Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
یک نوشیدنی احتمالن معجزه‌گر

«افسانه‌خانه / آب سیب، هویج، چغندر»

2013 September 25

افسانه هژبری / رادیو کوچه

afsaneh@radiokoocheh.mail

روایت است که مخلوط آب چغندر، هویج و سیب، وقتی‌ که به روشی که الان توضیح میدم تهیه و مصرف بشه، برای سلامتی معجزه‌ها میکنه.  حتما خودتون هم شنیده‌اید که اساسن به نام «نوشابه معجزه‌کننده» مشهوره این مخلوط. گفتم حالا که همه راجع بهش حرف میزنند و پست می‌کنند، چرا ما  در افسانه‌خانه عقب بمونیم؟ البته من یک نکته‌ای هم در باره این نوشیدنی در انتها خواهم آورد که کمتر بهش اشاره شده. فعلا بریم بر سر فایده‌های اجزای این ترکیب.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مجموعه این دو نوع سبزی‌جات چغندر، هویج  و میوه، سیب سرشار از انواع ویتامین، مواد معدنی، مواد سم‌زدا و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن هستند که برای حفظ سلامتی و حتا پیش‌گیری از یک سری بیماری‌های رایج و خطرناک بسیار مفید تشخیص داده شده‌اند. به‌طور مثال، و بطور خیلی‌ خلاصه، بر اساس منابع معتبر (و نیمه معتبر) زیادی، چغندر سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های متفاوت و همچنین ویتامین سی‌ و مواد ضد التهاب طبیعی‌ هست که به بدن کمک میکنه از طرفی‌ از شر سموم ناخواسته در بدن خلاص بشیم، و هم از بیماری‌هایی مثل سختی رگ‌ها  یا همون تصلب شراین و بیماری‌های قلبی جلوگیری کنه.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

سیب، که خاصیت‌هاش شناخته شده‌تره، هم منبع «فایبر» هست، هم کمک میکنه سطح قند در خون پایین بیاد، حاوی یک نوعی از آنتی‌اکسیدان هست که ممکنه به پایین آوردن خطر سرطان کمک کنه، و خوب کلی‌ ویتامین داره. .هویج هم که درجه اول سرشار از ویتامین «آ» هست که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک میکنه، هم‌چنین حاوی ویتامین «بی‌ ۶» هست  که به بهتر کردن سوخت و ساز بدن، بهبود ساعات خواب و سر حالی کلی کمک میکنه. حالا فکر کنید مجموعه این سه‌ ماده پر خاصیت چه می‌شود و چه میکند!

طرز تهیه و مصرف:ناگفته پیداست برای نوشیدن این معجون، باید این سه‌ ماده رو در آب‌میوه گیری بریزید و آب بگیرید، اما بری اینکار چند نکته وجود داره که همه‌ی منابعی که خوردن این مخلوط رو توصیه می‌کنند، روشون تاکید کرده‌اند پس ما هم تکرار می‌کنیم.

+از چغندر، هویج و سیب “آلی‌” استفاده کنید (تا جایی‌ که امکان داره)

+برای یک لیوان آب، یا یک وعده: یک سیب، یک چغندر، و دو هویج متوسط لازم دارید

+هر سه‌ رو با برس و آب زیاد خوب بشویید، اما پوست نگیرید. خورد کرده و در آب‌میوه گیری بریزید

تازه، تازه نوش جان کنید (در یخچال نگذارید) ‌ +

+نوشیدنی‌ رو می‌بایست صبح اول وقت یک ساعت پیش از صرف صبحانه نوشیده بشه، یعنی‌ با شکم خالی. هر روز.

+ بعضی کمی آب  لیمو تازه نیز برای عطر و هضم بهتر اضافه می‌کنند.

20130925_Afsanehkhaneh_miraclejuice2 copy

خوب کم کم میرسیم به اون نکته که گفتم کمتر بهش اشاره شده:  مخلوط آب چغندر، هویج و سیب در عین حال که مشخصن، بسیار بسیار مفیده برای سلامتی‌ کلی‌، خوش‌مزه هم دست بر قضا! اما می‌تونه در افراد مختلف با ویژگی‌ها و حساسیات‌های مختلف اثرات نامطلوبی داشته باشه. به عنوان مثال، هم آب هویج و هم آب چغندر یک مقداری ملین هستند، و ترکیب اون‌ها می‌تونه روی افرادی که معده سوسولی دارند باعث سوهاضمه و یا بد‌تر‌ از اون بشه! مثال دیگر، طبق گفته سایت «سلامتی با طبیعت»،  از اونجایی که آب چغندر پاک‌سازی کبد رو تحریک می‌کنه، خوردن اون برای شخصی‌ که سنگ در مجرای کیسه صفراش داره، میتونه خطر سلامتی جدی و فوری ایجاد کنه.

نکته‌ای که می‌خوام یادآوری کنم خلاصه اینه که این نوشابه بسیار غنی و سنگین هست. اکثرن راجع به فواید اون می‌شنویم اما خوبه به یاد داشته باشیم مثل هر ماده دیگری که در بدنمون می‌ریزیم با دقت و مطالعه و شناخت باید این‌کارو بکنیم – شاید با مقدار اندک شروع کنیم تا مطمئن بشیم برامون ضرری نداره و به اصطلاح بهمون میسازه. امیدوارم که به شما بسازه!

منابع:

Stepin2

My Health list

My Healthy by Nature

برنامه‌های دیگر افسانه‌خانه را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,