به حوادث پس از انتخابات‌ ریاست جمهوری بحث‌برانگیز سال ١٣٨٨ اطلاق می‌شود که در پی آن، ده‌ها تن از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر با احکام زندان روبه‌رو شدند.

سخن‌گوی قوه قضاییه با اشاره به این‌که عفو می‌تواند شامل بخشیده شدن تمام یا قسمتی از مجازات محکومین باشد، گفت: «تعدادی از این هشتاد نفر به طور کامل عفو شده‌اند، برخی از آن‌ها دارای محکومیت حبس نبوده و سایر مجازات‌های آن‌ها مشمول عفو شده است و تعدادی نیز تنها بخشی از محکومیت‌شان مورد عفو قرار گرفته است».

وی تاکید کرد: «عفو محکومین جرایم امنیتی و برخی از محکومین فتنه ٨٨ در سال‌های ٩٠ و ٩١ نیز اجرا شده بود. حتی در اردیبهشت سال ٩٢ نیز تعدادی از این محکومین مورد عفو قرار گرفته بودند».

بیشتر بخوانید:

«منتظر آزادی زندانیان سیاسی دیگری نباشید»«منتظر آزادی زندانیان سیاسی دیگری نباشید»

«تعدادی  از زندانیان سیاسی در ایران آزاد شدند»«تعدادی از زندانیان سیاسی در ایران آزاد شدند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,