Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
نخستین تماس‌ با مقامات فرانسوی

«پشت پرده ملاقات حسن روحانی و فرانسوا اولاند»

2013 September 25

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد، نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست.  اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید. این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر می‌شود.

 مقاله وارده/ فرامرز دادرس، کار‌شناس اطلاعاتی – فرانسه

 

قرار است سه شنبه بیست و چهارم سپتامبر ۲۰۱۳، شیخ حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی و فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، دیدار و گفت‌و‌گو کنند. این دیدار به درخواست حسن روحانی برگزارخواهد شد. روحانی موفق می‌شود با فرانسوا اولاند، نخستین مقام بلند پایه کشورهای گروه (۵+۱) دیدار و گفتگو کند.

این دیدار، نخستین دیدار رسمی! یک مقام بلند پایه فرانسوی با یکی از مقام‌های ایران در هشت سال گذشته می‌باشد. نخستین تماس‌های مقامات فرانسوی با سران حکومت اسلامی از هنگام اقامت آیت الله خمینی در فرانسه آغاز شد، این مراودات در سی و چهار سال گذشته بطور آشکار و پنهان برقرار بوده است.

پس از مراسم تنفیذ شیخ حسن روحانی به ریاست جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه‌ای اجازه داد از سران کشور‌های جهان برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، دعوت به عمل آید. دعوت نامه فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، در ماه ژوئیه ۲۰۱۳ به برونو فوشه، سفیر فرانسه در تهران تقدیم شد. ارسال این دعوت نامه در حالی انجام شد که کشور‌های عضو اتحادیه اروپا که فرانسه نیز جزو آنان می‌باشد، تصمیم گرفته بودند که تنها در سطح سفیر در این مراسم شرکت کنند. به گفته یک کار‌شناس روابط ایران و فرانسه، دولت فرانسه نامه تبریک سردی! برای حسن روحانی فرستاد.

شنیده شد که میشل روکارد و دومینیک دو ویل پن، دو نخست وزیر پیشین فرانسه، به تاًسی از جک استراو، وزیر امور خارجه پیشین انگلیس، به دولت خود پیشنهاد کردند که برای تبریک و شرکت در مراسم تعلیف حسن روحانی به تهران مسافرت نمایند. این دو شخصیت فرانسوی پیش‌تر چند بار به ایران سفر کرده‌اند و همواره با استقبال گرم مقامات جمهوری اسلامی روبرو شده‌اند.

پیشنهاد میشل روکارد و دومینیک دو ویل پن، با مخالفت لوران فابیوس، نخست وزیر پیشین و وزیر امور خارجه کنونی فرانسه روبرو شد. چند روز بعد از این پیشنهاد، لوران فابیوس، با علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی در پاریس دیدار کرد. آهنی، این ملاقات را که یک ساعت و نیم به درازا کشید مثبت توصیف کرد. پس از این دیدار لوران فابیوس تلفنی با جواد ظریف وزیر امور خارجه جدید ایران گفتگو کرد. گفته می‌شود در این گفتگوی تلفنی، لوران فابیوس در تبادل نظر‌ها بسیار محتاطانه برخورد کرده است. لوران فابیوس با تجربهتر از آن است که در دام ترفند‌های جمهوری اسلامی گرفتار شود، حتی از پشت تلفن! لازم به یاد آوری است که هنگام مبارزات انتخاباتی اخیر ریاست جمهوری ایران، علی اکبر ولایتی، یکی از کاندیدا‌ها، و مشاور سیاسی آیت الله خامنه‌ای، از سفر پنهانی خود به فرانسه و ملاقات وگفتگو‌های خود با نیکلا سارکوزی رئیس جمهور پیشین فرانسه و نمایندگان او، پرده برداشت.

Rohani_Hollande

در ماه مه ۲۰۱۳، ژان فرانسوا ژیرو، مدیر امور آفریقا و خاورمیانه وزارت امور خارجه فرانسه، در سفری به ایران با علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه وقت ایران ملاقات کرد. در این ملاقات صالحی از ژان فرانسوا ژیرو، پرسیده بود: «چرا فرانسه موضع دشمنی با جمهوری اسلامی را در پیش گرفته است؟» صالحی افزوده بود؛ «آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب هیچ مخالفتی با فرانسه ندارد و حتی گفته است که فرانسه نقش مهمی در پناه دادن به آیت الله خمینی ایفا نموده است.»

