Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل

«می‌توان اختلاف ایران و آمریکا را مدیریت کرد»

2013 September 25

خبر/ رادیو کوچه

«حسن روحانی»، رییس جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل نسبت به حل و فصل پرونده اتمی ایران ابراز خوشبینی کرده است و درباره روابط با آمریکا گفت که با در نظر گرفتن شرایطی از جمله عزم سیاسی رهبران و خودداری از دنبال کردن منافع گروه‌های فشار جنگ طلب می توان اختلافات دو کشور را مدیریت کرد.

در این سخنرانی که بامداد روز چهارشنبه سوم مهر به وقت تهران،  انجام شد. وی بارها از صلح سخن گفت و  تصریح کرد که ایران آماده گفت‌وگوهای بدون تاخیر برای شفافیت کامل است.

آقای «روحانی» در سخنرانی خود اشاره کرد که سخنان «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا را که ساعاتی پیش از او ایراد شده بود با دقت دنبال کرده است. گفت: «در صورت عزم سیاسی رهبران آمریکا و خودداری از دنبال کردن منافع گروه های فشار جنگ طلب، می توان به چارچوبی برای مدیریت اختلافات رسید. در این چارچوب موضع برابر، احترام متقابل و اصول مسلم شناخته شده بین المللی باید مبنا باشد، البته در این زمینه انتظار ما از واشنگتن شنیدن صدای واحد است.»

rohani

وی بدون اشاره به ایران که زیر فشار یکی از شدیدترین تحریم های جهانی است گفت که تحریم ها خشنونت آمیزند. هوشمند و غیرهوشمند و یک جانبه و چندجانبه ندارد.

به گفته رییس جمهوری ایران این تحریم‌ها ناقض حقوق مسلم بشری از جمله حق صلح، حق توسعه، حق دسترسی به بهداشت و آموزش و فراتر از همه حق حیات است.

رییس جمهوری ایران در سخنرانی خود گفت که در این سال ها، یک صدای مسلط پیاپی شنیده شده است که گزینه جنگ روی میز است، اما امروز بگذارید در برابر این سخن ناکارآمد و غیرقانونی بگویم صلح در دسترس است.

آقای «روحانی» سپس به نام جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرد که در گام نخست طرح جهان علیه خشونت و افراطی‌گری در دستور کار سازمان ملل متحد قرار گیرد و همه دولت‌ها و سازمان‌های بین المللی و نهاد مدنی  تلاش‌های جدیدی را برای سوق دادن جهان به این سو سامان دهند.

او گفت که باید به جای گزینه ناکارآمد ائتلاف برای جنگ در مناطق مختلف جهان به ائتلاف برای صلح پایدار در سراسر جهان اندیشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,