Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
باراک اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل

«آمریکا به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست»

2013 September 25

خبر/ رادیو کوچه

رییس جمهوری ایالات متحده، روز سه‌شنبه بیست و چهارم سپتامبر در نخستین روز از نشست مجمع عمومی سازمان ملل، که هیات ایرانی به سرپرستی محمد جواد ظریف حضور داشتند، به پاره‌ای از مسایل بین‌المللی از جمله ایران و سوریه پرداخت.

«باراک اوباما»، در سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد پیدا شدن راه‌حل صلح‌آمیز برای بحران اتمی ایران اظهار امیدواری کرد، اما گفت که آمریکا در جلوگیری از توسعه سلاح‌های اتمی مصمم است.

آقای «اوباما» از آنچه که «روش معتدلانه‌تر» دولت جدید ایران خواند استقبال کرد و  خواستار از  بین رفتن بن‌بست بوجود آمده در مناقشه هسته‌ای ایران شد.

رییس جمهور آمریکا افزود در حالیکه «تلاش ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و  مناقشه عربی- اسراییلی، علت همه مشکلات منطقه نیستند، اما منشا بی‌ثباتی عمده برای مدت مدیدی بوده‌اند و حل آنها می‌تواند مبنایی برای یک صلح فراگیرتری باشد.»

obama

 «اوباما» تصریح کرد: «ایالات متحده و ایران از هنگام انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ از یکدیگر دور بوده‌اند. این بی‌اعتمادی ریشه‌های عمیقی دارد. ایرانی‌ها از مدت‌های مدید از تاریخ مداخله ایالات متحده در امور داخلی‌شان گلایه دارند و نقش آمریکا در سرنگونی دولت ایران در دوره جنگ سرد.»

«اوباما» افزود: «از طرف دیگر آمریکایی‌ها می‌بینند که  دولت ایران ایالات متحده را دشمن خوانده، و به طور مستقیم یا به طور نیابتی، آمریکایی‌ها را به گروگان گرفته، سربازان و شهروندان آمریکایی را کشته و متحد ما اسرائیل را تهدید به نابودی کرده است.»

رییس جمهوری ایالات متحده همچنین گفت: «گمان نمی‌کنم بر این تاریخ دشوار یک شبه بتوان فائق آمد، سوء ظن عمیقن ریشه دوانده است است. اما من گمان می‌کنم که اگر ما بتوانیم این مسئله برنامه هسته‌ای ایران را حل کنیم، آنگاه ما می‌توانیم گامی بلند در راهی دراز برای رابطه‌ای متفاوت برداریم که بر منافع و احترام متقابل استوار است.»

اوباما در سخنرانی خود گفت: «از هنگامی که به ریاست جمهوری رسیدم، در نامه‌هایی به رهبر عالی (ایران) تصریح کردیم و  به تازگی به رییس جمهور روحانی، که آمریکا ترجیح می‌دهد تا نگرانی‌هایمان درباره برنامه ایران به طور مسالمت‌آمیز حل‌وفصل شود، در عین حال تصریح کردم که ما  مصمم هستیم که آنها را از ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای باز داریم، ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم و به حق مردم ایران برای دسترسی به انرژی مسالمت‌آمیز هسته‌ای احترام می‌گذاریم. در عوض ما مصر هستیم که دولت ایران به  مسئولیت‌های خود تحت پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل عمل کند».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,