Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
ورزش افغانستان

«سهم جوانان افغان در میادین بین‌المللی»

2013 September 24

 الهه ساحل/ رادیو کوچه/  بخش افغانستان

بعداز سقوط رژیم طالبان و در این یک دهه ورزش افغانستان روند رو به رشدی را پیموده و تا کنون با سرعت بالایی این راه را ادامه داده است. در یک دهه گذشته حضور در میادین بین‌المللی برای جوانان افغان تجربه تازه‌ای به حساب می‌رفت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 حضور در میادین، کسب مدال، مبارزه برای سربلندی پرچم همه و همه برای جوانان افغان تازه گی خاصی دارد. دست آورد ورزش افغانستان دراین یک دهه ایجاد حداقل چهل فدراسیون دررشته‌های مختلف ورزشی می‌باشد. که این همه توانسته است بر توجه و علاقمندی جوانان به ورزش مهم و اساسی باشد.

شاید دراین سال‌ها همه فدراسیون‌های موجود کسب افتخار نکرده باشند اما بیشترین افتخارات ورزشی را ورزش‌های رزمی در کشور بدست آورده‌اند.

DSC_0148

در این میان می‌توان از افتخارات حسین رضایی در رشته کاراته یاد کرد. که به گفته خودش او در سال ۱۳۸۳ برای اولین بار مدال طلایی کاراته افغانستان را از مسابقات جنوب آسیایی در این رشته به دست آورده است.

حسین رضایی از نوجوانی در سال ۱۳۷۰ در زمان مهاجرت در کشور ایران به رشته کاراته علاقمند شده و با تشویق خانواده‌اش برای پیروز و مبارزه درمیادین ورزشی تلاش‌های زیادی کرده است. اما حالا او شش ماهی می‌شود که تمرینات‌اش را ادامه نمی‌دهد آقای رضایی می‌گوید دولت از ورزش کاران حمایت نمی‌کند.

چند لحظه‌ای پای صحبت‌های این ورزش کار هراتی نشستم. در ابتدا از او پرسیدم که در چه میادینی به مبارزه رفته است و چه مقام‌هایی را کسب کرده است؟

ـمن در میادین زیادی به مسابقه دعوت شده‌ام و اگر قرار باشد در مورد مقام‌های خودم صحبت کنم. مقام‌های زیادی را کسب کرده‌ام. مسابقات ولایتی و ملی و حتا بین المللی و مدال‌های مختلفی رابرای کشورم به دست آورده‌ام.

DSC_0153

عمده‌ترین مشکل در برابر ورزش و ورزش کاران ولایت هرات چه است؟

ـ بزرگ‌ترین مشکل همه ورزش کاران در کشور مشکل اقتصادی است. زیرا هیچ گونه حمایتی از ورزش کاران صورت نمی‌گیرد

دولت چه نقشی در ایجاد فضا برای حضور جوانان در میادین ورزشی دارد؟

ـ دولت باید به ورزشکاران بهای بیشتری بدهد نه اینکه خود ورزشکار تلاش کند و با هزینه خود به میادین راه پیدا کند و آن‌گاه دولت از او مدال خواسته باشد. دولت باید همکاری کند.

به نظر شما دولت باید چه راه کاری را روی دست بگیرد؟

ـبه نظر من دولت باید برای ورزش کاران سهمیه در نظربگیرد. و کسانی را که حداقل مدال آور هستند را حمایت کند. مانند سایر کشور‌ها که برای ورزشکاران خود همه زمینه‌ها را فرهم می‌کنند. یک ورزشکار برای یک مسابقه ماه‌ها تلاش می‌کند و تمام فکر خود را متمرکز ورزش می‌کند اگر حمایت مالی نشود خوب ضربه سنگینی را متحمل شده است.

DSC_0154

چه امید و خوش بینی دارید نسبت به آینده کاراته در ولایت هرات است؟

ـدر این رشته‌ای که من در آن کار می‌کنم رشته کاراته شوتوکا است. رشته بسیار خوبی است. این رشته جهانی است و در سال ۲۰۱۶ المپیکی هم می‌شود. در افغانستان ورزشکاران خوبی هم داریم که دراین زمینه تلاش می‌کنند. اگر دولت کمی حمایت کند. آینده خوبی در برابر ورزشکاران این رشته قرار خواهد گرفت.

از برنامه‌های خودت برای ما بگو ازاینکه شش ماه است در میادین داخلی دیده نشده‌ای از تصمیم‌ات برای آینده بگو؟

ـ یقینن از ورزش کنار می‌روم. برای دولت افغانستان اصلا مهم نیست که من به عنوان ورزشکار باشم یا نباشم برای دولت همین مهم است که در میادین یک ورزشکار معمولی هم بیاید و حضور پیدا کند خواه مدال بیاورد و خواه نه. اما تلاش می‌کنم با تربیت نسل نو جانشینی برای خود داشته باشم فعلن که مسایل اقتصادی مرا وا می‌دارد که از میادین کنار بروم.

با تشکر از حسین رضایی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,