Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
دایره‌ی شکسته

«در مواجهه با یک گروه»

2013 September 24

مهشب­تاجیک/رادیو کوچه

اقلیت‌های جنسی واژه­ای به نسبت تازه است که در ادامه‌ی استفاده از اصطلاحاتی مانند اقلیت‌های قومی، مذهبی و نژادی مورد استفاده قرار گرفت. به همین نسبت که استفاده‌ی از این واژه تازه است، مشکلات و رنج‌هایی که اقلیت‌های جنسی با آن دست به گریبان بوده‌اند، سالیان طولانی است که وجود دارد و همچنان نیز به قوت خود باقی است. گاهی رفتارهایی به صورت عمومی در یک جامعه تعریف می‌شود که مورد تایید اکثریت واقع شده و به همین صورت حالت نرمال پیدا می‌کند. افرادی هستند که به رفتارهایی خارج از عرف عمومی متمایل هستند. زمانی که جامعه خواست‌های آنان را مورد سرکوب و نفی قرار می‌دهد باعث می‌شود که این افراد احساس کنند که در حق آنان ظلم می‌شود و از حقوق اولیه‌ی خود محروم هستند. آن‌هایی که محرومیت از حقوق اولیه‌ی خود را ناعادلانه می‌بینند به چندین دسته تقسیم می‌شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ax 1

عده‌ای بنا به خصلت‌ها و رفتارهای فردی خود به انتظار تحولات و جریانات جامعه می‌نشینند و تا با گذر زمان شرایط برای احقاق حقوقشان به دست بیاید. گروهی دیگر هم برای احقاق حقوق فردی خود به مبارزه برمی‌خیزند. این ابراز وجودها و تلاش برای دستیافت به آن لزومن با کنش‌های سیاسی و بیرونی همراه نیست. گاهی آن‌ها کنار یکدیگر جمع می‌شوند، با یکدیگر ارتباط می‌گیرند و سعی می‌کنند مختصات اخلاق اجتماعی را که در عرف حقوق آنان را زایل کرده است به صورت نرم تغییر دهند.

اقلیت‌های چه جنسی، چه مذهبی و چه قومی وقتی که تبدیل به یک تشکل می‌شود و سازماندهی پیدا می‌کند، تبدیل به یک موضوع اجتماعی و سیاسی می‌شود. اقلیت‌ها به طور عمومی در این سطوح به گروه‌هایی گفته می‌شود که حقوق فردی و اجتماعی آنان با تبعیضات مواجه است و نمی‌توانند مانند مابقی جامعه که در اکثریت قرار گرفته‌اند، به نیازها و خواست‌های مشروع خود برسند. در اقلیت واقع شدن به این مفهوم نیست که این گروه تعداد بسیار کمی از افراد اجتماع را تشکیل می‌دهند بلکه بدین معناست که نمی‌توانند به خواست‌های خود بر اساس مشی فکری و زیستی‌شان دست پیدا کنند و سرکوب می‌شوند. به طور مثال در کشور ما افراد با گرایش مذهبی سنی و یا افرادی که زبان‌های مخصوص به قوم خود را دارند درصد کمی را تشکیل نمی‌دهند اما در اقلیت واقع شده‌اند و باید برای دست یافتن به نیازهای خود مبارزه کنند. در واقع اقلیت به مفهوم عدم تعادل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی در یک جامعه است که باعث می‌شود همه‌ی افراد آن کشور نتوانند به حقوق خود دست پیدا کنند و محرومیت‌ها و تبعیض‌های تحمیل شده بر همین موضوع دلالت دارد.

اقلیت‌ها همیشه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. شرایطی که به آنان تحمیل می‌شود باعث می‌شود که فاقد هرگونه قدرت مانوری باشند و اگر هم بخواهند که به حقوق خود دست پیدا کنند به عنوان مخل نظم اجتماعی با آنان برخورد می‌شود. اقلیت‌ها در بازهی از زمان‌ها حتا جرات ابراز وجود و شناساندن هویت خود را نیز ندارند. به این دلیل که گاهی باید برای ابراز شیوه‌ی زیست خود بهای گزافی را بپردازند.

ax2

 این افراد تحت ستم گاهی بر اساس منافع مشترک کنار یکدیگر جمع شده و از حالت فردی به گروهی از این افراد تبدیل می‌شوند که سعی می‌کنند بر پایه‌ی منافع و خواست‌های مشترک خود، با تشکل‌ها و پیمان‌ها خط‌مشی‌ای برای خود تشکیل بدهند تا به این وسیله­ خود را در معرض دید اکثریت قرار دهند. اقلیت‌ها، به خصوص اقلیت‌هایی که وجود و زیست‌شان به طورکلی با نفی مواجه می‌شود گاهی در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و در نتیجه در سایه‌ی این اتحاد به قدرتی دست پیدا می‌کنند که اگرچه در ابتدا حالتی سمبلیک دارد ولی به مرور زمان به اثبات وجود گروهی می‌انجامد که برای زیست ابتدایی نیاز دارند که یک اقلیت متشکل را تشکیل بدهند که از حداقل اهداف و برنامه‌ها برخوردار باشد. اقلیت‌های مذهبی و قومی هم در بیشتر اوقات با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و برای بنیادی‌ترین نیازهایشان که زبان و خط مخصوص به خودشان است باید مبارزه کنند. اقلیت‌های جنسی نیز زیست‌شان به طور کامل در خطر است. این ابراز وجودهای اولیه به طور حتم همیشه با شناخت و پذیرش اکثریت همراه نمی‌شود و در موارد بسیاری حتا این گروه‌ها را مورد ستم مضاعف، نفی و خشونت صد چندان قرار می‌دهد اما تنها وسیله­ای است که برای اثبات حقانیت و ابراز وجود به آن نیاز دارند. اکثریت غالب در بسیاری از موارد از پذیرش حقوق اقلیت سرباز می‌زند و حتا از اعتبار بخشیدن به حقوق اقلیتی آنان نیز امتناع می‌کند ولی واقعیت این است که این مسیرها باید پیموده شود تا بتوان شرایطی فراهم کرد که اقلیت و اکثریت برای نیازها و زیست روزمره احتیاجی به مبارزه و اثبات حقانیت دایم نداشته باشند.

برنامه‌های دیگر دایره‌ی شکسته را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,