جمهوری اسلامی از آغاز کوشیده است که از اختلافات کوچکی که همواره میان فرانسه و آمریکا وجود دارد بسود منافع خود در خاورمیانه و علیه اسرائیل سود جوید. در ماجرای اخیر استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه که منجر به کشته شدن بیش از هزار و چهار صد تن از مردم سوریه شد. فرانسوا اولاند واکنش تند و تهدید آمیز باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به سوریه را جدّی پنداشت، و به طمع دست یابی دوباره به منافع از دست رفته فرانسه در مستعمره پیشین خود، سوریه، طبل جنگ را به صدا در آورد. اولاند، از ارتش فرانسه خواست، طرح یک حمله تنبیهی در سوریه را آماده نماید.

آگاهان نظامی می‌گویند؛ این درخواست اولاند از ستاد ارتش، افسران فرانسوی را شگفت زده نموده است. در طرح‌های نظامی، حمله تنبیهی! جایگاهی ندارد، یک ارتش هنگامی که به مصاف دشمن می‌رود، باید از همه امکانات و تجهیزات خود علیه دشمن استفاده کرده و دشمن را نابود و یا ناگزیر به تسلیم بدون قید و شرط نماید.

پس از واکنش تند روسیه، انگلیس‌ها خود را محترمانه کنار کشیدند و اوباما نیز ناچار شد طرح حمله به سوریه را فعلاً کناربگذارد. در فرانسه آقای اولاند که هنوز کم و بیش بر طبل چنگ می‌کوبد، مورد تمسخر قرار گرفت و منتقدین‌اش وی را به دنباله روی کورکورانه از آمریکا متهم کردند. در نظر سنجی‌ها بیش از شصت و سه در صد مردم فرانسه با شرکت کشورشان در حمله به سوریه مخالفت کردند. در گفتگو‌هایی که میان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و همتای روسی‌اش، سرگئی لاورف، بر سر سوریه انجام شد فرانسه را به بازی نگرفتند. فرانسه برای ابراز وجود، طرحی جداگانه به شورای امنیت فرستاد، این طرح با مخالفت روسیه روبرو شد.

این حرکات از چشم‌های تیزبین دستگاه دیپلوماسی جمهوری اسلامی دور نمانده است. فرانسوا اولاند که در یک سال گذشته ریاست جمهوری خود، با مشکلات فراوانی روبرو بوده است، برای برون رفت از این اشتباه بزرگ در سیاست خارجی خود، نیاز به یک واسطه معتبر درسوریه دارد، فرانسه بطور سنتی نمی‌تواند زیاد به روسیه نزدیک شود.

در باره آینده سوریه، یکی از راه‌هایی که در پیش روی فرانسوا اولاند، باقی مانده است، نزدیکی به جمهوری اسلامی می‌باشد. بی‌دلیل نیست که شیخ حسن روحانی، پیش از ملاقات با آمریکایی‌ها، شخصاً خواستار ملاقات با رئیس جمهور فرانسه شده است. روحانی کوشش خواهد کرد تا در مورد سوریه معامله‌ای با فرانسه انجام دهد. جمهوری اسلامی مایل است نقش مهمی در مذاکرات آینده سوریه بازی کند، و برای رسیدن به این خواست خود، به همکاری فرانسه نیاز دارد. تاکنون در مذاکرات پیرامون مسائل سوریه، آمریکا و کشور‌های اروپایی جمهوری اسلامی را به بازی نگرفته‌اند.

هدف دیگر جمهوری اسلامی از نزدیکی به فرانسه، گفتگو بر سر آینده سازمان مجاهدین خلق در این کشور می‌باشد. جمهوری اسلامی در نظر دارد پرونده مجاهدین را یک بار برای همیشه، ببندد. جمهوری اسلامی پس از زد و بند پنهانی با آمریکا و حکومت عراق، عوامل خود را به پایگاه اشرف فرستاد و کار مجاهدین را یکسره کرد، و در کمتر ازدو هفته، پایگاه اشرف را برچید. این پیروزی خونبار! به مزاق جمهوری اسلامی خوش آمده است.

اکنون بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پایگاه مجاهدین، در شهر، اورسوراواز در غرب پاریس می‌باشد. یک بار در ماه ژوئن ۲۰۰۳، پلیس فرانسه به مرکز مجاهدین درفرانسه حمله برد و شماری از سران این سازما ن را بازداشت کرد.

journal_etemad_5

به نظر برخی از آگاهان، ملاقات کنونی روحانی و اولاند در حال حاضر بیشتر جنبه تشریفاتی دارد، باید در انتظار ماند تا زمان نشان دهد که روابط دو کشور چه مسیری را طی خواهد کرد. فرستادن علی آهنی برای بار سوم به عنوان سفیر جمهوری اسلامی به فرانسه، درجهت نزدیکی هر چه بیشتر ایران و فرانسه صورت گرفته است، علی آهنی به زبان فرانسه تسلط دارد و از ارتباطات گسترده‌ای با شخصیت‌های فرانسوی برخوردار است.

خانم ناتالی گوله، سناتور فرانسوی عضو کمیسیون امور خارجه سنای فرانسه و نایب رییس گروه فرانسه- کشورهای خلیج فارس که به تازگی از سفر به ایران بازگشته است، در بیانیه‌ای به مقام‌های کشورش گفت: «باید تلاش‌های گشایگر حسن روحانی رییس جمهور ایران را بدون هیچ ساده‌ انگاری جدی گرفت.» خانم گوله اضافه کرد: «اعلام ملاقات احتمالی میان حسن روحانی و باراک اوباما، و دوری از شیوه گفتار رییس جمهور قبلی ایران، نشانه‌های مثبتی از سوی ایران است. ایران بازیگر مهمی در مخاصمات سوریه در منطقه و همچنین در افغانستان و لبنان محسوب می‌شود.»

ناتالی گوله، پس از انتخاب شیخ حسن روحانی به ریاست جمهوری اسلامی گفته بود: «پیروزی آقای روحانی به معنی «عمامه سفید وسفید عمامه نیست» اشاره وی به این اصطلاح این بود که عمامه سفید آقای روحانی دلیلی بر پاک و موجه بودن این شخص نیست.»

ایو بونه، رئیس پیشین سازمان ضد جاسوسی فرانسه، در کتاب خود «واواک در خدمت آیت الله‌ها» از ناتالی گوله به عنوان یکی از لابی‌های فرانسوی رژیم اسلامی، نام برده است. این کتاب در ماه آوریل ۲۰۰۹، از سوی انتشارات تیمه منتشرشد.

ناتالی گوله، کتابی به عنوان (فرقه‌ای در قلب جمهوری فرانسه) علیه مجاهدین خلق نوشته است. این کتاب به زبان فرانسه درصد صفحه، قطع جیبی، و در ماه می‌۲۰۱۲ در فرانسه منتشر شد. بیشتر نوشته‌های این کتاب بر پایه اظهارات برخی از جدا شدگان سازمان مجاهدین خلق مقیم فرانسه می‌باشد. شماری از این جدا شدگان پس از ترک این سازمان به خدمت جمهوری اسلامی در آمده‌اند.

ناتالی گوله، در مدت اقامت خود در ایران، با نشریات جمهوری اسلامی گفتگو‌هایی انجام داد، عنوان مصاحبه روزنامه اعتماد با خانم گوله (مشکلات دوستان اروپایی ایران) بود. در این گفتگو ناتالی گوله، با حجاب اسلامی شرکت کرده بود.

در زندگینامه خانم ناتالی گوله، در ویکی پدیا آمده است: «وی پس از پایان تحصیلات در رشته حقوق، به عنوان وکیل در دادگاه‌های پاریس فعالیت می‌کرد. وی در ژانویه سال ۲۰۰۰ میلادی از سوی شورای نظام قضایی پاریس، به دلیل عدم رعایت مقررات حرفه وکالت، ممنوع الوکاله شد. خانم گوله به دادگاه شکایت کرد ولی این تصمیم در دادگاه تجدید نظرنیز تاًیید شد. خانم گوله سپس به دیوان عالی کشور فرانسه شکایت کرد و در نتیجه در سال ۲۰۱۱، دادگاه راًی به ادامه کار وی داد. در فوریه ۲۰۰۷، آقای دانیل گوله، سناتور فرانسوی و همسر خانم ناتالی گوله، درحین سفری به ابوظبی دچار سکته قلبی شد و درگذشت، در آن زمان ناتالی گوله، جانشین شوهر خود در مجلس سنای فرانسه بود. پس از این ماجرا دو دختر دانیل گوله از همسر اولش، به دادگاه شکایت کردند و نامادری خود را بطور غیر مستقیم در مرگ پدر خود مقصر دانستند. این شکایت به نتیجه نرسید و از سوی دادگاه رد شد و دختران سناتور دانیل گوله به دلیل افترا جریمه شدند. در‌‌ همان زمان روزنامه دست چپی، لوپوئن، در مقاله‌ای خانم ناتالی گوله را شخصیتی قابل خرید! توصیف کرده بود. روزنامه لوپوئن، نتوانست این ادعای خود را در دادگاه ثابت کند و از سوی دادگاه محکوم به پرداخت جریمه شد.»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,